E-SMM Zorunluluğu Ne Zaman Geliyor -1

E-SMM Zorunluluğu Ne Zaman Geliyor

17.12.2017 tarihli Resmi Gazete ’de serbest meslek erbaplarının serbest meslek makbuzu kesme işlemlerini manuel ortamdan elektronik ortama geçirmesini konu alan tebliği yayınlanmıştır. 1 Ocak 2018 tarihi ile bu uygulamaya dileyen serbest meslek erbapları dahil olabiliyor. Her ne kadar dileyen bu uygulamaya geçse de bu uygulamanın tüm serbest meslek erbaplarına kullandırılması hedeflendiği için zorunluluk getirilmiştir. Bu zorunluluğun tarihi birkaç kez ertelenmiş olup son olarak 01.06.2019 tarihi olarak belirlenmiştir.

Peki, E-SMM Zorunluluğu Ne Zaman Geliyor?

E-SMM Zorunluluğu Ne Zaman Geliyor -2
E-SMM Zorunluluğu Ne Zaman Geliyor -2

Peki E-SMM hizmetini nasıl alabilirsiniz? Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayınlamış olduğu tebliğde yer aldığı gibi 3 farklı seçenekten biri ile bu uygulamaya dahil olabilirsiniz.

  1. Kendi bilgi işlem sistemlerinizin Gelir İdaresi Başkanlık sistemlerine entegrasyonu ile,
  2. Başkanlık tarafından oluşturulan www.efatura.gov.tr internet adresinde hizmet sunan GİB Portalı ile,
  3. Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan özel izin almış özel entegratörler ile,

1 veya 2 numaralı yöntemlerden birini seçerek uygulamaya dahil olmak isterseniz doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığın www.fatura.gov.tr internet adresinde yayımlanan E-SMM Başvuru Kılavuzu’na uygun olarak başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

3 numaralı yöntemi seçerek uygulamaya dahil olmak isterseniz sadece bu entegratörlere başvurmanız yeterli olacaktır. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlık sistemine bu uygulamaya için başvuru yapmanıza gerek kalmayacaktır. Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan izinli entegratör listesine https://ebelge.gib.gov.tr/efaturaozelentegratorlerlistesi.html linkten ulaşabilirsiniz.

E-SMM Zorunluluğu ile İlgili Detaylar

E-SMM Zorunluluğu Ne Zaman Geliyor -3
E-SMM Zorunluluğu Ne Zaman Geliyor -3

E-SMM makbuzu kesmeye başlayan mükelleflerin kestikleri E-SMM’nin Gelir İdaresi Başkanlığı sisteminde sorgulanması ve doğrulanması için makbuzun üzerinde barkod veya karekod bulundurulması zorunludur.

E-SMM ve raporunun oluşturulması ve gönderilmesinde uyulması gereken kurallara https://ebelge.gib.gov.tr/dosyalar/kilavuzlar/e-SMM_Olusturma.pdf dokümanından ulaşabilirsiniz.

E-SMM Zorunluluğu Geçiş İşlemleri

E-SMM Zorunluluğu Ne Zaman Geliyor -4
E-SMM Zorunluluğu Ne Zaman Geliyor -4

19.10.2019 tarihli Resmi Gazete ‘de yayımlanan tebliğe göre E-SMM geçme zorunluluğu tüm serbest meslek erbapları için zorunlu olup 01.02.2020 tarihi itibari ile faaliyetlerine devam etmekte olanlar için 01.06.2020 tarihine kadar E-SMM uygulamasına dahil olmalıdır. Bu tarihten itibaren E-SMM düzenlemek zorundadır. 01.02.2020 (bu tarih dahil) tarihinden itibaren faaliyete başlayacaklar ise işe başladıkları tarihi izleyen 3 üncü ayın sonun kadar uygulamaya dahil olmaları gerekmektedir. Tebliğe linkten ulaşabilirsiniz https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/10/20191019-5.pdf

Belirtilen tarihler içerisinde uygulamaya geçmeyenlere Kanunda öngörülen cezai hükümler uygulanır.

E-SMM uygulaması ile sık karşılaştığımız soru “Geriye Dönük e-SMM kesebiliyor muyuz?” veya “Ne kadar geriye dönük e-SMM kesebiliriz?”. Sizlere bu konuda yönlendirebileceğimiz adres Gelir İdaresi Başkanlığı olacaktır. Linkte bu soruya verilen cevabı bulabileceksiniz. Linkte diğer soruların cevaplarına da göz atmanızı öneririz. http://forum.efatura.gov.tr/view.php?id=75190

Bunu yanı sıra daha önce yayınlanmış olan e-SMM Hakkında Sıkça Sorulan Sorular başlıklı içeriği de inceleyebilirsiniz.

Sizlere naçizane tavsiyemiz “kolaylıklar zorunluluğunuz olmasın” zorunluluk başlamadan kolaylığa geçiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir