Dünya’da Kayıp Çocuklar

Dünya’da Kayıp Çocuklar

Kayıp çocuklar insanların baş etmekte zorlandığı bir durumdur. Aile içinde bir ölüm kişi de travmaya yol açabilir. Ancak her birey karşılaştığı ölüm gerçeğiyle yas tutarak iyileşir. Hayatın doğal akışında bir nebze olsa da ölümü kabullenerek yaşamaya devam eder. Çünkü ölüm net ve açıktır.

Konu kayba geldiğinde ise insanların yaşadığı acı ve üzüntü bambaşka bir boyuta gelir. Çünkü kayıp belirsizdir. Aile üyelerinin birinden haber alınamaması veya kaybolması “Fiziksel olarak yok, Psikolojik olarak var” durumudur. Bu belirsizlik devam ettikçe aile bireyleri yaşamlarını dondurulmuş bir şekilde yaşar.

Ne yazık ki dünyada her gün yüzlerce insan kaybolmaktadır. Özellikle kayıp çocuk sayıları ve istatistiklerine bakıldığında durumun vehameti ortaya çıkmaktadır.

Öncelikle kaybolan çocuklar şu şekilde kategorize edilmiştir.

1-Tehlikedeki kaçak

2-Aile içi kaçırma

3-Aile dışı kaçırma

4-Terk edilmiş veya refakatsiz çocuk

5-Kayıp veya yaralı çocuk

Küresel ölçekte her yıl kayıp çocuk sayısını tespit etmek çok mümkün değildir. Bunun en büyük sebebi kayıp çocuk kavramının ortak bir tanımlamasının olmamasıdır. Bu nedenle Uluslararası Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi, ülkelere kayıp çocuk vakalarını araştırma, yönetme ve çözme konusunda yardımcı olmayı amaçlayan Model Kayıp Çocuk Çerçevesi’ni geliştirmiştir.

  • İstatistiklere bakıldığında; kaçak kategorisindeki çocuklar kayıp çocuk raporlarının çoğunu oluştursa da bu tür kayıpların %99 eve dönmektedir.
  • Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi istatistiklerine göre, her yıl yabancılar tarafından kaçırılan çocuk sayısı 4600 civarında. NCMEC’e bildirilen aile dışı kaçırma vakalarının yaklaşık %20’sinde ne yazık ki çocuk canlı bulunmamıştır.
  • Dünyada çocuk kaçırma oranının en yüksek olduğu ülke Yeni Zelanda’dır.
  • Missing Children Europe ve AMBER Alert Europe verisinde göre Avrupa Birliği ülkelerinde her yıl 250 bin çocuk kaybolmaktadır.
  • Hindistan’da yaşayan çocuklar için yaşamak bir kâbus olmalı çünkü her sekiz dakikada bir çocuk kayboluyor. Kaybolan çocuklar zorla çalıştırılıyor

Veya seks işçileri haline gelerek kazançlı bir endüstriyi ve ülke çapında çocuk kaçakçılığı ticaretini besliyor.

  • Kesin olmamakla birlikte, NCMEC , COVID-19’un yakın zamanda kaybolan çocuk vakaları üzerindeki etkilerini gözlemledi. Örgüt, bazı çocukların pandeminin getirdiği kısıtlamalardan bıktıkları için evden kaçtıklarına dair raporlar aldı.
  • Çocuk kaçırma istatistiklerine göre, çocuk kaçırmaların %9’u velayet anlaşmazlığı nedeniyle bir aile üyesi tarafından gerçekleştiriliyor.

Ülkelerdeki kayıp çocuk bilgilerine gelecek olursak;

Avustralya’da her yıl yaklaşık 20.000 çocuk,

Kanada’da her yıl tahminen 45.288 çocuk,

Almanya’da her yıl tahmini 100.000 çocuk,

Hindistan’da her yıl tahminen 96.000 çocuk,

Jamaika’da 2015 yılında tahmini olarak 1.984 çocuk,

Rusya’da 2015 yılında tahminen 45.000 çocuk,

İspanya’da her yıl tahmini olarak 20.000 çocuk,

Birleşik Krallık’ta her yıl tahminen 112.853 çocuk,

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl tahmini 460.000 çocuğun kayıp olduğu bildiriliyor.

Günümüzde ailelerin çocuklarını korumakta zorlandıkları bir gerçek. Ama internet çağında, kiminle çevrimiçi etkileşimde olduğunu takip etmek kolay değil. Bu noktada aileler çocuklarının aktiviteleri ve birlikte oldukları insanlar söz konusu olduğunda ekstra uyanık ve ilgili kalarak tehlikeyi en aza indirebilirler.

Dünya’da Kayıp Çocuklar

Yüzyılın Davası: Küçük Lindy’nin Kaçırılması adlı yazımızı okumak için tıklayınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir