Windows 10 Lisans Satışı Sona Eriyor

Windows 10 Lisans Satışı Sona Eriyor

Windows 10

Windows 10 (Threshold), 29 Temmuz 2015’te piyasaya sürüldü. Bu sürüm Windows’un en popüler sürümlerinden biri oldu. Halen Microsoft tarafından lisans satışı devam ediyor ve giriş seviye lisansı olan Windows 10 Home 3.599,00₺’dir. Ancak bu durum kısa süre sonra değişecek. Artık Windows 10 Home, Professional ve Workstation ürün web sayfasında şöyle bir metin yer almaktadır: “Windows 10, 31 Ocak 2023 tarihinden sonra artık satın alınamayacaktır. Windows 10, 14 Ekim 2025 tarihine kadar bilgisayarınızın virüslerden, casus yazılımlardan ve diğer kötü amaçlı yazılımlardan korunmasına yardımcı olan güvenlik güncelleştirmeleriyle desteklenmeye devam edecektir.” Yazıdan da anlaşılacağı üzere 1 Şubat 2023 tarihi itibariyle Windows 10 lisansı satın almak mümkün olmayacak. Ayrıca Microsoft tarafından belirtilen tarih sonrasında bu sürüm için güvenlik güncellemesi de desteklenmeyecek.

Satın alamama durumu Microsoft’un ürün web sayfası için geçerlidir. PCWorld tarafından yapılan habere göre ürün üçün taraf yetkili satıcılardan edinilebilir. Yani yetkili online mağazalarda dijital anahtarlar veya teknoloji mağazalarında fiziksel bulunan ürünler satın alınabilir.

Lisans Satın Almasak Ne Olur?

5 Ekim 2021’de Windows 11(Sun Valley) piyasaya sürülse de yeteri kadar ilgi görmedi. Birçok kullanıcı tüm yeniliklerine rağmen sürüm yükseltmeye gitmedi. Dünya genelinde her türlü cihazda çalışan işletim sistemleriyle ilgili en son detayları gösteren Statcounter’ın Windows versiyonları için yıllık raporu da bunu desteklemektedir. Aralık 2021 ile Aralık 2022 arlığına baktığımızda Windows 11 kullanıcılarının toplam kullanımın 16,97%’sini oluşturduğunu görürüz. Buna rağmen Windows 10, halen 67,95% oranında kullanılıyor. Uzamanlar bu hamlenin Windows 11’e geçiş sürecini hızlandırmak adına yapıldığı savunuyor. Windows 10 kurulumu için lisans satın almak zorunlu değildir. Eğer lisansla sunulan özelliklere ihtiyacınız yoksa lisanssız kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Ancak bu sefer işletim sistemini kişiselleştirme süreçleri zorlaşıyor. Ayrıca ekranınızda sürekli “Windows’u Etkinleştir Windows’u etkinleştirmek için Ayarlar’a gidin.” uyarısı belirecektir.

Siz de tüm yeniliklere rağmen Windows 11’e geçmek istemeyenlerdenseniz ve Windows 10 lisansına ihtiyacınız varsa vakit kaybetmeden satın almanızı tavsiye ederiz. Yakın tarihlerde bu ürüne ulaşmak daha da zor hale gelecek.

Windows 10 Lisans Satışı Sona Eriyor

e-Duruşma Test Hayatına Başladı – adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir