İstanbul Barosu Başkanlık Seçimlerinden Tarihi Sonuç

İstanbul Barosu Başkanlık Seçimlerinden Tarihi Sonuç

İstanbul Barosu 2022 yılı Olağan Genel Kurulu 15 Ekim 2022 tarihinde, Haliç Kongre Merkezinde toplanmış ancak yeterli çoğunluk sağlanamadığı için ertelenmişti. Ertelenen Genel Kurul 22 – 23 Ekim 2022 tarihlerinde Haliç Kongre merkezinde gerçekleşti. Genel Kurul, 22 Ekim 2023 Cumartesi günü saat 10:00 da ilk olarak İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunun ardından başladı. Ardından İstanbul Barosuna kayıtlı olup yaşamını yitiren avukatların isminin okunması ile devam etti. Av.Mehmet DURAKOĞLU baro başkanı olarak son konuşmasını yaptı. Daha sonra Marmara (Silivri) Cezaevinde Gezi Parkı Olayları nedeni ile yatan Av.Can ATALAY’ın baro genel kuruluna gönderdiği mektubu okudu. Daha sonra başkanlık için yarışacak gruplar kürsüye çıkarak konuşma yaptılar.

Genel Kurul’un ikinci günü 23 Ekim 2023 Pazar günü başkanlık seçimi için oy verme işlemi saat 09:00 da başladı. Başkanlık için yarışan isimler;

  1. Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketinden Hasan KILIÇ
  2. Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubundan Filiz SARAÇ
  3. İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubundan Haklan ÇATAK
  4. Avukat Hakları Grubundan Gökhan Ahi
  5. Bağımsız Avukatlar Grubundan Gülden SÖNMEZ
  6. Önce Avukat Grubundan Elif GÖRÜGÜLÜ
  7. Genç Hukuk Hareketi Grubundan Türkan KARA
  8. İstanbul Avukatlar Birliğinden Metin URACİN ve Mert Er KARAGÜLLE

Oy verme işlemlerinin saat 17:00 de sona erdi. Ardından oy sayım işlemine geçildi ve sonuçlar belli oldukça açıklanmaya başladı. Seçimi uzun süre götüren Gökhan AHİ’yi Hasan KILIÇ ve Filiz SARAÇ takip ediyordu. Ancak son açılan sandıklarda ismi daha çok çıkan Av.Filiz SARAÇ, başkanlık seçiminde ipi göğüsleyen kişi oldu.

İstanbul Barosunun 144 Yıllık Tarihinde Bir İlk

Dünyanın en büyük barosunun 144 yılık tarihinde bir ilk yaşandı. 7 bin 96 oy alan Filiz SARAÇ İstanbul Barosunun “İlk Kadın Başkanı” olarak tarihe geçti. SARAÇ’ı 6 bin 425 oyla Hasan KILIÇ, 4 bin 768 oyla da Gökhan AHİ takip etti. Seçime katılan diğer adayların aldıkları oy ise; Önce Avukat Grubundan Elif GÖRGÜLÜ bin 927, Bağımsız Avukatlar Grubundan Gülden SÖNMEZ bin 57, Güçlü Baro Grubundan Mert Er KARAGÜLLE bin 314, Milliyetçi Avukatlar Grubundan Hakan ÇATAK 891, Genç Hukuk Hareketinden Türkan KARA 156 oy olarak açıklandı.

İstanbul Barosu Yeni Başkanı Filiz SARAÇ; seçim sonuçlarının açıklanarak başkanlığının belli olması ardından yaptığı açıklamada, “Bütün meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. İstanbul Barosu 144 yıllık tarihiyle hak mücadelesinin simgesidir. Cumhuriyetin yüzüncü yılına girerken 144 yıllık baromuzun ilk kadın başkanı olmanın gururunu yaşatan baromuza teşekkür ediyorum. Atatürk ve Cumhuriyet’in kazanımları sayesinde bu onuru yaşıyor ve huzurunda saygıyla eğiliyorum” dedi.

İstanbul Barosu Başkanlık Seçimlerinden Tarihi Sonuç

Ankara Barosu Başkanını Seçti adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir