Yapay Zekâ Hukuk Mezunlarını Baro Sınavında Geçti

Yapay Zeka Hukuk Mezunlarını Baro Sınavında Geçti

Baro Sınavında İlginç Sonuç;

Bin bir zorlukla kazandığınız hukuk fakültesinden mezun oldunuz. Sonunda avukat olmanızın önündeki son engel olan baro sınavına girdiniz. Çocukluğunuzdan beri hayal ettiğiniz o cübbeyi sonunda giyeceksiniz. Ancak teknoloji son on yılda inanılmaz bir sıçrama yaptı. Ve yapay zeka hayatın her noktasına girdiği gibi hukuk sektörüne de hızlı bir giriş yaptı. Geçmiş yazılarımızda Yapay Zeka Ve Hukuk alanına etkilerine dair bir çok yazı yazmıştık. Bu yazımızda da Yapay Zekanın baro sınavında hukuk öğrencilerinden daha başarılı olmasını inceleyeceğiz.

Mano-a-machina yarışması, insanlarla yapay zeka arasında düzenlenen bir yarışma türüdür. İnsanlar bu sınavda ChatGPT’nin yükseltilmiş bir sürümünden %7 daha kötü performans gösterdi. Reuters’e göre; “Microsoft destekli OpenAI tarafından piyasaya sürülen yükseltilmiş yapay zeka modeli GPT-4, iki hukuk profesörü ve hukuk teknolojisi şirketi Casetext’in iki çalışanı tarafından yürütülen bir deneyde baro sınavında 297 puan aldı. Araştırmacılar, “Bu, GPT-4’ü gerçek sınava girenlerin %90’lık dilimine yerleştiriyor ve çoğu eyalette avukatlık yapmak veya kabul edilmek için yeterli. “Bu durum GPT-4’ün, baro sınavının okuma, anlama ve yazma yönlerinde insanlardan daha iyi performans sergilediğinin bir kanıtı gibi” dedi.

Sonuçlar, AI teknolojisinin şaşırtıcı derecede hızlı ilerlediğini gösteriyor. 2022’nin sonlarında, ChatGPT’nin önceki bir sürümü baro sınavına girdi. Geçme notunun gerisinde kalsa da çoktan seçmeli soruların yarısını doğru yanıtladı. Soruların 4/3’den fazlasını yeni geliştirilmiş GPT-4, doğru yaptı. GPT-4 en iyi performansı sözleşme hukuku (% 88,1 doğru), kanıt (% 85,2) ve ceza hukuku ve usulü (% 81,1) bölümünde gösterdi. Çok Durumlu Performans Testi’nden GPT-4, 6 üzerinden 4,2 puan aldı ve bu, oldukça iyi bir sonuç.

Reuters; “Çoktan seçmeli bölümü tasarlayan Ulusal Baro Müfettişleri Konferansında açıklamada yaptı. Avukatların AI’nın şu anda boy ölçüşemeyeceği eğitim ve deneyim yoluyla kazandıkları benzersiz becerilere sahip olduğunu söyledi. Chicago-Kent College of Law’da profesör olan çalışma ortak yazarı Daniel Martin Katz, bir röportajda GPT-4’ün büyük ölçüde alakalı ve tutarlı deneme ve performans testi yanıtları üretme becerisine en çok şaşırdığını söyledi. Katz, “Pek çok insanın, çoktan seçmeli olabilir ama denemeleri asla alamayacak, dediğini duydum dedi. Yapay zeka, beden gücüne bağlı işlerden prestijli mesleklere kadar yayılıyor bunu görmeye başladık. 2000’lerin başında izlediğimiz yapay zeka konulu filmleri yaşayacağımız günler yakın gibi.

Dünyanın En Zor Baro Sınavları adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir