Karanlığın Sanatsal Dönüşümü: Katil Yazarlar

Karanlığın Sanatsal Dönüşümü: Katil Yazarlar

Herkes hayatının roman olduğunu düşünür ve kendini özel hisseder. Herkesin anlatacak bir hikâyesi vardır. Tıpkı harika fikirleri olan ne Bayramlar ne Eminlerin ünlü bir yazar olamamaları gibi; iyi bir kitap yazmış olman da katil olmayacağın anlamına gelmez.

Bu yazımızda katil yazarları inceledik.

Ne yazık ki her yazara ilham güzel duygularla gelmiyor. Bazıları içindeki karanlığı sanatsal bir dönüşümle topluma sunar.

1-Anne Perry

Gerçek adı Juliet Marion Hulme olan Anne Perry 1932 doğumludur. Popüler suç dizilerinden Thoman Pitt dizisinin yazarıdır. Anne Perry’nin zekâ ve yeteneğiyle kullandığı kaleminden çıkan dedektif hikayeleri seyirci için benzersiz bir ortam yaratmıştır. Ancak Gelin görün ki Anne bu dedektif hikayelerini yazarken tamamen; yaratıcı fikirlerinden mi yola çıkmıştır yoksa geçmişinden mi?

En yakın arkadaşı ve ortak hayalleri olduğu Pauline ile korkunç bir cinayete karışmıştı. Anne ve Pauline arkadaşlıkları daha derin ve karmaşık bir hal alması ebeveynlerini dikkatini çekmiş; Pauline annesi müdahale etmek istediğinde ise iki kız arkadaş tuğla ile döverek anneyi öldürmüşlerdir.

Yeni Zelanda’da yaşanan bu olayda her ikisi beşer yıl hapis cezasına çarptırılmış, Yeni Zelanda adaleti, Juliet ve Pauline’in bir daha temasa geçmemesi şartıyla onları serbest bırakmıştır.

Gelelim Anne Perry’e;

Anne 91 yaşında hala aktif. Son kitabı, 2018’de yayınlandı. Hayat Anne için uzun ve başarılı geçse de asla unutamayacağı ve içinde sonlandıramayacağı bu olayla uzun süre yaşaması da sanırım onun cezası.

2- Blake Leibel

Zengin bir aileden gelen Çizgi roman yazarı Blake nişanlısı ve çocuğunun annesi olan Model Iana Kasian’ı vahşi şekilde öldürmüştür.

Blake senarist ve acemide olsa yönetmenlik yapan çok yönlü bir sanatçıydı. Nasıl oluyor da bu kadar vahşice cinayet işleyebildi.

Aslında 2010 yılında yayınlanan Syndrome isimli çizgi romanında sanki içindeki cani ruhun yansımaları vardı. Hikâye sadist bir doktor ve üzerinde çalıştığı bir seri katil ekseninde dönüyordu.

Nişanlısının otopsi raporunda ölüm nedeni kan kaybı ve kafa travmasıydı.

Haziran 2018’de Leibel, birinci derece cinayetten suçlu bulundu. Şartlı tahliye imkânı olmaksızın müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Leibel şu anda California Islah Kurumu’nda cezasını çekmeye devam ediyor.

3- Liu Yongbiao

Liu uzun zaman önce bir cinayet işlemişti ve sonrasında başarı basamaklarını büyük bir hızla çıkmaya başlamıştı.

1995 yılında hırsızlık yapmak üzere arkadaşı Wang ile girdikleri pansiyonda dört kişiyi öldürdüler.

Ancak delil yetersizliğinden dolayı faili meçhul kalan cinayetler ve kapanan dosyalar, 22 yıl sonra tekrar açılınca gerçekler de gün yüzüne çıktı.

2010 yılında Günahkâr Sır isimli bir kitap yazmış ve bundan üç sene sonra, 2013 yılında Çin Yazarlar Derneği’ne kabul edilen Liu için artık her şey sona ermekteydi.

Polislerin titiz çalışması sonucunda 60 bin parmak izinin arasından Liu ve Wang’ı buldular.

Yıllarca içinde biriken azap belki de polisin onu yakalamasıyla son buldu.

Liu yakalandığında “Uzun süredir sizi bekliyordum. Nihayet yıllardan beri çektiğim ıstıraptan kurtulacağım” demiştir.

Karanlığın Sanatsal Dönüşümü: Katil Yazarlar

Centilmen Katil John Wesley Hardin adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir