Sözleşme Yönetim Sistemi Nedir? Temel Adımları ve İşleyişi

Sözleşme Yönetim Sistemi Nedir? Temel Adımları ve İşleyişi

Sözleşme yönetimi sistemi ,işletmelerin sözleşmelerini daha verimli ve etkili bir şekilde yönetmelerini sağlayan bir araçtır. Bu sistem ve adımları, ayrıca sözleşmelerin oluşturulmasından imzalanmasına, takibine ve sonlandırılmasına kadar tüm süreçleri kapsar.

Sözleşme Yönetim Sisteminin Faydaları

 • Sözleşmelerin daha hızlı ve kolay oluşturulmasını sağlar.
 • Doğru ve eksiksiz olmasını sağlar.
 • Sözleşmelerin imzalanmasını ve takip edilmesini kolaylaştırır.
 • Sözleşmelerin risklerini yönetmeye yardımcı olur.
 • Sözleşmelerle ilgili sorunları daha hızlı ve kolay çözmeye yardımcı olur.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı cfSYS-1.gif

Sözleşme Yönetim Sisteminin Temel Adımları

 1. Sözleşmenin oluşturulması
 2. Onaylanması
 3. İmzalanması
 4. Sözleşmenin takibi
 5. Sözleşmenin sonlandırılması

Sözleşme Yönetim Sisteminin İşleyişi

 1. Sözleşmenin oluşturulması: Sözleşme, sözleşme yönetimi sistemi tarafından oluşturulur. Sözleşme, sözleşmenin taraflarının, sözleşmenin konusunun, sözleşmenin süresinin, sözleşmenin bedelinin ve sözleşmenin diğer koşullarının içerir.
 2. Onaylanması: Sözleşme, sözleşmenin tarafları tarafından onaylanır. Onaylama, sözleşmenin bağlayıcı hale gelmesini sağlar.
 3. Sözleşmenin imzalanması: Sözleşme, sözleşmenin tarafları tarafından imzalanır. İmzalama, sözleşmenin yürürlüğe girmesini sağlar.
 4. Sözleşmenin takibi: Sözleşme yönetimi sistemi, sözleşmenin takibini yapar. Takibi, sözleşmenin hükümlerinin yerine getirilip getirilmediğinin kontrol edilmesini sağlar.
 5. Sözleşmenin sonlandırılması: Sözleşme, sözleşmenin tarafları tarafından sonlandırılabilir. Sonlandırma, sözleşmenin hükümlerinin sona ermesini sağlar.

Sözleşme Yönetim Sisteminin İşletmelere Sağladığı Faydalar

 • Maliyet düşürülmesi: Sözleşme yönetimi sistemi, işletmelerin sözleşmelerle ilgili maliyetlerini düşürmesine yardımcı olur. Bu, sözleşmelerin daha hızlı ve kolay oluşturulması, doğru ve eksiksiz olması, imzalanmasının ve takib edilmesinin kolaylaştırılması ve sözleşmelerin risklerinin yönetilmesi ile sağlanır.
 • Risk yönetimi: Sözleşme yönetimi sistemi, işletmelerin sözleşmelerle ilgili riskleri yönetmesine yardımcı olur. Bu, sözleşmelerin hükümlerinin yerine getirilip getirilmediğinin kontrol edilmesi ile sağlanır.
 • Hedeflere ulaşma: Sözleşme yönetimi sistemi, işletmelerin hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur. Bu, sözleşmelerin doğru ve eksiksiz olması, imzalanmasının ve takib edilmesinin kolaylaştırılması ve sözleşmelerin risklerinin yönetilmesi ile sağlanır.

Sözleşme Yönetim Sisteminin Kullanımı

 • Firmalar ,sözleşmelerin oluşturulması, onaylanması ,imzalanması ,takibi ve sonlandırılması için kullanır.

Sözleşme Yönetim Sisteminin Sonuçları

 • Daha hızlı ve kolay sözleşmeler
 • Doğru ve eksiksiz sözleşmeler
 • İmzalanan ve takip edilen sözleşmeler
 • Yönetilen sözleşmeler
 • Hedeflere ulaşan sözleşmeler

Sözleşme yönetimi sistemi, işletmelerin sözleşmelerini daha verimli ve etkili bir şekilde yönetmelerini sağlayan önemli bir araçtır. İşletmelerin maliyetlerini düşürmesine, risklerini yönetmesine ve hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur.

Sözleşme Yönetiminde Dijital İmza ve Elektronik Onaylama: Güvenli ve Hızlı Süreçlerin Yeni Standartları adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir