Ülkelerde Sıra Dışı Noel Yasakları

Ülkelerde Sıra Dışı Noel Yasakları

Noel hızla yaklaşırken, Ülkelerde Sıra Dışı Noel Yasakları ile ilgili bazı yasaklar ve efsaneler size ilginç gelebilir.

Noel pudingi yasa dışı mı?

Bir püriten olan Oliver Cromwell İngiltere’de 1647 yılında iktidara geldiğinde; Noel pudingi yemeyi ve pişirmeyi yasaklamıştı. Noel pudinginin “Hristiyanlar tarafından kaçınılması gereken putperest şekerlemeler” olduğunu hükmetti. Aynı zamanda Püritenler, İncil’de yer almayan törenlerin ve uygulamaların bertaraf edilmesi gerektiğine inanıyorlardı. Ancak II. Charles kral olduğunda bu yasak devam etmedi.

Kartopu atmak yasa dışı mı?

Hepimiz beyaz bir Noel hayal ediyoruz değil mi?

Birleşik Krallıkta kartopu savaşlarını yasa dışı hale getiren bir yasayı uygulamaya çalışanlar oldu. Ancak kartopu savaşı tamamen yasal.

sıradışı noel yasakları3

Mağazaların noel gününde ticaret yapması yasak mı?

Noel Günü Ticaret 2004 Yasası, İngiltere ve Galler’de ticaret yapan büyük mağazaların ve süpermarketlerin Noel Günü’nde açılmasını yasaklar.

Yasa, büyük bir mağazayı 280 metrekareden daha büyük olarak tanımlıyor. 2000’li yılların başında Noel döneminde uzun saatler boyunca, genellikle ekstra para olmadan çalışan birçok perakende işçisiyle ilgili endişeleri dile getiren USDAW’ın (Dükkan, Dağıtımcı ve Müttefik İşçiler Sendikası) bir kampanyasının ardından yürürlüğe girdi.

İskoçya’da, 2007 tarihli bir yasa büyük mağazaların Yeni Yıl Günü’nde ticaret yapmasını engelledi.

Noel süslerini belirli bir tarihten sonra tutmak yasa dışı mı?

ABD’nin Maine eyaletinde yaşıyorsanız, evet! Burada yılbaşı süsleri 14 Ocak tarihine kadar kalkmazsa, karşılığında para cezası vardır.

sıradışı noel yasakları2

İşçilerin ofise Noel süsleri asması yasa dışı mı?

İşverenlerin, sağlık ve güvenlik nedenleriyle Noel’e hazırlanırken çalışanlarının ofislerini canlandırmasını yasakladığına dair hikayeler duymak giderek yaygınlaşıyor. Ancak personele doğru ekipmanlar sağlandığı ve sağlık ve güvenlik kurallarını ihlal etmediği sürece, personelin Noel ruhuna girmemesi için hiçbir neden yoktur.

Yasaların ve efsanelerin dışında farklı ülkelerden dünyadaki noel gelenekleri nasıldır?

Japonya

Noel Japonya’da ulusal bir tatil olmamasına rağmen vatandaşları hala kutlamak için ilginç ve lezzetli bir yol buluyor. Aileler hindi yemeğini evlerinde yemek yerine KFC’ye giderler. Gelenek 1974’te ” Kurisumasu ni wa kentakkii! ” veya “Noel için Kentucky! ” adlı bir pazarlama kampanyasından sonra başladı.

Finlandiya

Noel sabahı Fin aileleri geleneksel olarak üzerine tarçın, süt veya tereyağı eklenmiş pirinç ve sütten yaptıkları bir yulaf lapası yer. Pudinglerden birinin içine badem yerleştirirler. Bademi kim bulursa o kazanır. Günün sonunda da saunada ısınmak olmazsa olmazdır.

Danimarka

24 Aralık akşamı Danimarkalı aileler Noel ağaçlarını odanın ortasına yerleştirir ve şarkılar söyleyerek etrafında dans eder.

Avusturya

Avusturya gibi Alp ülkeleri, 6 Aralık’ta Aziz Nikolaos şenliklerine Krampus adlı şeytana benzer bir yaratığın katıldığına dair bir efsaneye sahiptir. Yaramazlık yapan çocuklar, Krampus’un Noel sabahı ne getireceğinden endişe duyarlar.

Ukrayna

Ukraynalı aileler ağaçlarını örümcek ağıyla süsleyerek kutlarlar. Bunun iyi şans getirdiğine inanırlar.

Ülkeler ve İlginç Kuralları konulu blog yazımız için tıklayınız.

Ülkelerde Sıra Dışı Noel Yasakları

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir