Zor İnsanlarla Başa Çıkma Yöntemleri

Zor İnsanlarla Başa Çıkma Yöntemleri

Zor insanlar hayatımızın her noktasında karşımıza çıkıyor. Bazen amirimiz, bazen iş arkadaşlarımız bazen müvekkil veya müşterilerimiz bazen de ne yazık ki aile bireylerimiz. Hayatımızdaki seçimlerimizi zor insanlara göre yapamayacağımız için bu noktada çözümler üretmemiz gerekmektedir. Ancak zor insanlarla başa çıkma yöntemlerine geçmeden önce zor insan tanımının çerçevesini belirlemeliyiz. Kimleri zor insan kategorisinde görmeliyiz?

Empati duygusundan yoksun halk deyimiyle duygusuz insanlar zor insanlardır. Çünkü Dr. Durvasula’ya göre “Duygusal deneyimleri, incinmeleri veya diğer insanların yaşadığı zararları görmezden geliyorlar. Diğer insanlar için güvenli bir alan yaratmıyorlar.”

Diğer bir durumda Narsist kişilik yapısına sahip olan insanlardır. Bu insanlar her ortamda odak noktalarını kendisi olmasını ister ve diğer insanların enerjilerini emercesine hareket ederler. Dr. Durvasula’ya göre, narsist insanların gerçeklikle temasları kopmuş olabilir ve bu da kişilerarası ilişkilerde sorun yaşanmasına neden olur. Bunun dışında aşırı şüpheci, manipülatif ve saldırgan insanlarda zor insan kategorisine girmektedir.

Peki bu tip insanlarla karşılaştığımızda nasıl bir yol izlemeliyiz. Bazen çatışmak en kolay yol olsa da profesyonel hayatta sürdürülebilir bir karşılığı yoktur.

Nazik Olun

Evet ilk başta kulağa saçma gelebilir ama size öfkelenmiş ve tabi ki sizin de ona öfkelendiğiniz bir durumda nazik olmak çok büyük farklılıklar oluşturacak bir manevradır. Öncelikle sesin yüksekliği azalacak ve sonrasında normal konuşma seviyesine gelebileceksiniz.

Ortak Bir Nokta Bulun

Biriyle ilk kez konuşurken ortak bir nokta bulmanın güçlü bir ilk bağlantı oluşturduğunu fark etmişsinizdir. Hepimiz, ait olduğumuz bir grubun parçası gibi hissetmeyi severiz. Bu, zor insanlarla başa çıkmak için harika bir uzman tekniğidir. Zor bir insanla ortak bir nokta bulduğumuzda, daha yumuşak bir konuşma yapmamız olasıdır.

Sakin Kalın

İş yerinde çok olumsuz bir durumla karşılaşmış olabilirsiniz ve sinirleriniz yıpransa da sakin kalmak sonraki yaşayacağınız tatsızlıklar karşısında yapacağınız en doğru hareket olacaktır.

Saygılı Davranın

Aptal ya da beceriksizmiş gibi davranılmasından hoşlanan tek bir kişi tanımıyorum. Zor bir insanla uğraşırken, ona daima saygılı davranmayı unutmayın. Birine saldırmaya ve aptalmış gibi davranmaya başladığınızda, kapıların yüzünüze sertçe kapatıldığını göreceksiniz.

Çatışma Korkunuzu Yenin

Zor insanlarla başa çıkmanın en iyi tekniklerinden biri, çatışma korkunuzun üstesinden gelmektir. Birçok insan çatışmalardan korkar ve bu, zor insanların her yerde bu hareketlerine devam etmesine neden olabilir.

Zor bir insanla uğraşmak yeterince zorludur ama eğer kendin için ayağa kalkmazsan ve sınırlar koymazsan daha da kötüdür. Hemen hemen herkes saygıyla davranılmayı hak eder. Zor bir insan tarafından kendinize kötü davranılmasına izin vermeyin.

Zor İnsanlarla Başa Çıkma Yöntemleri

Dünyada Avukatlara Yönelik Şiddet ve Yaptırım adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir