23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı , ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiş bir bayramdır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı , Mustafa Kemal Atatürk tarafından resmi bayram ilan edilmesinin ardından bir çok kez isim değişikliğine uğramış ve başlangıçta ayrı ayrı kutlanan Egemenlik ve Çocuk Bayramları , ilerleyen süreçte birleştirilmiştir. İlk dönemlerde 1 Kasım 1922 saltanatın kaldırılması sonrasında , bu tarih Ulusal egemenlik bayramı olarak kabul edilmiştir. Sonrasında TBMM ‘nin açılış günü olan 23 Nisan 1923 tarihi Ulusal Egemenlik Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk , bu bayramı aynı anda çocukların da bayramı olarak ilan etmiş ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramları birleştirilerek aynı gün kutlanmaya başlanmıştır.

Bu iki bayramın aynı gün kutlanmaya başlandığı tarihte , 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı , Hâkimiyet-i Milliye Bayramı adı ile kutlanmaktaydı. 1980 tarihinde Milli Güvenlik Konseyi aldığı karar ile bu ismi değiştirmiş ve hala günümüzde anıldığı , 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı , şeklini almıştır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ilan edildiği dönemlerde , bayram sadece ulusal düzeyde kutlanmaktaydı. Ancak ilerleyen dönemlerde , UNESCO ‘nun 1979 yılını Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından , Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu ( TRT ) yaptığı çalışmalar ile aynı tarihte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ‘nı uluslar arası düzeye taşımıştır. Bu kapsamda TRT 23 Nisan Çocuk Şenliği programlarını aktif hale getirmiş ve bayramın tüm dünyada takip edilmesini ve ulusal düzeyde de gereken ilginin gösterilmesini sağlamıştır.

Günümüzde de hala uluslar arası seviye de kutlanan bayram , her yıl çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. İlk kez 1933 yılında Mustafa Kemal Atatürk ‘ün gerçekleştirmiş olduğu , koltuk devri seromonisi hala devam etmektedir. Bayram uluslar arası düzeye taşındıktan sonra , farklı ülkelerden gelen çocuklarında ülkemizde gerçekleştirmiş olduğu gösteriler ile de çok daha renkli ve dünya çapında ses getiren bir bayram halini almıştır. 2013 yılında toplamda 67 farklı ülkeden çocuk bayramların düzenlendiği gösterilere katılmıştır.

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Mustafa Kemal Atatürk

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir