Dünyanın Dört Bir Yanından En Garip Kanunlar -1

Dünyanın Dört Bir Yanından En Garip Kanunlar

Tatile gitmek ve yeni kültürler keşfetmek ne kadar heyecan verici değil mi? Oysa dünyanın herhangi bir yerinde hayal edemediğiniz bazı tuhaf yasalardan dolayı yerel polise bilmediğiniz bir dilde durumu anlatmanız olası bir durumdur. Üstelik sadece UFO’ları uçurmanın yasa dışı olduğu Fransa’dan bahsetmiyorum. Chicago’da, dans pistinde kestirmek, köpeğe viski vermek ya da ateşli bir binada yemek yemek yasalara aykırıdır.

Bu yazımda, favori garip yasaları dünya çapında birleştirdim. Okumaya devam ettikçe bu gezegende nerede olursanız olun, bir suçlu potansiyeline sahip olduğunuzu garantilediğinizi anlayacaksınız.

İşte Dünyanın En Garip Kanunları

Dünyanın Dört Bir Yanından En Garip Kanunlar -4
Dünyanın Dört Bir Yanından En Garip Kanunlar -4
 • Singapur’u ziyaret ettiğinizde birçok lezzetli yiyecek tadıp metabolizmanızı hızlandırmak amacıyla sakız çiğnemek istiyorsanız, hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Ülke 1992’de sakızı ve sakız çiğnemeyi yasakladı. Eğer sokakta sakız çiğnerseniz 1000 dolar para cezası alırsınız İkinci kez yaptığınızda, devlete 2000 dolar borçlusunuz. Üçüncü kez, “ben bir çöpçüyüm” yazan bir tabela ile sokakları temizleyeceğiniz zorlu bir ceza ile karşılaşırsınız.
 • Roma’da balıkları bir haznede veya fanusta sadece kendi zevkinize göre rehin tutmak hayvan zulmü olarak kabul edilir ve yasaktır. Bu bakış açısı Roma ile sınırlı kalmamıştır. İsviçre hükümetinin de hayvan hakları konusundaki kararına göre, akvaryum balıkları sosyal varlıklardır ve bu nedenle tek başlarına tutulmamalıdır.
 • Obezite sağlık sorunları arasında popülerliğini korurken Japonya tam olarak obeziteyi yasaklamaya karar verdi. Artık Japonya’da obez olmak yasa dışı . Erkekler için maksimum 85 cm (33,5 inç), kadınlar için 90 cm (35 inç) sınırı koyulmuştur. Bu yasa Sumo Güreşçileri için geçerli mi diye düşünmeden edemiyor insan.
 • Alman bebekler, Standesamt’ta veya “ilk adlar kitabında” belirtilen çok katı kurallara göre adlandırılmaktadır. Kurallardan biri bebeğin adı cinsiyeti netleştirmelidir . Örneğin, “Matti”, ismi çocuğun kız mı, erkek mi olduğunun belirlenmesini zorlaştırdığı için reddedilmiştir.
 • Danimarka, Almanya’nın katı bebek adlandırma yasasını gördü ve bir üst basamağa atlayarak hükümet tarafından 33.000 onaylı isim haricinde bebeğe başka bir isim konulmasını yasakladı. İstediğiniz isim listede yoksa, bebeğiniz bu ismi alamaz. 33.000 hükümet onaylı isim seçmesine yasal olarak izin verilmesi biraz baskıcı görünebilir. Ama yine de, Mavi Sarmaşık , Pilot Müfettiş veya Apple gibi ünlü çocukların isimlerini düşününce bu kurallar çokta garipsenmeyebilir.
 • Florida’da evliyseniz ve aynı zamanda Pazar günü paraşütle atlamayı düşünüyorsanız bu ne yazık ki mümkün değildir.Florida’da, evli bir kadının Pazar günü paraşütle atlaması yasaktır .Yasalara uymama cezası, tutuklama ve hatta hapis cezasıdır.
 • DNA teknolojisini kullanımına İtalya’dan başka bir bakış açısı getirildi. Capri vatandaşları, halka açık yerlerde ortaya çıkan rastgele köpek kakalarından bıkmaları sonucunda tanımlanamayan köpek türlerinin DNA testini gerektirecek bir yasa önerdiler . Suçlu hayvan (ve sahibi) DNA testiyle tanımlandıktan sonra, ceza kesilecektir.
Dünyanın Dört Bir Yanından En Garip Kanunlar -2
Dünyanın Dört Bir Yanından En Garip Kanunlar -2

En Garip Kanunlar Listesi Devamı

 • Kanada radyosu dinliyorsanız ilginç bir şey fark edebilirsiniz. Çoğunlukla Kanadalı sanatçıların şarkılarının çaldığını… Ve bunun bir nedeni var. Ulusal bir yasa , Kanada istasyonlarında oynanan tüm popüler müziğin yüzde otuz beşinin Kanadalı sanatçılar tarafından yapılması gerektiğini söylüyor .O zaman gelsin Justin Bieber gitsin Shania Twain…
 • Deri Kovboy çizmeleri çok moda olsa da giymeniz için bazı şartları yerine getirmelisiniz. Blythe, California sakinlerinin kovboy çizmesi giyebilmesi için en az iki büyükbaş hayvana sahip olmaları gerekmektedir.
 • Umarım bu bölgede motosiklet botları giymek içinde motosiklet sahibi olma yasası sırada değildir.
 • Bir giyim yasağı da Barbados’tan. 2006 tarihli Savunma Yasasına göre kamuflaj kıyafetlerini çocuklarda dahil olarak giyilmesi yasaklanmıştır. Yetişkinler bu yasaya uymadığında para cezası almaktadırlar. Kamuflaj kıyafetlerinin tek istisnası ordu ya da uyuşturucu karşıtı güçlerde olmanızdır.
 • Sarpourenx, Fransa. Bu küçük güneybatı Fransız köyünde bir mezar arsasına sahip değilseniz, Sarpourenx sınırları içinde ölmeniz kesinlikle yasaktır. 2008 tarihli bir kararname ile belediye başkanı bu konuyla ilgili “Suçlular ağır şekilde cezalandırılacak” diyerek ciddiyetini belirtmiştir. Ölü bir cesedi nasıl cezalandırmayı amaçladığı hiçbir zaman açıklanamamıştır.

Daha önce yayınlanmış olan Dünyanın En İlginç Yasaları, En İlginç Hukuk Reklamları ve En İlginç Trafik Kuralları yazılarımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir