Uyap’tan XML ile İcra Takibi Açma

Uyap’tan XML ile İcra Takibi Açma

UYAP’tan XML ile icra takibi açma sayesinde yeniden takip hazırlamanıza gerek kalmadan, sadece aktararak takiplerinizi açabileceksiniz.

Bir süredir Pilot Bölge olarak ANKARA İcra Dairelerinde uygulanan “UYAP ’da XML Üzerinden Takip Açma” seçeneği; 07 Haziran 2021 tarihinden itibaren diğer İcra Müdürlüklerinde de başladı. Bu uygulama ile birlikte, KolayOfis’te hazırlayacağınız İcra Takiplerinizin XML’lerini alarak, UYAP ‘da yeniden takip hazırlamanıza gerek kalmadan, sadece aktararak takiplerinizi açabileceksiniz.

Bu işlem ile ilgili ilk olarak KolayOfis’te İcra Dosyanızı açtıktan sonra, XML’i bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir.

Bunun için;

 • Takibi hazırladıktan sonra ya da daha önce hazırladığınız takibi “Buraya Yazın” alanında aratıp içerisine (föy seçeneği ile) girerek,
 • (Ya da) İcra İşlemleri menüsünün altından, “Eklenmiş Takiplerim” alanından seçip, “Takip Düzelt” diyerek,
 • Açılan Takip ekranının üst kısmında bulunan menü butonlarından “UYAP XML” sekmesini tıklamanız, (1)
 • Sayfanızın bu alana girmesi ile birlikte, “UYAP XML Hazırla” (2) butonuna basmanız yeterli olacaktır.
 • Bu işlem ile birlikte içinde bulunduğunuz takibin; XML’i ekranınızın sol altında aynı zamanda bilgisayarınızın indirilenler klasöründe görüntüleyebilirsiniz.
KolayOfis UYAP XML Bilgisayara İndirme
UYAP İCRA TAKİP XML’ini Bilgisayara İndirme

Bu işlemin ardından, KolayOfis’ten almış olduğunuz XML’i UYAP’a aktarabilmek için,

 • UYAP Avukat Portala giriş yapmalısınız,
 • Ekranınızın sol tarafında bulunan menülerden; “İcra Takibi” (1) ve daha Sonra “Takip Açılış-XML” (2) sekmesini seçiniz.
 • Karşınıza gelen takip açılış ekranından (3) sırası ile; İli, Adliyesi, Kota Tevzi Tipi, varsa Daire Tevzi Tipi alanlarını seçili hale getirdikten sonra, XML başlığının sağında bulunan “Dosya Seç” butonuna basarak KolayOfis’ten bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz XML dosyasını yükleyiniz.
KolayOfisten Alınan İcra XML'nin UYAP'a Aktarımı
İcra Takip XML’nin UYAP’a Aktarımı

XML dosyanızın UYAP tarafına yüklenmesi ile birlikte; “İcra Takibi Başlat” butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya geçmeniz gerekmektedir.

İcra Takibi Başlat
UYAP İCRA TAKİP XML’i İLE TAKİP BAŞLATMA

İcra takibini başlat butonuna basmanız ile birlikte; UYAP yüklemiş olduğunuz XML’de herhangi bir sorun ile karşılaşmadığı takdirde, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi takibinizi alacaklı, borçlu ve alacak miktarı ile açacaktır. Bu alanın açılmasının ardından yapılması gereken “Tamamlanmayan Dosyalarım” alanından devam etmek olmalıdır.

“Tamamlanmayan Dosyalarım” alanına giriş yaptığınızda sisteme XML’ini yüklediğiniz ancak işlemi henüz tamamlamadığınız takipler yer alacaktır. Bu alandan açmak istediğiniz takip ile ilgili dokümanları yükleyebilirsiniz. Bu işlem için dokuman eklemek istediğiniz takibin başında bulunan kutucuğu işaretleyerek, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi “Evrak Gönder” butonunu tıklayınız.

UYAP Üzerinden Açılan İcra Dosyasına Evrak Gönderme
UYAP Üzerinden Açılan İcra Dosyasına Evrak Gönderme

“Evrak Gönder” butonuna tıkladığınızda, takibinize dokümanlarını yükleyebileceğiniz alan açılacaktır. Bu alandan sırası ile ilk olarak; “Evrak Türü” (örn.Takip Dayanağı) seçili hale getirildikten sonra, “Dosya Seç” (2) alanından bilgisayarınızda bulunan dokumanı sisteme aktarmanız gerekmektedir. İşlem ile ilgili bir açıklama eklemek isterseniz “Açıklama” (3) alanına yazdıktan sonra, “Ekle” butonuna basarak dokumanın takibe eklenmesini sağlayınız. Eklenen dokumanlar alanın altında bulunan “Tüm Evraklar” alanında gösterilecektir.

Yüklenen Dokümanlar;

 • 10 MB’tan küçük olması
 • Udf, pdf, jpg, png, jpeg, image/jpg, image/jpeg; tif, tiff, JPG, JPEG, PNG, PDF, TIF ve TIFF formatlarında olması gerekmektedir. 
UYAP Üzerinden Açılan İcra Dosyasına Evrak Nasıl Gönderilmeli
UYAP Üzerinden Açılan İcra Dosyasına Evrak Nasıl Gönderilmeli

Uyap Doküman Editörü konulu yazımız için tıklayın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir