Hukuk Bürolarına Moneyball Yaklaşımı

Moneyball Yaklaşımı ve Hukuk Büroları

Hukuk Bürolarına Moneyball Yaklaşımı; Moneyball, kalıplaşmış yargılar yerine ileri istatistikleri ve modern yöntemleri benimseyen; sayılara dayalı yeni bir bakış açısına sahip bir yaklaşımdır. İstatistik ve analiz Moneyball’un ana prensibidir. Böylelikle, takım içi dengeleri istatistiklerle ve bu istatistiklerden faydalanarak optimize etmektedir.

Hukuk büroları için ise Moneyball Yaklaşımı açısından bakacak olduğumuzda;

Hukuk bürolarıda, hukuk işini sürdürebilmek için Moneyball tarzı analizi ve veriye dayalı karar almayı benimsemektedir. Kar etme amacıyla kurulmuş her işletme gibi; rakiplerine göre daha kaliteli iş üretmek ve müvekkillerini sürdürülebilir bir şekilde memnun etmek gayesindedir. Müvekkil memnuniyetinin artırılması için süreç gelişiminin bir parçası olarak teknolojinin nasıl kullanılması gerektiğine yoğunlaşmaktadır.

Herhangi bir işletme gibi, hukuk büroları da her gün veri biriktirir. Her telefon çağrısıyla, yapılan hareketle veya faturalandırılan her saatte veri birikir. Var olan verilere bakarak potansiyelin ne olduğunu anladığınızda, firmanızda çok daha fazla değer yaratmanız gerekmektedir. Bir değer oluşturmaya çalışırken çoğu zaman kişisel yönetim becerileri ve sezgiler kullanılmamalıdır. Yani, şirketin bütünü düşünülerek işletme hedeflerine uygun verilere dayalı bir stratejik iş planı oluşturmak nihai hedef için en sağlıklısı olacaktır. Teknoloji sayesinde stratejik adımlar atılması daha kolay hale gelmektedir. Oluşturulan stratejik adımlar ise veriler ile ölçeklenmektedir. Bu sayede hem geriye dönük analizler, hem de ileriye dönük tahminler gerçekleştirmenize imkan tanımaktadır.

Günümüzde iş süreçlerinin sürekliliği için, kök salmış ve eskimiş fikirlere karşı mücadele ederek, yenilikçi fikirler hukuk firmaları tarafından da benimsenmektedir. Doğru adımlar atmak, salt teknolojinin sağladığı sonuçların ötesine geçmek demektir. Mevcutta bulunan verileri doğru bir şekilde kullanarak, erken hata sinyalleriyle hızlıca uyarlama özgürlüğüne sahip ve ölçümleri temel alarak her zaman müvekkil deneyimine öncelik vermek mümkündür. Kısacası, teknoloji ve veri her zaman işinizi geliştirmek ve güçlendirmek için kullanılabilecek araçlardır. Datayı yönetebilmeye başlamak iş verimliliğinizde çağ atlayabileceğinizin bir göstergesi olacaktır. Başka bir deyişle, veri analizi ve veriye dayalı karar alma hukuk endüstrisinde devrim yaratmaktadır.

Aşağıda verilerinizi analiz etmek için izlemeniz gereken 7 adım sıralanmaktadır;

Hedeflerinizi Tanımlayın

Net hedefler belirlemek çok önemlidir. Yani, toplamanız ve analiz etmeniz gereken veri türünü belirlemenize yardımcı olur.

Hedeflerinizi Tanımlayın
Hedeflerinizi Tanımlayın

Verilerinizi Toplayın

İster nicel ister nitel veriler topluyor olun; veriler her yerdedir ve hepsini analize hazır tek bir yerde toplamanıza ihtiyacınız olacaktır.

Verilerinizi Toplayın
Verilerinizi Toplayın

Verilerinizi Temizleyin

Daha doğru sonuçlar elde etmek için, yapılandırılmamış verilerin analiz edilmeden önce temizlenmesi gerekmektedir.

Veri Analizi Araçlarını Entegre Edin
Veri Analizi Araçlarını Entegre Edin

Verilerinizi Analiz Edin

Veri analizi araçlarının bağlanmasının ardından, gerçekleştirmek istediğiniz analiz türünü seçmeniz gerekecektir.

Verilerinizi Görselleştirin

Gösterge tabloları, verilerinizi toplamak için harika bir yoldur.

Sonuç Çıkarın

İç görüler elde ederek ve veriye dayalı kararlar alarak, aynı zamanda verilerinizi her açıdan derinlemesine inceleyerek eyleme geçirmenin tam zamanı!

Son olarak, yaklaşımın adından da anlaşıldığı üzere adını Moneyball filminden almıştır. İnovasyonu desteklemek isteyen avukatların mutlaka izlemesi gereken bir filmdir.

Başrollerinde Brad Pitt’in yer aldığı, 2011 yapımı biyografi, spor drama filmidir. Algoritmaların ve istatistiklerin gücünü kullanarak veri analizi örnekleri ile spor dünyasında taşları yerinden oynatan Billy Beane’nin hikayesi anlatılmakta ve gerçek bir olaya dayanmaktadır. Görüldüğü gibi, Moneyball yaklaşımı, günümüzde spor dışında tüm sektörlere hitap eden bir yaklaşım haline gelmiştir.

MONEYBALL
MONEYBALL

Hukuk Bürolarında Veri Güvenliği konulu blog yazımız için tıklayınız.

Hukuk Bürolarına Moneyball Yaklaşımı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir