Ceza Muhakemesi Kanunu Uygulama Servisi

Ceza Muhakemesi Kanunu Uygulama Servisi

Ceza Muhakemesi Kanunu Uygulama Servisi ilk olarak İstanbul Barosu tarafından oluşturulmuştur. Yasa gereği ”şüpheli veya sanık; soruşturma/kovuşturma evrelerinde bir veya birden fazla müdafiinin hukuki yardımından faydalanabilir” hükmü yer almaktadır. 18 yaşından küçük, sağır veya dilsiz veyahut kendisini savunamayacak kadar malul ise; talebi aranmadan baro tarafından kendisine bir müdafii tayin edilmelidir. Bu tayin işlemin en hızlı ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için İstanbul Barosu Ceza Muhakemesi Kanunu Uygulama Servisini oluşturmuştur.

Ceza Muhakemesi Kanunu Avukat Atama ve Takip

Eylül 2013 tarihinden itibaren Türkiye Barolar Birliği tarafından hazırlanan CMK Avukat Atama ve Takip programı kullanıma açılmıştır. Bu programda yer alan görevlendirme listesine dahil olmak isteyen avukatların; Barokart özelliğine sahip kimlik kartı olmalıdır. Eğer bir kurum adına giriş yapacak iseniz; baronuz tarafından size verilen Sanal Barokart numarası ve şifreniz olmalıdır. Aşağıda yer alan görselde görevlendirme için baroların avukatlar için girmesi gereken ekran yer alıyor.

Ceza Muhakemesi Kanunu Uygulama Servisi 24 saat hizmet vermektedir. Karakol, savcılık ve mahkemelerden gelen avukatlık taleplerini karşılamaktadır. CMK uygulamasında görev almak isteyen her avukatın meslek içi seminerlere katılması zorunludur. Soruşturma evresinden kovuşturma evresine geçen dosyalar için soruşturmada görev alan avukat aranmaktadır. Eğer avukat kovuşturmada görev almayı kabul etmez ise sıradaki avukata geçiş yapılacaktır. Eğer CMK uygulamasında arama avukat biter ise CMK personeline kısa mesaj atarak bilgi verilecektir.

CMK Adliyedeyim

2015 yılından itibaren CMK Uygulama Servisinde yer almaya başladı. Bu uygulama ile gerek adliyede bulunan avukatlara öncelik tanınmış gerekse ifade veya sorgu için bekleyen şüpheli veyahut mağdurun bir an önce hukuki yardım alması sağlanmıştır. Hafta içi her gün saat 09:00 ile 18:00 arası sistem kullanıma açılacaktır. CMK görev bölgesi adliyesinde bulunan avukat; en az 1 en çok 3 saat için “adliyedeyim” diyebilecektir. Aynı gün içerisinde birden çok kez ”adliyedeyim” diyebildikleri gibi dilediklerinde sistemden kayıtlarını geri çekebilirler.

Ceza Muhakemesi Kanunu Uygulama Servisi

Uluslararası Askeri Ceza Mahkemesi adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir