KolayOfis’de Haciz İşlemleri

KolayOfis’de Haciz İşlemleri

Zaman zaman icra dosyalarınızın bir parçası haline gelen haciz işlemleri ve bu işleme ait bilgileri KolayOfis Hukuk Otomasyonu programında nasıl yapıldığına dair sizlere bilgi veren bir yazı derledik. Programdan İcra takibinize ait föyü açınız. Hesap Özeti sekmesinde yer alan Haciz İşlemleri alanından Yeni Haciz Ekle ifadesine tıklayınız. Açılan pencerede gerçekleştirmiş olduğunuz haciz işlemlerine ait bilgileri girebileceğiz alanları göreceksiniz. Burada önemli olan bu haciz işleminin gerçekleşmiş olmasıdır. Yani icra dairesinden randevu alınıp hacze çıkıldığında girilmesi gereken alandır. Bu işleme ait bilgiler elinizde ise buraya girerek bu işlemi sisteme kaydediyor olacaksınız. Ayrıca maaş haczi işlemlerinizin kaydını da buradan girebilirsiniz. Burada 1. ve 2. satışların girişini yapabilir haciz randevu tarihine girerek sistemin size bu tarihten önce uyarı çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Girdiğiniz haciz türüne göre sistem size haciz düşme tarihini İcra Raporları alt menüsünden almış olduğunuz Haciz ve Satış Raporunda verecektir.

Bu işleme ait örneğin videosu yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

Menkul ve Gayrimenkul Nedir?

Haciz işlemi yapılan malın türüdür. Taşınabile mallar menkule girerken araba gibi. Taşınamaz mallar gayrimenkule girmektedir. Ev veya arsa gibi. Bir de maaş haczi dediğimiz bir haciz çeşidi var. Bu haczi menkul seçimi yaparak işleyebilirsiniz.

İİK Madde 100 Malumatı Var Nedir?

Alacaklısı olunan bir borçluya karşı daha önce bir başkası haciz yoluyla takip yapmışsa, belirli şartların varlığı halinde, ayrıca fiili haciz ve masraf yapmadan bu hacze dahil olur demektir.

Kıymet Takdiri Nedir?

İcra takibinde borçlunun üzerine haciz konulmuş taşınır/taşınmaz mallarının değerinin belirlenmesi işlemidir. Hacizli malın niteliğine göre icra memuru tarafından yapılabileceği gibi bilirkişiler tarafından ya da kanunda öngörülen kurum/kuruluşlar tarafından yapılır. Bu alanı işaretlemeniz durumunda Kıymet Takdir Tutarını ve Tarihi girebileceğiz alanlar açılacaktır.

Yediemine Teslim Nedir?

Haczedilen malın satışı gerçekleşinceye kadar muhafaza edilmesi için teslim edilen yer demektir. Gerçekleşen haciz işlemlerine ait bilgileri girdiniz. Daha sonra bu hacze ait gelişmeleri girmeniz gerekti. Bu defa Haciz işlemleri alanında yer alan büyüteç ikonuna basarak. Gerçekleşmiş olan haciz bilgilerine erişim sağlayarak bilgileri girmeye devam eder veya güncelleme işlemi yapabilirsiniz. Bu alanı işaretlemeniz durumunda Teslim Tarihi, Ödenen Ücret ve Yediemine ait bilgileri girebileceğiz alanlar açılacaktır.

İstihkak Nedir?

Bir borçlu hakkında haciz yapıldığı zaman, borçlunun olduğu düşünülen bir mala haciz konulur ve borçlu yahut bir başka üçüncü kişi o malın üçüncü kişiye ait olduğunu iddia ederse, bu malın mülkiyetinin belirlenmesi için açılan davadır.

İİK Madde 97 Nedir?

Borçlu veya alacaklı istihkak davasına itiraz etmesi durumudur.

İİK Madde 99 Nedir?

Haczedilen malın 3.kişiye ait olması durumudur.

Haciz Raporu Alma

Girdiğiniz haciz işlemlerine ait raporu Raporlar menüsü altında bulunan İcra Raporları menüsüne girip Haciz ve Satış Raporları seçeneğine tıklayarak alabilirsiniz. Burada raporunuzda yer almasını istediğiniz başlıkları ekleyip çıkarabilir ve raporunuzu word, excel ve pdf olarak alabilirsiniz.

Haciz İşlemleri – YouTube

KolayOfis’de Haciz İşlemleri

İcra Föyü Ekleme Ve Detayları adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir