Adli Tatil Nedir

Adli tatilin kanunlara konuluş amacı tabi ki hâkim ve savcıların tatil yapmalarını düzenlemek amacı ile oluşmamıştır. Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda nüfusun büyük bir çoğunluğu geçimini tarım ile sağlamaktadır ve hasat zamanı işlerini bırakıp Adliye kapılarında vakit geçirmesinler tarlalarının, işlerinin başında olmaları için düzenlenmiştir.

Günümüzde ise kanun koyucunun farklı amaçlar ile başlattığı adli tatil uygulaması, hâkim, savcı ve devlet memuru olarak kalemlerde çalışan adli personelin tatil yapabilmesi için var olmaya başlamıştır. İlk derece mahkemeler dışında, yani yüksek mahkemeler dışında ki hâkim ve savcılar adli tatilin işleri zorlaştırdığı konusunda fikirlerini beyan etmektedir.

Adli Tatil Nedir?

adli tatil nedir -2

Adli tatil nedir sorusunun yanıtı, bütün hukuki işlerin durması anlamında değildir. Adli tatilde dava açabilir, icra takibi başlatabilir, dilekçelerinizi ibraz edebilirsiniz. Tek sıkıntı ibraz ettiğiniz dilekçelerinizi havale ettirecek hâkim bulma sıkıntısı olacaktır ya da arşivden bir dosya getirmek istesiniz mübaşir bulamadığınız için adli tatil sonrasını beklemeniz gerekecektir. Tedbir talepli davalarda nöbetçi mahkeme hâkiminin iş yoğunluğundan inceleyemediği talepleri kendi hâkimi baksın diyerek talebinizi ret eder. Buna benzer sıkıntılı durumlar nedeni ile işler yavaşlamaktadır. Birde bazı durumlarda yıllık izinlerini de adli tatil ile birleştirildiğini düşündüğümüzde 45 günlük ortada bir izin söz konusu olabilmekte.

Tabi adli tatil denince bütün mahkemeler bu kapsama dâhil değildir. İş hukuku gibi seri usul, icra mahkemeleri adli tatile girmez. Bu davaların ivedi olarak çözümlenmemesi halinde ortaya çıkacak karmaşanın önüne geçmek amacıyla adli tatil kapsamı dışındadır. Ceza hukuku gibi alanlarda ise nöbetçi mahkemeler sadece basit usul işlemleri devam ettirir. Sebebi ise Dosyaya hâkim olmadığı hususta vereceği kararın, dosyayı en başından beri yürüten hâkimin görüşü ile çelişebileceği ve bundan kaynaklı hasarlar doğmasının önüne geçmektir. Bu nedenlerden dolayı dosyaların tek elden sabit ve etkili bir şekilde ilerleyebilmesi için dosyadaki ana unsurları o dosyanın ana hâkimi gözetir.

Yazının ilerlemesine göre baktığımızda, adli tatil; işleri yavaşlatan, hâkim, savcı ve kalem adli personeli için tatil gibi gözükse de. İşin diğer tarafından bakıldığında, tek başına bir sekreter ile çalışan avukatlar içinde yıl içerisinde tatil yapma olanakları olduğu tek zaman dilimidir. Kesin süreler ve itirazlar için verilen sürelere takılmadan gönül rahatlığı ile yapabileceği tek tatil arası adli tatil birçok avukatında aynı zamanda can simididir.

adli tatil nedir -3

Hukuk bürolarında ise yönetici ortaklar dışında çoğunlukla pek bir tatilden bahsedilememektedir. Hukuk büroları genellikle bu adli tatil arasını ofislerinde yeni yapılanmalarını ve yeni sistemlerin kurulması için organize etmektedir. Hukuk bürolarının Yönetimi ve idaresi amacı ile kullanılan KolayOfis gibi hukuk otomasyon sistemine geçiş için bir fırsat olarak kullanmaktalar.

Tatil her zaman iyi şeyleri çağrıştırsa da, başına Adli sözünü eklediğimizden herkes için tatil sözcüğü iyi şeyler çağrıştırmamaktadır. Kimine göre kafasını boşaltabildiği tek an olurken kimisine göre de zaten ağır aksak işleyen adalet sistemimizi daha da yavaşlatan bir uygulamadır. Peki, sizin görüşünüz nedir?

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir