Avukatlar Günü Tarihçesi

 Avukatlar Günü ilk kez ne zaman kutlanılmaya başlandı ? Hangi karar sonrasında ilan edildi ? Gelin ” Avukatlar Günü Tarihçesi ” yazımız ile detayları öğrenelim.

Cumhuriyet’in ilanından sonra 3 Ocak 1934 tarihinde İzmir’de “Türk Avukatlar Birliği” toplantısında katılım gösteren baro başkanları ve temsilcileri ile tüm baroların aynı çatı altında toplama düşüncesini ortaya konulmuştur.Bunun için çeşitli gazetelerde öneriler sunulmuştur.

Yaklaşık 24 yıl sonra 5 Nisan 1958 tarihinde İzmir Ticaret Odası toplantı salonunda yapılan 2 günlük toplantı sonunda “Barolar Birliği ‘ nin” kuruluş çalışmalarına başlamışlardır.Yapılan araştırmalar sonucu ilk olarak İstanbul Barosu’nun 70 yıl önce 5 Nisan 1878 de toplanıp genel kurul yapmış olduğu gün ile aynı güne denk geldiği ortaya çıkmıştır.

Bunlarla beraber yapılan görüşmeler sonucunda tesadüf eden tarihler öneri olarak sunularak 5 Nisan ” Avukatlar Günü ” olarak kabul görmüştür.

Tüm avukatlarımızın Avukatlar Günü kutlu olsun.

5 Nisan Avukatlar Gününüz Kutlu Olsun 2016_3

3 cevaplar
 1. av. ismail
  av. ismail says:

  Tüm meslektaşlarımın avukatlar gününü kutlarım. Avukatlar günü tarihçesi ile ilgili farklı bir içerik olmuş. Teşekkürler.

  Yanıtla
 2. HAŞİM
  HAŞİM says:

  Avukat cübbesinin yeşil kısmı hukuk davalarını, kırmızı kısmı ceza davalarını temsil eder. Avukatlık kamu yararı gözeten bir hizmet olduğu için cübbenin cepleri yoktur, avukatlık bağımsız bir meslek olduğu için cübbenin düğmeleri de yoktur; avukatlar kimsenin önünde eğilmezler.
  Siyah rengi yasaların otoritesini, sarı rengi ise adalete hizmet eden mesleğin ağırlığını temsil eder.
  ” Görevimizi yaparken kimseye, ne müvekkile, ne hakime, hele ne iktidara tabiyiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiçbir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. En kıdemsizin en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur.
  Avukatlar tarih boyu köle kullanmadılar ama hiçbir zaman efendileri de olmadı! (Molierac)

  Tüm meslektaşlarımın avukatlar gününü kutlarım.

  Yanıtla
 3. Avukat
  Avukat says:

  Bu önemli günde Hukukun üstünlüğü ve adil yargılanma hakkının aslında insanlık için ne kadar önemli olduğunun bir kez daha altını çizmek isterim , tüm meslektaşlarımın 5 nisan avukatlar günü kutlu olsun.

  Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir