Avukatlara e-Serbest Meslek Makbuzu Dönemi

Maliye bakanlığı Gelir idare başkanlığının getirmiş olduğu tebliğ taslağına göre avukatlık, hekimlik , mimarlık gibi serbest meslek erbapları da artık e- Serbest Meslek Makbuzunu kademeli olarak zorunlu geçmektedir.

Maliye Bakanlığı Gelir idare Başkanlığının taslak olarak hazırladığı Tebliğe göre taslağa ekteki link üzerinden ulaşabilirsiniz .http://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/mevzuatek/vuktebligtaslak25082017_2.pdf

İrsaliye , müstahsil makbuzu , e-Serbest Meslek makbuzu  kesen meslek erbapları  2016 yılı gayri safi hasılatı(kollektif, adi komandit şirket veya adi ortaklık halinde faaliyette bulunanların bu ortaklıklardan aldıkları paylar dahil ) 50 bin TL ve üzeri olan serbest meslek erbaplarının 01.07.2018 tarihine kadar uygulamaya dahil olması ve tarihlerden itibaren serbest meslek makbuzu belgelerini     e-Serbest meslek makbuzu olarak düzenlemeleri zorunlu olacaktır. 01.01.2019 tarihi itibari ile gayrisafi hasılat tutarına bakılmaksızın tüm meslek erbapları, söz konusu uygulamaya dahil olması ve bu tarihten itibaren serbest meslek makbuzu belgelerini e- Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenlemeleri zorunlu olacaktır.

e-Serbest Meslek Makbuzu Zorunlu Mu?

e-Serbest Meslek Makbuzu zorunluluğu geliyor.  e-Serbest Meslek Makbuzu zorunluluğu 01.07.2018 tarihinde başlıyor.

e-Serbest meslek makbuzu uygulamasına ilişkin zorunluluklar başlamadan kendi isteği ile dahil olan meslek erbapları, zorunluluğun başlayacağı tarihe kadar e – serbest meslek makbuzu düzenleyebileceği gibi elindeki makbuzlar bitirmek amaçlı kağıt meslek makbuzu düzenlemesi de mümkün olacaktır. Ancak aynı iş için e-serbest meslek makbuzu ve kağıt meslek makbuzlarından sadece birini düzenlemeleri gerekmektedir.

e-serbest meslek makbuzu düzenleme zorunluluğu getirilen avukat, hekim, diş hekimi ve veterinerlerin sistemin başlamasından itibaren 379 sıra No’lu Vergi usul Kanunu Genel tebliği ile getirilen uygulamadan( Pos cihazlarından düzenlenen pos fişlerinin serbest meslek makbuzu olarak kabul edilmesi) yararlanmaları mümkün olmayacaktır.

e-Serbest Meslek Makbuzu microdestek

e-Serbest Meslek Makbuzunda Bulunması Gereken Bilgiler

E-Serbest Meslek Makbuzunda Bulunması Gerekli bilgiler ise şu şekildedir.

-Serbest Meslek erbabının adı, soyadı, vergi dairesi, vergi numarası ya da T.C kimlik numarası adresi.

– Müşterinin adı, soyadı veya ünvanı, adresi vergi mükellefi ise vergi dairesi ve numarası veya T.C. kimlik numarası

– Alınan paranın miktarı varsa vergi tevkifatı tutarları ve katma değer vergisi tutarlarını göstermesi

– Belgenin düzenlenme tarihi ile saat ve dakika olarak düzenlenme zamanı ve belge numarası.

e-Serbest Meslek Makbuzu Muhafaza ve İbraz Yükümlülüğü

Vergi usu kanununun ilgili hükümlerine göre mükellefler düzenledikleri ve ya adına düzenlenen bu tebliğe konu elektronik belge ve kayıtları yasal süreler dahilinde muhafaza ve istenildiğinde ibraz etmekle yükümlüdürler.

e-Serbest Meslek  Makbuzunun Faydaları

e-Serbest Meslek Makbuzu microdestek

Yeni bir sürece girilen e-Serbest Meslek Makbuzları diğer bir yönden kağıt basım masrafını kargo masraflarını ortadan kaldırması nedeni ile meslek erbaplarına önemli ölçüde zaman ve nakit tasarrufu sağlayacaktır. Diğer Bir yönden kağıt kullanımını azaltması nedeni ile doğayı korumak adına oldukça başarı bir proje olarak görülmektedir.

e- Serbest Meslek Makbuzu ihtiyacınız için bizler ile iletişime geçiniz . https://www.microdestek.com.tr/iletisim

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir