Ülkeler ve İlginç Kuralları -1

Ülkeler ve İlginç Kuralları

Bazı ülkelerde uygulanan ilginç kuralları duyduğumuzda neden böyle bir kurala ihtiyaç duyulmuş diye meraklanıyoruz hatta öyle ilginç kurallar var ki neden var olduğunu ve uygulandığını o ülkenin vatandaşları bile bilmiyor.

İşte o ülkeler ve ilginç kuralları

İtalya

Ülkeler ve İlginç Kuralları -1
Ülkeler ve İlginç Kuralları -1

İtalya’da güvercin beslemek yasak. İtalya’nın birçok şehrinde geçerli olan bu yasak özellikle Venedik’te katı kurallarla uygulanıyor. Gezilecek yerler konusunda zenginliği ve önemli tarihi eserleriyle Avrupa başta olmak üzere dünyanın önde gelen ülkelerinden olan İtalya’da bu kuralın uygulanma sebebi güvercin dışkılarının tarihi yapılara zarar vermesi. Bu yasağa uyulmaması durumunda ise 400-500 Euro arasında ceza uygulanıyor.

Singapur

Ülkeler ve İlginç Kuralları -2
Ülkeler ve İlginç Kuralları -2

Singapur, Malay Yarımadasının güneyinde yer alan dünyanın nadir şehir devletlerinden biridir. Çok temiz ve modern bir şehir olan Singapur’da uygulanan ilginç birçok yasak vardır. En ilginç yasaklardan biri şehirde sakız çiğnemek ve satmanın yasak olması. Bunun sebebi de takıntılı oldukları temizlik. Yere atılan sakızlarla başa çıkamadıkları için böyle bir çözüm bulmuşlar. İnsanlar yalnızca doktor reçetesiyle sakız edinip, tüketebiliyorlar. Singapur’daki diğer bir kural ise yere çöp atmanın yasak olması aslında yere çöp atmak dünyanın birçok yerinde yasak fakat Singapur’da işi ilginç yapan bu kurala uymayanlara verilen cezanın büyüklüğü. Eğer Singapur’da yere çöp atarsanız 1000 dolarlık para cezası ve bunun üstüne belirlenen süre boyunca kamu görevinde bulunmak zorundasınız.

Kanada

Ülkeler ve İlginç Kuralları -3
Ülkeler ve İlginç Kuralları -3

Kanada’da bebek yürüteçlerinin üretimi, satışı ve tüketimi yasak. Bunun sebebi ise Sağlık Bakanlığının bebek yürüteçleri hakkında “Çocuklar için tehlike arz ediyor, çocukların ulaşamadıkları yerlere ulaşmasını sağlayıp balkon ya da merdiven gibi yerlerden düşme ihtimalini artırıyor.” Şeklinde yaptığı açıklaması. Yürüteçlerin çocukların zihinsel gelişimlerinin doğal seyrini bozduğunu da savunan Kanada hükümeti bir şekilde bu yürüteçleri kullanan olursa yüksek para cezalarıyla yaptırım uyguluyor.

İtalya’nın Capri adasında terlik giyme yasağı bulunuyor. Bu yasağın sebebi ise sahilde uzananları gürültü ile rahatsız etmek.

Malezya’da sarı giymek yasak. Hükümet tarafından koyulan bu kuralın sebebi ise protestocuların bu renk kıyafetler ile sokağa çıkması.

Oldukça ilginç bir yasakta Burundi’den geliyor. Burundi’de sabah koşusu yapmak yasak. Bu yasağın sebebi ise düzenli koşunun bir savaş hazırlığı gibi algılanması. Yani eğer Burundi’de düzenli koşu yaparsanız hakkınızda soruşturma açılıyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir