Finlandiya’da Okul Ücreti Almak Yasa Dışı

Finlandiya’da Okul Ücreti Almak Yasa Dışı

Yanlış okuduğunuzu veya yanlış bir bilgi verildiğini düşünebilirsiniz ama Finlandiya’da okul ücreti almak yasa dışı. Ülkemizde de okul ücreti diye bir kavram yok ama iş çocukların yemeği, servisi ve gezilerine gelince durumlar değişiyor. Finlandiya’da ise durum hiç de öyle değil. Şimdiden uyarıyorum eğitim sistemini okuduğunuzda hayranlığınız artacaktır.

Okullarda İşleyiş Nasıl

Okula uzak yerlerde oturan çocuklar okul servisi ile ücretsiz olarak okula ulaşım sağlamaktadır. Yemeklerde okul tarafından tamamen ücretsiz olarak verilmektedir. Asıl güzellik ise tüm okul gezilerine öğrencilerin ücretsiz olarak katılması. Dahası okul kıyafeti diye bir anlayış yok ve istenilen kıyafet ile okula gidebiliyor. Bizlerde alışıla gelmiş bir sıra mantığı yok sınıflarda sandalye, koltuk yerlerde minderler var ve çocuk nerede rahat ise orada derse katılabiliyor. Konuşanları tahtaya yazmak mı o da ne! Bırakın böyle bir şeyin olmamasını aksine çocukları susturmak yasak. Size ödevde yasak desem yok artık diyebilirsiniz. Ev ödevi 30 dakikayı geçmiyor ise verilebiliyor. Zil denilen bir kavram yok desem okulların her yerinde saatler var ve öğrenciler saat geldiğinde teneffüse çıkıyor saat geldiğinde ise derse giriyor. Kitap ile değil internet ile öğrenme hakim. Tamamen fırsat eşitliğini hedefleyen bir sistemleri var.

Finlandiya’da Eğitim Sistemi


Finlandiya’da eğitim sistemi erken eğitim ile başlar. Ardından okul öncesi eğitim. Ondan sonrada nihayet temel eğitim başlar. Bizde ilkokula denk gelen eğitim oluyor. Sonrasında da ikinci derece eğitim geliyor ki buda bizde liseye denk geliyor. Geçtiğimiz yıl 18 yaşını doldurana kadar veya ikinci derece etimi tamamlayana kadar eğitim almayı zorunlu hale getirdiler.
Erken eğitim; belediyeler tarafından ödenen vergiler ile sağlanan bir eğitimdir. Tamamen ücretsizdir. Özel yerler olsa da eğitim kalitesi açısından fark olmadığı açıktır. Okul dışında parklar da bile ebeveynler çocukları ile bu eğitime katılabilirler. Amaç dışarıda vakit geçiren oyun oynayan bir çocukluk geçirtmektir. Çocuğun ana dili Fince veya İsveççe değil ise Fince öğrenmesi sağlanır. Erken eğitim öğrenmede eşitliği sağlamak için her çocuk hakkıdır ve bu eğitimi almaları gerekir.

Finlandiya eğitim sistemi ile oldukça popüler bir ülke. Size Nokia, Linux hatta bir zamanların popüler oyunu Angry Birds burada doğdu desem. Sizce de oldukça özenilesi bir ülke değil mi?

Finlandiya’da Okul Ücreti Almak Yasa Dışı

Ülkelerde Sıra Dışı Noel Yasakları adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir