Sayılarla Hükümlüler

Sayılarla Hükümlüler

Hemen her gün onlarca suçla ilgili haberler duyuyor, izliyoruz. İlgili yargı süreçleri belli oranda hapis cezası ile sonuçlanmaktadır. Peki bu hükümlülerin istatistikleri hakkında ne biliyoruz? Bu yazımızda ceza infaz kurumlarına giren kişilere değiniyoruz. Sayılarla Hükümlüler başlığı altında, TÜİK’ten elde ettiğimiz verilere dayanarak bilgi sunuyoruz.

Hükümlü ve Tutuklu Sayısı

2020 verilere göre ülkemizde 266.831 hükümlü var. Bunların 256.231’i erkek, 10.600’ü ise kadındır. 2011-2020 yılların arasındaki verileri incelediğimizde yine kadın hükümlü sayısının toplamın %3-%4 arasında oluğunu görüyoruz. Bununla birlikte hükümlü sayılarını illere göre sıraladığımızda İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Bursa’nın ilk beşte olmasına şaşırmıyoruz. Bu şehirlerdeki hükümlü sayısı ülke toplamının yaklaşık %38’e tekabül ediyor. Listenin son beş sırasında ise Çankırı, Gümüşhane, Ardahan, Tunceli ve Bayburt yer alıyor.

Yaş Grubu ve Suç Türü

Tablolar en fazla hükümlü sayısının 25-34 yaş grubuna ait olduğunu gösteriyor. 18-24 yaş grubu ikici 35-44 yaş grubu ise yakın değerle üçüncü sıradadır. İlk üç yaş grubu toplam sayının %81’ini oluşturuyor.

Diğer yandan suç türlerine baktığımızda ilk sırada diğer kategorisindeki suçlar geliyor. Bu türde hüküm giyme oranı %15,85’tir. Bununla beraber, sırasıyla yaralama, hırsızlık, trafik suçları, icra iflas kanununa muhalefet, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanma ve satın alma suçları listede yerini alıyor. Listenin en az işlenen suçları ise rüşvet, kötü muamele, zimmet ve orman suçlarıdır.

İş Durumu ve Eğitim Durumu

TÜİK’in verilerine göre, 2020 yılında ceza infaz kurumuna giren hükümlülerin yaklaşık %24’ü çalışmıyor. Tüm oranlar listelendiğinde ikinci sırada üst düzey yöneticiler ve müdürler yer almaktadır. Daha sonra sırasıyla sanatkârlar ve ilgili işlerde çalışanlar, nitelikli tarım ve hayvancılık sektörü çalışanları geliyor. Hükümlülerin yaklaşık %9 nitelik gerektirmeyen işlerde çalışıyor. Öğrenciler listenin sonunda yer alıyor.

Eğitim durumlarına baktığımızda hükümlülerin yaklaşık %32’si ortaokul veya dengi meslek ortaokul mezunudur. Bununla birlikte %24,27’si lise ve dengi meslek okulu, yaklaşık %30 ise ilk okul ve ilköğretim mezunudur. Yüksek öğretim mezunu hükümlü oranı ise %7,86’dır.

Medeni Durum ve Cinsiyete Göre Suçlar

2020 yılında ceza infaz kurumuna giren hükümlülerin %47,75 evli, %34,75 ise hiç evlenmedi. Ayrıca, hükümlülerin %16,64’ü boşandı. Oranlar işlenen suç türlerinin erkek ve kadınlar arasında küçük farklılıklar olduğunu gösteriyor. Örneğin, kadınların en çok hüküm giydikleri suç hırsızlık iken trafik suçları 12.sırada geliyor. Buna karşın erkeklerin en çok işlediği suçlar arasında trafik suçları 4.sıradadır.

Sayılarla Hükümlüler

Savaş Suçları Yargılamaları Nasıl Gerçekleşir? adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir