Türkiye’nin En İyi Hukuk Fakülteleri

Hukuk eğitiminin ne kadar zorlu ve yorucu bir eğitim olduğunu düşünecek olursak “En İyi Hukuk Fakülteleri”ni belirlerken üniversitelere sadece geçmiş tarihleri, akademik kadrosu ile değil idari yapısı, öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri ve fakültenin fiziksel koşulları da göze alınarak değerlendirme yapılması gerekmektedir.

Türkiye’nin En İyi Hukuk Fakülteleri listesini hazırlayacak olursak 2013-2014 yılı verileri üzerinden farklı kriterler ile bu sıralamaya yapmamız mümkün.

2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre:

Türkiye'nin En İyi Hukuk Fakülteleri - Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Türkiye’nin En İyi Hukuk Fakülteleri – Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi

 1. Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
 2. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
 3. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
 4. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
 5. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
 6. Dokuz eylül üniversitesi Hukuk Fakültesi,
 7. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 8. Selçuk üniversitesi Hukuk Fakültesi,
 9. Fatih üniversitesi Hukuk Fakültesi,
 10. Kültür üniversitesi Hukuk Fakültesi.

2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre;

2013 yılından farklı olarak listenin 8-9-10. sıralamalarında değişiklikler olduğunu görebilirsiniz.

 1. Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
 2. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
 3. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
 4. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
 5. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
 6. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
 7. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
 8. Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
 9.  Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
 10. Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi.
Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Bu sıralamada gördüğümüz gibi 1.liği hiçbir zaman kaptırmayan Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi, akademik kadrosuyla kürsüleriyle, öğrenci toplulukları, ve “Galatasaray Hukuk” lu olma özelliğini hala koruduğunu görüyoruz.

En iyi akademik kadroya sahip devlet üniversitesi olarak Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi her yıl bayrağı elinde taşımakta 2013 ylında da, 2014 yılında da aynı şekilde cevap Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi olarak verildiğini görüyoruz.

En iyi akademik kadroya sahip vakıf üniversitesi olarak stanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi cevabı verildiğini görmekteyiz.

En iyi kampüsü olan devlet üniversitesi hukuk fakültesi konusunda 2013yılında ki isim, İstanbul üniversitesi hukuk fakültesi iken, 2014 yılında bu konuda Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi ismini görmekteyiz.

En iyi kampüsü olan vakıf üniversitesi hukuk fakültesi konusunda 2013 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi iken, 2014 yılında bu konuda rsitesi Hukuk Fakültesi En iyi kampüsü olan devlet üniversitesi hukuk fakültesi En iyi kampüsü olan devlet üniversitesinin isminigörmekteyiz.

En iyi çıkış yapan hukuk fakültesi konusunda ise 2013 yılında Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 2014 yılında Uludağ üniversitesi Hukuk Fakültesini görmekteyiz.

En prestijli hukuk fakültesinden bahsedecek olursak, bayrağı her dönemde Galatasaray hukuk fakültesi bayrağı elinde tutmaya devam etmekte.

Peki Türkiye’nin En İyi Hukuk Fakülteleri Nerelerde ?

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

1- Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi

İstanbul’da Ortaköy’de bulunan Galatasaray Hukuk Fakültesi her yönüyle gerek manzarası gerek öğrenci imkanları ile Türkiye’nin en prestijli okulu ünvanını sonuna kadar hak etmektedir.

2- Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Başkent Ankara’nın en önemli üniversitelerinden biri olan Bilkent kampüs yaşantısı, öğrenci yurtları ve akademik kadrosu ile her zaman tercihlerde en üst sırada yer almıştır.

3- Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 

Başkent Ankara’da bulunan Ankara Üniversitesi hukuk fakültesi, Atatürk tarafından açılan Türkiye Cumhuriyetinin ilk yükseköğrenim kurumudur. Sloganı Cumhuriyet’in Müeyyidesi olan Ankara üniversitesi hukuk fakültesi akademik kadrosu ile her zaman önde olmuştur.

4- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 

İstanbul’da Beyazıt’ta bulunan İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesi her öğrencinin okumak isteyeceği kadar güzel büyük bir kampüs, tarihi bir yapı ve tartışılmaz akademik kadro ile Türkiye’nin en iyileri arasında yer alıyor.

5- Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 

İstanbul Üsküdar’da bulunan Marmara Üniversitesi Hukuk fakültesi İstanbul’un en ihtişamlı yapılarından biri olan haydarpaşa kampüsü gem kampüs yapısı hem de akademik kadrosu ile Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinin her zaman önde olmasını sağlamıştır.

6- Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi

İzmir Buca’da bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İzmir’de ki, tek devlet üniversitesi hukuk falüktesidir. Ve akademik kadrosu ile her zaman öne çıkmıştır.

7- Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Ankara’da bulunan Gazi üniversitesi kendi içerisinde bulunan tüm fakülteleri ile Türkiye’de belli bir noktada olmayı her zaman devam ettirmiştir. Gazi Üniversitei Hukuk Fakültesi de Türkiye’deki en iyiler arasındadır.

8- Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi

İstanbul’da bulunan ve vakıf üniversitesi olan Kültür Üniversitesi Türkiye’deki en iyiler arasındadır.

9- Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Konya’da buluna Selçuk üniversitesi iç anadolu bölgesinde bulunan ve Türkiye’de önemli bir yeri olan üniversitedir. Konya Selçuk Üniversitesi de akademik kadrosu Türkiye’deki en iyiler arasındadır.

10- Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi 

Eskişehir’de bulunan Andolu üniversitesi kampüsü ve şehri tartışmasız öğrenciler için en mükemmel yer olarak nitelendirilmektedir. Akademik kadrosu ile de  Türkiye’deki en iyiler arasındadır.

2 cevaplar
 1. Serdar
  Serdar says:

  Bi kere Bilkentle Galatasaryla Abkara hukuku kiyaslayamazsiniz Galatasaray sadece 15 kisi aliyor zira Bilkent özel para basiyorlar ama Ankarada en az 900 öğrenci var bi dönemde bu üç üniversitenin böyle kıyaslanmasini yanlis buluyorum çoğu özel üniversitelerin imkanları Ankaradan daha iyi ama eğitim kadrosu berbat.. Bu tür üniversiteleri bu şekilde karsilastirmak çok yanlis bence

  Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir