Yargıtay İçtihat Merkezi 2023 Yılında Faaliyete Başlıyor

Yargıtay İçtihat Merkezi 2023 Yılında Faaliyete Başlıyor

Hukukçular ile vatandaşların kararlara daha hızlı ve daha kolay erişimine imkân sağlamayı hedefleyen “Yargıtay İçtihat Merkezi” 2023 yılında faaliyete geçecek.

Yargıtay İçtihat Merkezi Nedir?

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından verilen kararlar yaklaşık 20 yıldır mahkemeye ait https://www.echr.coe.int/Pages/home.aspx?p=caselaw/HUDOC adresinde yayınlanıyor. HUDOC Belgeleri olarak adlandırılan bu yayın; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin içtihatlarına; Avrupa İnsan Hakları Komisyonu Karar ve raporlarına ayrıca Bakanlar Komitesi kararlarına erişim sağlamaktadır. 01 Ocak 1999 tarihinden bugüne tüm bu yayın ve basın bildirilerine İngilizce ve Fransızca olarak PDF formatında indirilmesine de olanak sağlamaktadır.

Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi ile “Yargıtay Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi” ortak projesi kapsamında bu yapı örnek alınmış. Yapının uygulanması ile ilgili HUDOC Birim Başkanı ve AİHM Bilgi Teknolojileri Direktörü ile bir dizi toplantı yapılmıştır. Bu toplantılar sonrasında; Yargıtay kararlarının halka açılması kararına varılmıştır.
Yargıtay 2015 yılı itibarı ile tüm kararlarını halka açmış ve beş milyondan fazla kararı web sitesinden yayınlamaktaydı. Ancak bu yeni yapı ile birlikte “hukukun tüm ülkede eşit şekilde uygulanmasına yönelik anayasal görev ilkesi gereğince”; kullanıcı dostu bir program ile kararlara ulaşmak çok daha kolay olması hedeflenmişti.
Sözleşme Mart 2022 Tarihinde imzalanmıştı
Bu çalışmalar kapsamında 09 Mart 2022 tarihinde yapılan imza töreni ile “Yargıtay İçtihat Merkezi” kurulmasına karar verildiği bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı. Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Başkanı Cristian URSE ve Yargıtay adına Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mustafa SALDIRIM sözleşmeyi karşılıklı olarak imzalamışlardı. Yargıtay Başkanı Mehmet AKARCA imza töreninde yaptığı konuşmada; “yapay zekâ destekli sistemin içtihatların doğru ve etkin şekilde yaygınlaştırılmasını kolaylaştırarak Yargıtayın içtihat birliğini sağlama görevini yerine getirmesine katkı sağlayacağını” belirtmişti.

Hatalı Başvurunun Önüne Geçmesi Hedefleniyor

Sistemin 2023 yılında devreye girmesi ile birlikte; birinci derece mahkemeleri, bölge adliye mahkemeleri, avukatlar ve vatandaşlara yol gösterici olarak Yargıtay’ın emsal nitelikteki kararlarına erişim imkânı sağlanacaktır. Emsal kararlara anahtar kelimeler, kanun değişikliği, tarih, önem düzeyi gibi arama kriterleri üzerinden kolaylıkla erişilebilecektir. Böylelikle; emsal kararlara erişim yoluyla yargı sistemi içindeki içtihat tutarlılığının sağlanmasının yanı sıra vatandaşın ve avukatların mahkemelere hatalı başvurusunun önüne geçilmesi hedeflenmektedir.
““Yargıtayın Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi” Ortak Projesi, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi tarafından birlikte finanse edilmektedir. Türk Yargıtayı projenin son yararlanıcısıdır.”

Yargıtay İçtihat Merkezi 2023 Yılında Faaliyete Başlıyor

Yargıtay Kararları Erişime Açıldı adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir