Dünyanın En Tehlikeli Şehirleri

Dünyada Suç Oranı Yüksek En Tehlikeli Şehirler

Havalar ısınıyor ve covid yasakları birer birer kalkıyor. Artık yeni yerler ve kültürler keşfetme zamanı. Muhteşem kültür turları veya yalnız geçireceğiniz bir macera mı istiyorsunuz? Ama hiçbir şey resimlerde görüldüğü kadar mükemmel olmayabilir. Seyahat etmeden önce suç oranı en yüksek şehirleri gözden geçirmeniz tercihleriniz için faydalı olacaktır. 2021 yılının dünyanın en tehlikeli şehirleri arasında göze çarpan ayrıntı ilk beşte 4 tane Meksika şehri bulunması. Sanırım Meksika’ya giderken güneş koruyucusu ve çelik yeleği bavulumuza koymalıyız. Vatandaş Kamu Güvenliği ve Ceza Adaleti Konseyi tarafından hazırlanan bir rapora göre, kişi başına en yüksek cinayet oranlarına sahip dünyanın en ölümcül şehirlerinden bazılarının listesi;

1-Tijuana – Meksika

Nüfus: 2.049.413

Cinayet oranı: 100.000 kişi başına 138

Tijuana cinayet oranı sebebiyle dünyanın en tehlikeli şehri olarak kabul ediliyor. Bu şehirde her gün ortalama yedi kişi öldürülmektedir. İnsan kaçakçılığı ve çeteler arası uyuşturucu ticareti bu suçların ana zeminini hazırlamaktadır.  Tecavüz, cinayet ve adam kaçırma gibi yoksulluk ve şiddet içeren suçlar adeta günün menüsü gibi. Ayrıca Sinaloa ve Tijuana kartelleri arasındaki rekabette her geçen gün şiddetin artmasını sağlamakta.

2-Acapulco – Meksika

Nüfus: 779.566

Cinayet oranı: 100.000 kişi başına 111

Acapulco, dünyanın en tehlikeli yerlerinden bir diğeridir. Bir zamanlar Hollywood yapımlarının en popüler seti olan Acapulco için ancak o eski halinden eser yok şimdi denilebilir. O güzel uçsuz bucaksız sahilleri 221 veya Los Locos gibi çetelerin kalesi haline gelmiştir. Acapulco’da yaşayanlar için adam kaçırma, suikast, gasp, araba hırsızlığı ve cinayet günün doğal hareketlerdir. 100 bin kişi başına 111 cinayet bu şiddetin bir sonucudur.

Bu kontrol edilemeyen şiddet, turizm endüstrisinde de büyük bir tahribata neden olmuştur. Ne yerli ne de yabancı turist buraya gönül rahatlığıyla gidememektedir. Bu durum karşısında çözümler oldukça cılız kalmaktadır. Güvenlik sistemlerini karşılayamayan bazı yoksul işletme sahipleri koruma için para tutarak kendi güvenliklerini sağlama yoluna gitmiştir. Bu şehri ziyaret etmek istiyorsanız, güvenliğiniz için kurşun geçirmez bir araçla seyahat etmelisiniz.

3-Karakas – Venezuela

Nüfus: 2.682.801

Cinayet oranı: 100.000 kişi başına 100

Bir zamanların pembe dizi cenneti Caracas artık suç dizilerinin ana vatanı olacak potansiyele sahip.

Düşünün ki, 2017’de dünyanın en tehlikeli başkenti seçildi. Hala dünyanın en tehlikeli şehirler listesinde üst sırada yer alıyor. Bu yaygın şiddetin nedeni daha önce de belirttiğim gibi yoksulluk ve nizamsız uygulanan kanun ve düzen.

4- Ciudad Victoria, Meksika

Nüfus: 349.688

Cinayet oranı: 100.000 kişi başına 86

Yine Meksika yine güzide bir şehri ve korkunç suç oranları.100 bin kişi başına 86 cinayet ile Ciudad Victoria, Meksika’nın en tehlikeli şehirlerinden biri. Bu cinayetler, şehirdeki suç grupları ile polis ve asker arasında çıkan çatışmaların sonucu. Aynı zamanda uyuşturucu kartelleri arasındaki çatışmalarda bu şiddeti fazlasıyla körüklüyor.

5-Cuidad Juarez, Meksika

Nüfus: 1.512.450

Cinayet oranı: 100.000 kişi başına 86

Cuidad Juarez de bir zamanlar turistlerin tercih ettiği şehirlerden biriydi. Sabahlara kadar süren partiler ve gece kulüpleri ile turizm cenneti olan bu şehir artık yüksek suç oranları ile dünyanın ilk beş tehlikeli şehri.100.000 kişi başına 86 cinayetle eski günlerini özletiyor.

Bu şehir mutlaka görmek istiyorsanız; Araba hırsızlığı, hırsızlık, soygun, hırsızlık ve cinayet durumlarında çok dikkatli ve uyanık olmanız gerekmektedir. Polise ve yerel güvenlik kuvvetlerine güvenmek bu noktada yetersiz kalabilir. Bu noktada herhangi bir sıkıntı yaşamamak için kurşun geçirmez bir araçla seyahat edebilirsiniz.

Dünyanın En Tehlikeli Şehirleri

Danimarka’da Hukuksuz Bir Şehir adlı yazımızı okumak için tıklayınız

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir