Yüzyılın Davası: Küçük Lindy’nin Kaçırılması

Yüzyılın Davası: Küçük Lindy’nin Kaçırılması

Charles Lindberg adında Atlas Okyanusunu uçakla geçen ilk Amerikalı bir pilotun küçük oğlunun kaçırılıp öldürülmesi ile ilgili olayı inceleyeceğiz. Bu olay Amerika’da yüzyılın davası olarak nitelendirilmiştir.


Olay Nasıl Gerçekleşti ve İlerledi?

Küçük Lindy, 1 Mart 1932 yılında New Jersey’da bulunan evinden kaçırılmış. Kaçırıldıktan yaklaşık bir saat sonra çocuğun bakıcısı kaçırıldığını fark etmiştir. Çocuğun kaçırıldığı odanın penceresinin altında ev yapımı bir merdiven ve bir fidye notu bulunmaktaydı. Notta aileden 50.000 dolar talep edildiği yazıyordu. Bu fidye notu belirli aralıklar ile aileye gönderilecekti. En son gelen fidye notunda para talebi 100.000 dolara kadar çıkmıştı.

Olay, 12 Mayıs tarihinde çocuğun cesedinin Lindbergh’in evinden 8 km’den daha az bir mesafede bulunduğunda daha da trajik bir hal aldı. Yapılan otopsi sonucunda bebeğin kaçırılma sırasında veya kısa bir süre sonra kafasına aldığı bir darbeyle öldürüldüğü rapor edildi.

Charles Lindberg, dünya çapında popüler bir insandı. Dolayısıyla bu olay o yıllarda basında epey yer almıştı. Yetkililer suçlu tarafın bulunması için kapsamlı çalışmalar başlattı. Bu haberi duyan insanlar Lİndberg Malikanesi’nin etrafını sardı. Bu sebeple polisin ulaşamadığı deliller bu esnada izdihamda kayboldu.

Suçlu Kim?

Suç mahallinde yapılan bir araştırmada, kırık bir üç parçalı ev yapımı uzatma merdiven ortaya çıktı. Ayrıca çocuk odasında çamurlu ama belirsiz ayak izlerine rastlandı. Lindbergh’in evinden biraz uzakta, kırılmış bir merdiven ve mülkün kenarındaki ormana giden ayak izleri bulundu. Ancak bu ayak izleri hiçbir zaman ölçülmedi. 1935 yılında marangoz mesleğini icra eden Alman asıllı Bruno Richard Hauptman suçlu bulundu. Suçlu bulunmasında ki deliller fidye notunda ki el yazısı benzerliği ve ahşap merdiven ile Hauptman’ın evinin çatı katında bulunan ahşabın aynı olmasıdır.

Suç mahallinde yapılan bir araştırmada, kırık bir üç parçalı ev yapımı uzatma merdiven ortaya çıktı. Ayrıca çocuk odasında çamurlu ama belirsiz ayak izlerine rastlandı. Lindbergh’in evinden biraz uzakta, kırılmış bir merdiven ve mülkün kenarındaki ormana giden ayak izleri bulundu. Ancak bu ayak izleri hiçbir zaman ölçülmedi. 1935 yılında marangozluk mesleğini icra eden Alman asıllı Bruno Richard Hauptman suçlu bulundu. Suçlu bulunmasında ki deliller  fidye notunda ki el yazısı benzerliği ve ahşap merdiven ile Hauptman’ın evinin çatı katında bulunan ahşabın aynı olmasıdır.

Dava Hauptman’ın aleyhine şekilde ilerledi ve en sonunda idama mahkum edildi.  Ancak bu davaya ilişkin soru işaretleri hep akıllarda yer etti. Her ne kadar suçlu bulunmuş olsa da gerçekten suçlu Hauptman mıydı? Bunun cevabı yoktu. O dönem Amerikan Polis Teşkilat mesleğinden dolayı saygın bir kişi olan Charles Lindberg ve eşini asla sorgulamadı. Üstelik oğlunun davasını yönetme hakkına bu konuda bir eğitimi olmamasına rağmen sahip oldu. Baba Lindhberg, olay günü nerede olduğuna ve o gün neden eve geç geldiğine dair sorularına yönelik bir yanıt verememişti.

Yüzyılın Davası: Küçük Lindy’nin Kaçırılması

Dünya’da Kayıp Çocuklar adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir