Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları

Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları

Adli tatil 20 Temmuz’da başlayıp, 31 Ağustos’ta sona erecektir. Bütün bir yılı yoğun ve stresli yaşayan avukatlarımızın dinlenme fırsatı bulacağı bu dönemde onlara yardımcı olacak birkaç öneri hazırladık.

Tatil kavramı herkes için farklıdır. Kimi ayaklarını uzatıp sadece dalgaların sesini dinlemek isterken, kimi de tatil için gittiği bölgenin haritasındaki her müzeyi her tarihi dokuyu görmek ister.


Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları

Bazıları ise tatile eğlenmek için gider gittiği bölgenin sosyal hayatına dahil olur bir sürü arkadaş ve harika anılarla evine geri döner.

Bizim önerilerimizin hem dinlenmek isteyen hem de araştırmaktan keyif alan tatilcilerimiz için faydalı olacağına inanıyorum.

Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları – Prag

Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları - Prag

Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları – Prag

Çek Cumhuriyeti’nde yer alan Prag son zamanlarda turistlerin en çok tercih ettiği Orta Avrupa ülkelerinin başında geliyor.

Diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun fiyatlara sahip bu şehir savaşlardan etkilenmemiş olması sebebiyle mimarisi Rönesans Dönemi ruhuna sahip.
Şehir Vltava Nehri üzerine kurulmuş, başta Charles Köprüsü olmak üzere birçok köprüye sahip gotik bir şehirdir.

Ulaşım metro hatları, tramvaylar ve otobüs hatlarıyla mümkün olsa da şehirde gezilecek çok yer olduğundan merkezi bir otelde kalmanız tavsiye edilmektedir.
Prag’da görülmesi gereken başlıca yerler;

  • Ulusal Teknik Müzesi,
  • Franz Kafka Müzesi,
  • Prag Kalesi,
  • Aziz Vitus Katedrali,
  • John Lennon Duvarı,
  • Aziz Nicholas Klisesi,
  • Dans Eden Ev,
  • Eski Kraliyet Sarayı olarak sıralansa da görülecek onlarca köprü ve anıt bulunmaktadır. Gezileri tamamladıktan sonra şehrin en işlek caddelerinden biri olan Karlova Caddesi’ne gelerek alışveriş mağazalarını gezebilirsiniz. Hediyelik eşyalar alabileceğiniz bir çok mağazanın olduğu bu caddenin dar olması tek dezavantajıdır.
Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları - Prag - 2

Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları – Prag – 2

Prag’a gelmişken değişik lezzetler tatmak istiyorsanız meşhur Trdelnik Tatlısı tavsiye edilmektedir. Daha önce deneyimleyen kişilerin tavsiyesi Trdelnik Tatlısını Nutella ile birlikte tatmak. Diğer değişik lezzetlerden Goulash (etli çorba) ve Bramboracka Çorbasını da deneyebilirsiniz.

Prag hem gündüz hem gece ayrı güzelliklere sahip bir şehir. Sadece uzun tatiller için değil kısa hafta sonlarında bile keyifle zaman geçireceğiniz bu gotik şehir sizleri bekliyor.

Adli Tatil Hangi Tarihler Arasında?

Adli tatil 20 Temmuz ve 31 Ağustos arasında olacaktır. Tatil planlarını yaparken Adli Tatil 2018 tarihlerine dikkat etmekte fayda olacaktır?


Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları – Toskana

Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları - Toscana

Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları – Toscana

Toskana dört mevsim gezip görebileceğiniz, mükemmel doğası, kültürel zenginlikleri ile İtalya’nın en çok turist çeken bölgelerinden biri halini aldı.
Sanki bir tablonun içindeymişsiniz hissini veren Toskana, Orta çağ kaleleri ve şirin kasabaları keşfedeceğiniz güzelliklerin sadece bir kısmı.

Toskana, Floransa, Siena, Pisa ve Pienza merkezlerine sahip 4 milyon nüfuslu özerk bir bölgedir. Ayrıca Unesco Dünya Mirası Listesinde Orcia Vadisi içinde yer alan Duomo di Pienza, Piazza Pio II, Palazzo Piccolomini ve Palazzo Comunale görmeniz gereken başlıca yerler arasında bulunmaktadır.

Toskana turuna Pisa şehrinden başlayabiliriz. Pisa Şehrinin can alıcı meydanı Campo dei Miracoli ‘de dört muhteşem yapı olan,Pisa Katedrali, Pisa Vaftiz Binası, Campanile ve Camposanto Monumentale anıt mezarı muhakkak görülmesi gereken mimari yapılardır. Tabi Pisa kulesine gidip kuleyi elinizde taşıdığınız bir fotoğraf çektirmeyi unutmayın?

Montalcino şehriyle turumuza devam edebiliriz. İtalya’nın en iyi kırmızı şaraplarının üretildiği şehir Orta çağ mimarisine sahip görüntüsüyle ziyaretçilerini büyülemiştir. Bölgeye ait şarap evlerinde tadım turlarına katılabilir, Museo Civico e Diocesano d’Arte Sacre müzesini gezebilirsiniz. Michelin yıldızına sahip CampoEl Drago Restoran’ında inanılmaz tatlarla tanışabilirsiniz.

Turumuza tarihi surlar ile şehri çevreleyen Toskana Bölgesi’nin batısında yer alan Lucca şehrinden devam edebiliriz. Cattedrale di San Martino, Casa Natale di Giacomo Puccini Müzesi, San Michele Kilisesi ve Palazzo Pfanner tarihi dokusu ve benzersiz yapısıyla görmekten keyif alacağınız eserlerdir. Torre Guinigi’ye çıkarak şehri kuşbakışı izleyebilirsiniz. Şehrin labirenti andıran görüntüsünü farklı bir açıdan seyredebilirsiniz.

Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları - Toscana - 2

Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları – Toscana – 2

Son olarak nefes kesici güzellilere sahip Siena Şehri’ne gidebilirsiniz. Siena Şehri’nin en canlı ve hareketli meydanı olan Piezza Del Campo denizkabuğu şeklindeki görüntüsüyle ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Orta çağ Gotik mimarisinin birçok örneğini bu meydanda görebilirsiniz. Bunlardan Duomo di Siena ve Palazzo Pubblico başlıca mimari yapılardır. İyi bir Siena manzarası görmek istiyorsanız Torre del Mangia’nın 400 merdivenini çıkmanız gerekmektedir. II Duomo Katedrali’nde gittiğinizde dünyaca ünlü İtalyan Ustalardan Pinturicchio, Pisano, Michelangelo, Bernini ve Donatello ‘nuın eserlerini görebilme şansını yakalarsınız.

Ayrıca Toskana’ya gelmişken Buharlı Tren Yolculuğu deneyimleyebilir. Bagno Vignoni, bölgesindeki termal havuzları ziyaret edebilir ve inanılmaz bir spa deneyimi yaşayabilirsiniz.

2 Temmuz ve 16 Ağustos tarihlerinde Siena ‘da düzenlenen at yarışlarını izleyebilirsiniz.


Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları – Maldivler

Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları - Maldivler

Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları – Maldivler

Bütün bir yıl boyunca deniz kum şezlong üçlüsünü hayal edenler için Maldivler uçsuz bucaksız koylarıyla iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır.

Maldivlerin Başkenti olan Male’de denizin ve sakinliğin tadını çıkartabilirsiniz. Male küçük bir yerleşim yeri olduğundan bir günde şehir turunuzu tamamlayabilir ve konaklama yapacağınız otele geçebilirsiniz. Denize sıfır olarak seçeneklerin olduğu konaklama hizmeti tercih etmeniz tatil amacınıza ulaşmak adına en doğru karar olacaktır.

Male ne kadar küçük bir kent olsa da çok zengin bir mutfağı vardır. Balıktan yapılmış Garudhiya çorbası yemeğiniz için harika bir başlangıç olacaktır. Balık ezmesi olarak da bilinen Mas Huni lavaş ekmeğiyle sunulan ve sabah kahvaltılarında tüketilen bir yiyecektir. Son olarak da Bodibaiy içerisinde şeker pirinç ve meyvenin olduğu bir tür muhallebili tatlıdır. Mango veya ananas gibi meyvelerde lezzetini zenginleştirmiştir.

Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları - Maldivler - 2

Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları – Maldivler – 2

Male ‘de gece hayatı halkın eğilimleri doğrultusunda gelişmemiştir ve dolayısıyla bu sektörde herhangi bir istihdam yaratılmadığı için eğlenceler kaldığınız otelin organizasyonlarına bağlı olarak değişir.

26 Temmuz’da Male başta olmak üzere ülkeni birçok kentinde Bağımsızlık Festivali kutlanmaktadır. Bu festivallerde halk yöresel kıyafetlerini giyerek dans ve müzikle 78 yıl önce kazandıkları bağımsızlıklarını kutlarlar.

Male’ye veda etmeden önce yöreye özgü deniz ürünlerinden yapılmış hediyelik eşyalar ya da ahşap malzemeden aksesuarlar alabilirsiniz.


Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları – Kosta Rika

Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları - Kosta Rika - 2

Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları – Kosta Rika – 2

Tatilini müze ve şapellerde veya denizin verdiği dinginlikte değil, maceralarla dolu bir ülkede geçirmek istiyorsanız Kosta Rika tam size göre.

Kosta Rika kuzeyde Nikaragua, güneyde Panama’ya ile komşu olan İspanyolcadaki anlamı “Zengin Sahil” anlamına gelen eşsiz ülkelerden biridir. Anlamı gibi muhteşem sahilleri, ulusal parkları, yağmur ormanları ve yanardağlarıyla Orta Amerika’nın turizm açısından en popüler destinasyonları arasında yer almaktadır.
Tortuguero Ulusal Parkıyla turunuza başlayabilirsiniz.1975 yılında kurulmuş 312 Km’lik bir alana sahip park Kosta Rika’da korunan bölgeler arasındadır. Parka kano veya tekneyle gezmeniz en iyi seçenektir. Amazon Ormanlarıyla kıyas edilecek kadar zengin bir habitata sahip olan parkta nesli tükenmekte olan Green Turtles adlı kaplumbağa türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Binlerce tür ağaca sahip parkta deniz ,tatlı su nehri, haliç ve plaj gibi bir çok yaşam alanı mevcuttur. Timsah, kaplumbağa, kurbağa ve tembel hayvanını görebileceğiniz parkta gece saatlerinde tura devam etmek isterseniz rehbere ihtiyaç duyacağınızı belirtmek isterim.

Arenal Yanardağı’ndan tura devam edebilirsiniz. Ülkenin kuzey batısında yer alan aktif yanardağlardan birisidir. Son patlaması 1968 yılında gerçekleşmiş ve yamacında yer alan köyü yok etmiştir. Kendinizi macera filminin içinde gibi hissedebileceğiniz bir atmosfere sahip olan yanardağ sıcak yer altı suları ile buz gibi küçük akıntılara sahiptir. Zorlu bir yürüyüş yapacağınız çamurlu ve dik bu yolun sonunda karşılaşacağınız Cerro Chato gölü ve Arenal Volkanı’nın muhteşem manzarası yorgunluğunuza değecektir. Yaklaşık 2 saat boyunca kaygan ve çamurlu bir zeminde yürüyeceğiniz için giyeceğiniz ayakkabılara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları - Kosta Rika

Adli Tatil 2018 Yurt Dışı Tatil Planları – Kosta Rika

Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Cocos Adası, San Jose Kasabası, Corcovado Ulusal Parkı ve Ossa Yarımadası’nı da ziyaret etmeden Kosta Rika’dan ayrılmamanızı öneririz.

Kosta Rika’dan ayrılmadan önce rengarenk pazar tezgahlarından hatıra olarak alacağınız hediyelik eşyalar ile tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz.

Adli Tatilinizi mutlu, huzurlu ve gönlünüzce geçirmeniz dileği ile…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir