Hukuk Teknolojileri İçin Önümüzdeki 10 Yıl İçerisinde Beklenen Gelişmeler

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde birçok meslek yıkıcı teknoloji ile yok olacak. Bu yok olan birçok mesleğin iş kolları dava konuları içerisinde yer aldığından birçok dava konusu da yok olmak ile yüzleşecektir.

Sürücüsüz araçlar (yapay zekalı araçlar) bu durumda trafik kurallarına tamamen hâkim olup herhangi bir kural ikmali yapmayacaktır. Bu demek değil ki hiç kaza olamayacak. Elbette olacaktır. Ama asıl soru yapay zekaların cezai sorumluluğu var mı? Cezai sorumluluğu var ise yapay zekayı kim savunacak? Yapay zekâ bir hizmet mi yoksa ürün mü? İşte bu ve benzeri sorular gelişen teknolojinin doğurduğu sorunlar olup hukuk alanında asıl yapılması gereken bu tür gelişmeler ile birlikte ortaya çıkan sorunlara uygun alanlarda uzmanlaşmak ve tüm bu ve benzeri sorulara karşı hazırlıklı olmak.

Hukuk Teknolojileri İçin Önümüzdeki 10 Yıl İçerisinde Beklenen Gelişmeler – Hukuk Yazılımları

Kontrat, gizlilik anlaşmaları gibi metinleri inceleyip aralarında tahkim, ilişkinin gizliliği ve tazmin gibi çeşitli konuların bulunduğu yasal sorunları tespit ederek %95 oranında doğru sonuçlar veren programlar tasarlanmakta bu programlar ile avukatların mesai saatlerinin büyük bir bölümünde ve dikkatlerinin en yüksek seviyede olmaları gereken alanlarda büyük bir rahatlama sağlanacak.

Contract Flow Sözleşme Yönetim Sistemi

Hukuk Teknolojileri İçin Önümüzdeki 10 Yıl İçerisinde Beklenen Gelişmeler – Yapay Zeka

Ross, bir yapay zekalı avukat. İflas davaları konusunda avukatlara yardımcı olması için geliştirilen bu robot kanunları okuyor ve süreci hızlandırmak için belirtilen kanun, içtihat ve ikincil kaynaklardan alınan yanıtları, toplanan içerikleri sizin için tarıyor ve yorumluyor. Ayrıca davanızı etkileyecek yeni mahkeme kararlarını size bildirmek için günün her saatinde içtihatları izliyor. Binlerce sonuçtan yalnızca en alakalı cevapları indirerek geçen zamanı en aza indirip avukatlara cevapları daha rahat, anlaşılır bir dil ile sunuyor.

Robot Yargıç, yapay zekâsı olan bir bilgisayara 584 dava yüklendi. Ortada bir insan hakları ihlali söz konusu olduğunda bazı ifadelerin ve bilgilerin dava metinlerinde daha sık kullanıldığını tespit etti.600’e yakın davanın hükümleriyle ilgili tahminlerde bulundu. Her 5 karardan 4’ü doğru tahmin edildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görülen davalardan %79’unu doğru tahmin etti.

Hukuk Teknolojileri İçin Önümüzdeki 10 Yıl İçerisinde Beklenen Gelişmeler – Mobil Uygulamalar

DoNotPay, asıl amacı Londra ve New York’taki kişilere park cezaları ve rötar yapan uçaklar için telafi bedeli gibi yasal konularda yardımcı olmak olan uygulama, açıldığı ilk 21 ayda kullanıcılarını toplam 2,5 milyon dolarlık cezadan kurtardı. Uygulama sizlere basit sorular sorarak yönlendiriyor. Uygulamanın başarı oranı ise %64. Uygulamaya yeni bir hizmet vermeye başladı bile. Amerika ve İngiltere’de faaliyet gösteren bu sistem mültecilere hukuk danışmanlığı yapmaya başladı.

Hukuk Teknolojileri İçin Önümüzdeki 10 Yıl İçerisinde Beklenen Gelişmeler -1

Hukuk Teknolojileri İçin Önümüzdeki 10 Yıl İçerisinde Beklenen Gelişmeler -1

Case Cruncher Alpha, dört Cambridge hukuk öğrencinin buluşu olan ve hukuki sorunları yanıtlayan bir sohbet botudur. Daha sonra aralarından üç hukuk öğrencisi davaların sonuçlarını öngörecek bir program yaptı. Yaptıkları programı bir yarışma ile sınadılar yarışmayı iki hâkim denetledi. Bunlardan biri Cambridge hukuk öğretmeni Felix Steffek, diğeri dünyanın en büyük hukuki dava veritabanına sahip olan Premonition’da çalışan Dodd. Yarışmada Londranın en ünlü firmalarından 100 yakın avukat yapay zekaya karşı uğraş verdi. Hileli oluşturulmuş yüzlerce ÜFE dosyası paylaşılarak Mali Ombudsman’ın bunları onaylayıp onaylamayacağı soruldu. Yarışmanın sonucunda 775 tahminde bulunundu ve yapay zekanın %86.6’lık doğruluk oranına karşın avukatlar %66.3 doğruluk oranında kaldı. Bu bir teknoloji devinin ürünü olmayan küçük bir start-up business (küçük bir girişimcilik projesi) ürünü ve programcı olmayan hukuk öğrencilerin yazdığı bir program. Bu tür bir uygulamayı dev teknoloji firmalarının ve asıl programcıların yazdığı düşünülürse hayali güç ve bir o kadar yakın gelecekte hukuk alanında yapay zekalı robot ve uygulamaların giderek artacağı tahmin ediliyor.

Hukuk Teknolojileri İçin Önümüzdeki 10 Yıl İçerisinde Beklenen Gelişmeler -2

Hukuk Teknolojileri İçin Önümüzdeki 10 Yıl İçerisinde Beklenen Gelişmeler -2

Gelişen teknoloji ile birçok meslek yok olamaya başladı bile ama hukuk gibi ülkeleri ve insanları doğrudan etkileyen bir meslek dalının yapay zekaya tamamen bırakılması düşünülemez. Ama avukatların, hakimlerin, arabulucuların ve birçok hukuk alanı ile entegreli mesleklerin yakında hem de çok yakında yapay zekalı yardımcı programları kullanarak verdikleri hizmetin verimliliğini artırır iken zamanlarını oldukça kısaltacakları görünmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir