CELSE Uygulaması

CELSE Uygulaması

Uygulama Hakkında
CELSE 5 Nisan 2018 tarihinde Adalet Bakanlığı tarafından elektronik adalet kapsamında yeni bir hizmet olarak tanıtılmıştır. Uygulama bakanlığın Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı teknik ekiplerince Mobil Avukat Bilgi Sistemi projesi olarak geliştirilmiştir. CELSE uygulaması sayesinde avukatlar vekil oldukları icra ve dava dosyalarını listeleyebilip, sorgulayabilmekte, taraf ve vekil bilgileri ile dosya kapak bilgilerini görüntüleyebilmektedir. Bununla birlikte duruşmaları seçilen tarihte anlık, günlük ve aylık şekilde listeleyebilirler. Kullanıcılar bu işlemi seçilen mahkeme birimine göre de gerçekleştirebilmektedir. Bu özellik avukatlara tüm adliyelerdeki duruşmaları anlık takip imkânı sağlıyor. Ayrıca kullanıcılar duruşma bilgilerini takvim üzerinden görüntüleyebilmekte ve UYAP sistemindeki iletişim bilgilerini güncelleyebilmektedirler.
Yenilikler
21 Nisan 2022 tarihi itibariyle CELSE uygulamasına eklenen e-duruşma katılım özelliği ile avukatlar e-devlet üzerinden uygulamaya giriş yaptıklarında cep telefonu üzerinden de e-duruşmalara katılabilirler. Bununla beraber yeni güncelleme ile avukatlar taraf kaydı bulunan dosyalarda evrakları “Dosyalarım” menüsünde görüntüleyebilirler. Ayrıca safahat bilgilerine ilişkin gelişmeleri izin verilen bildirimler sayesinde anlık takip edebilirler. CELSE bugüne kadar uygulama marketlerinden 150.000’den fazla indirilmiştir.
Uygulamaya Erişim ve Giriş
CELSE uygulamasına App Store ve Google Play marketlerinden erişebilirsiniz.


Giriş Seçenekleri

  1. e-Devlet Kapısından e-İmza ile Giriş
    CELSE Mobil Uygulamasından e-Devlet ile giriş seçeneği tıklanır. “Giriş Seçenekleri” kısmından “Elektronik İmza” seçeneği seçilir, T.C. Kimlik Numarası yazılır ve “Devam Et” ifadesine basılır. e-Devlet kapısı üzerinden verilen işlem kodu not alınır. Bilgisayarınızdan e-Devlet Kapısı aracılığıyla 4 “e-İmza ile giriş” seçeneği tıklanır. Uygulamayı indirmek için tıklayınız ifadesine tıklanarak uygulama bilgisayarınıza indirilir. Uygulamayı indirdikten sonra uygulama çalıştırılır. Mobil uygulamada yer alan işlem kodu ilgili alana yazılır ve “DEVAM” butonuna basılır.
  2. Avukat Portal Aracılığıyla Giriş
    Avukat Portal sistemine giriş yapıldıktan sonra “UYAP Bilgilerim” sekmesi altında yer alan “Kişisel Bilgilerim” menüsüne giriş yapılır, sağ tarafta yer alan “Mobil Kullanıcı İşlemleri” butonuna tıklanır. Mobil uygulamaya giriş yapabilmek için şifre belirlenir ve “Kaydet” ifadesine basılır. Celse Mobil Uygulamasına T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.
  3. Mobil İmza ile Giriş
    Celse Mobil Uygulamasından e-Devlet ile giriş seçeneği tıklanır. Giriş seçenekleri kısmından “Mobil İmza” seçeneği seçilerek diğer adımlar takip edilerek uygulamaya giriş yapılır.

CELSE Uygulaması

e-Duruşma Test Hayatına Başladı – adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir