Avukat James Puckle - 1

Avukat James Puckle

1667 İle 1724 yılları arasında yaşamış İngiliz vatandaşı olan Avukat James Puckle aynı zamanda mucit ve yazardır. Bilinen en ünlü eseri 1711 yılında yayımlanan The Club ‘dır. Kitabın konusu baba ve oğul arasında geçen ahlaki bir diyalogdur.

1718 yılında James savaşlarda toplu hedeflere karşı bir savunma silahı icat etmiş ve patentini almıştır. Bu silah tek namlulu büyük bir toplu tabancaya benzemektedir. Elle döndürülen silindirik bu mekanizma yedi dakikada 63 mermi atabilme yeteneğine sahiptir. Bu silah ilk makineli silahın üretilmesini sağlamıştır. Günümüzde daha çok kameralarda kullanılan tripodların üzerine tüfek oturtulmuş bir silah olarak düşünebiliriz.

Avukat James Puckle Kimdir

O yıllarda deniz aşırı savaşlar olmaktaydı. Osmanlı donanmaları ise oldukça güçlüydü. Zamanın teknolojisinin üzerinde bir silah icat eden Avukat James Puckle, bu silah ile Türklere, Hristiyan medeniyetinin üstünlüğü kanıtlanmanın peşindeydi.

Avukat James Puckle silahı, gemiye binilmesini engellemek amacıyla tasarlamıştır. Tasarlanan bu silahın 2 versiyonu bulunmaktaydı. Biri yuvarlak mermileri ateşleyen Hristiyan düşmanlara karşı kullanılmak üzere tasarlanmış olan, diğeri ise daha çok zarar veren kare mermileri ateşleyen ve Müslüman Türklere karşı tasarlanmış olandı. 1718 yılında Puckle patent başvurusunda bulunarak silahın patentini almıştır.

Avukat James Puckle İcadı Puckle Gun

Avukat James Puckle - 3
Avukat James Puckle – 3

Avukat James Puckle 1721 yılında silah pazarlamak için bir şirket kurmuştur. Ürettiği silahlardaki çakmak taşı olayını çözemediği için başarılı bir ticaret girişimi olmamıştır. Dönemin bir broşüründe, iş girişiminin başarısızlığı “orada sadece hisse sahibi olanları yaraladığını” gibi alaycı bir şekilde yayınlanmıştır. Başarısızlıkla sonuçlanan ticaret girişiminden kısa bir süre sonra, 1724 yılında, hayatını kaybetmiştir.

O yıllarda bir İngiliz Dük John Montagu Batı Hindistan’a sefer düzenleyen bir denizciydi. Seferi için bu silahlardan iki tane almıştır ama kullandığına dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Puckle’nin icadı olan bu silah hiçbir savaşta kullanılmamış olabilir.

Puckle tarafından geliştirilen silah, Eski Montagu evlerinde iki orijinal örnek olarak sergilenmektedir. Biri Beaulieu Sarayı’nda diğeri ise Boughton Evi’nde. Seri mermi atan silahın bir kopyası ise bugün Hampshire’de Bucklers Hard Deniz Müzesi’nde sergilenmektedir.

2 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir