Yargıtay Kararları Erişime Açıldı -1

Yargıtay Kararları Erişime Açıldı

Yargıtay Kararları; müdahil olunan davaları lehlerine çevirebilmek için, yerel mahkemenin karar verirken göz önünde bulundurdukları, mahkemenin seyrini her an değiştirebilen her avukatın ihtiyaç duyduğu kararlardır. Bir başka deyişle; bir davada iddia ve savunmanızı ispat amacıyla başvuracağınız bir nev-i delildir.

Avukatlar dava dilekçelerinde ve savunmalarında bu kararları sunabilmek için öncelikle emsal kararlara ulaşıp, bu kararlar içerisinden kendi davalarında kullanabilecekleri ve şekil bakımından kendi davalarıyla örtüşen kararı tespit ederek, ilgili mahkemeye sunmak için daire ve karar numaralarına ihtiyaç duyarlar. Ancak; Yargıtay’ ın daha önceleri çeşitli zamanlarda almış olduğu kararlara ulaşabilmek çok kolay değildi. Yargıtay kararlarının seçkin örnekleri, 1975 yılında yayın hayatına başlayan ve üç ayda bir yayımlanan “Yargıtay Dergisi” içerisinde yer almaktaydı. Ayrıca, bu kararlara belirli bir düzen içerisinde kolayca ulaşabilmek için avukatlarımız çeşitli içtihat programlarına ihtiyaç duymaktaydılar.

Yargıtay Kararları Erişime Açıldı -2
Yargıtay Kararları Erişime Açıldı -2

Yargıtay Kararları Erişime Açıldı

T.C. Yargıtay Daire Başkanlığı, kısa bir süre önce, kurulduğu günden bu yana almış olduğu kararlardan, dört milyon üzerindeki kararı ücretsiz olarak erişime açtı. Belirli bir konuda emsal karar arayan avukatlarımız, https://karararama.yargitay.gov.tr/YargitayBilgiBankasiIstemciWeb/ adresinden, Yargıtay’ ın bugüne kadar almış olduğu kararlara ücretsiz olarak ulaşabilirler.

Yargıtay Kararları Erişime Açıldı -3
Yargıtay Kararları Erişime Açıldı -3

Kullanıcılar, Yargıtay’ ın https://karararama.yargitay.gov.tr/YargitayBilgiBankasiIstemciWeb/ adresine girdiklerinde, “Karar Arama” alanına, aradıkları konu ile ilgili anahtar kelime yazıp güvenlik kodu’ nu girerek arama yapabilirler. Dilenirse hemen altında bulunan “Detaylı Arama” alanından Kurullar, Ceza ve Hukuk Daireleri, gibi alanlar seçilerek daha kapsamlı bir arama da yapılabilir.  Ayrıca, esas numarası, karar numarası ya da iki tarih aralığında alınan kararlar ile ilgili detaylı arama yapılmasına sistem tarafından izin verilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir