Yağmurcu (Rainmaker) Film Analizi

Yağmurcu (Rainmaker) Film Analizi

Netflix platformunda yer alan Yağmurcu filmi bildik avukat filmlerinden oldukça farklı. Bunun en önemli nedeni belki de Francis Ford Copploa’nın yazıp yönetmesi ve Grisham’ın en başarılı romanlarından birinin filme uyarlanmasıdır. Yağmurcu ismi çok ilginç ve sanki hukukla hiç alakalı değilmiş gibi görünse de; Rainmaker kelimesi bir bireyin tasavvuf, din veya bilim yoluyla yağmur getirebileceği fikrini benimseyen Kızılderili kültüründen gelmektedir.
Filmde mücadele eden yeni Avukat Rudy Baylor (Matt Damon), şaibeli bir avukat (Mickey Rourke) için çalışmaya başvurur ve burada paralegal Deck Shifflet (Danny DeVito) ile tanışmasıyla başlar.

Rudy Baylor ikinci sınıf bir hukuk fakültesinden mezundur ve çocukluğunda aile içi şiddet görmüştür. Film daha çok Rudy’nin iyiliğe inanması ekseninde devam etmektedir. Bilindik mahkeme salonlarının çarpıcı sahnelerinden ziyade, film Rudy’nin müvekkilleriyle olan sezgisel ve duygusal yaklaşımına yoğunlaşmaktadır. Rudy hâlâ baro sınavını geçmeye çalışan Deck Schifflet (Danny DeVito) ile kendi ofisini kurar. Evsiz ve parasız olan Rudy vasiyet evraklarını işlemesi için onu tutan Bayan Birdie (Teresa Wright) sayesinde kalacak bir yer bulur. Ancak müvekkil bulmak onun için çok kolay değildir. Düzenli olarak hastaneye giderek kaza yaşamış hastalardan kendine portföy oluşturmaya çalışır. Yine bir hastane gününde kocası tarafından beyzbol sopasıyla dövülen işçi sınıfı kızı Kelly’ye (Claire Danes) tanışır. Ancak aralarında tam bir romantizmden çok Rudy’nin babasından kalma şiddet izlerini Kelly’de silmeye çalıştığı görülmektedir. Ayrıca ona hukuksal anlamda da yardım etmek ister.

Diğer bir tarafta film, bir sigorta şirketi olan Great Benefit’in etrafında toplanmaktadır. Dot Black (Mary Kay Place), sigorta sahibidir ve elinde geçerli bir poliçesi vardır. Ancak oğlunun ölümcül bir hastalığı poliçe kapsamına alınmamaktadır. Dot Black sigorta firmasına dava açar ve avukat olarak Rudy’i tutar.
Rudy her ne kadar azimli ve çalışkan olsa da mahkeme salonunda henüz fazla deneyimi yoktur. Ticaretin tüm püf noktalarını bilen şirket avukatı olan Leo F. Drummond (Jon Voight) ile yüzleşmek onu çok zorlayacaktır. Filmde Rudy, birçok hata yapan ve kendi şeytanlarıyla yüzleşmek zorunda kalan kusurlu bir kahramandır.
Film her ne kadar gerçek bir hayat hikayesinden alınmasa da izlerken gerçek hayatlara dokunduğunu hissedebilirsiniz.

Yağmurcu (Rainmaker) Film Analizi

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir