Her Avukatın Sahip Olması Gereken 5 Nitelik

Her Avukatın Sahip Olması Gereken 5 Nitelik

Çocukluk yıllarımızı güzel hayallerle geçirir ve her oyunda ya doktor ya öğretmen ya da olmayı istediğimiz bir mesleği seçerdik. Büyükler de her gördüklerinde affetmezler bize hep ne olmak istediğimizi sorar dururdu. Ancak şu an düşündüğümde aklıma hep şu kritik soru geliyor? Bir mesleği iyi yapmak için çok istemek ve çok çalışmak yeterli midir? Yoksa doğuştan gelen yetenekler sizi bir adım öne taşır mı? Üniversiteler bizlere beceriler verir ancak karakterimiz aynıdır. Peki avukatlık mesleğini seçenler doğuştan gelen hangi yeteneklere sahip olmalıdır?

1-Analitik Beceri

Sadece Hukuk dersleri için değil uygulama sırasında da analitik düşünce yapısı sizi meslektaşlarınızdan bir adım öne taşıyacaktır. Farklı dava ve dosyalarda her seferinde başka bir bakış açısıyla yaklaşmak, kendinizi savcının yerine koyarak düşünmek analiz yaparak ilerlemek avukatlık mesleğinde başarıyı pekiştirecektir.

2- Sabır

Ne demiş büyüklerimiz “her işin başı sabır “ancak bazı meslekler var ki bu özellik insanda doğuştan gelmeli. İnsan ilişkilerinin çok yoğun olduğu ve stresli bir meslek olan avukatlıkta hem mental mutluluğun sağlanması hem de başarının yakalanması için sabırlı olmak şarttır.

3-Konuşma Becerisi

Avukatlık mesleği yoğun iletişime tabidir. Bu noktada bir avukatın başarılı olması için açık ve net konuşabilme yeteneğine sahip olması gerekir. Konuşma becerilerinin bir başka yönü de yasal terminolojiyi anlamak ve anlatabilmektir. Avukatlar, terminolojiyi müvekkile anlatabilmeli ve açıklayabilmelidir.

4-) Yaratıcılık

En iyi avukatlar yalnızca mantıklı ve analitik düşünce sistemine bağlı kalmaz, aynı zamanda problem çözmede büyük bir yaratıcılık sergilerler. En iyi çözüm her zaman en bariz olan değildir ve rakibinizi alt etmek için genellikle çerçevenin dışında düşünmek gerekir. Farklı düşünme yeteneği olmadan, meslektaşlarınızı arasında geride kalmanız olasıdır. Yasayı bilmek elbette önemlidir, ancak onu uygulamak ve problem çözmek yaratıcı düşünceye dayanır. Basitçe söylemek gerekirse, rakiplerinizin bulabileceği benzersiz yolları siz fark edemiyorsanız, her olasılığa hazır olamazsınız.

5-Azim

Hukuk fakültesinden mezun olduysanız, zaten azim hakkında birkaç şey biliyorsunuzdur. Yine, azim başarılı avukatlarda bulunan ortak payda özelliklerinden biridir. Dayanma ve mücadeleden vazgeçmeme isteği, birçok davayı kazanmanın temeli olabilir. Azim hayatınızda süreklilik arz ettiği sürece başarılı olmanız muhtemel bir sonuç olacaktır.

Her Avukatın Sahip Olması Gereken 5 Nitelik

Bir Avukatın Telefonunda Olması Gereken Uygulamalar adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir