Sebuka Nedir - 1

Sebuka Nedir

SEBUKA adlı web sitesinin kurucusu Avukat Aslı Karataş Koç Özel Lisesi bitirdikten sonra siyaset okumaya karar vermiş sınav sonucu siyaset bilimi okumak istediği okula yetmeyince babasının önerisi üzerine hukuk okumaya karar vermiş ve Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş. İstanbul Barosu’na kayıtlı olan Aslı Hanım Galatasaray Üniversitesi’nde Ekonomi Hukuku üzerine yüksek lisans yapmış.

Site 16.12.2018 yılında yayına başlamış. SEBUKA ismi, Sen Bu Kadınların Avukatı Mısın? lafının kısaltılması ile ortaya çıkmış

Sebuka Nedir?

Sebuka Nedir - 2
Sebuka Nedir – 2

Aslı Hanım SEBUKA adlı web sitesinden beklentisini ”Cinsiyet mücadelesi odaklı sorunların hukuki düzlemde tartışılmasını ve buradan yasa tasarısı önerileri çıkmasını isterim.” sözleriyle ifade ediyor. SEBUKA bir anda kurulmuş bir platform değil Aslı Hanım Türkiye’nin ilk ve tek kadın zirvesi olan Dijital Topuklar adlı platformda yazar olarak görev almış ve bu platform hukuk perspektifinde olmadığı için daha amacına yönelik olan siteyi kurma kararı vermiş. Aslı Hanım, SEBUKA ile istediğinin; feminist felsefenin hukuki düzleminin daha tartışılır hale gelmesi olduğunu ifade ediyor.

Kadın hukukunda en ileri gelen isimlerden olan Nazan Moroğlu’nun hayatını merak ediyorsanız ilgili blog yazısını inceleyebilirsiniz.

Aslı Hanım sivil toplumlarda ve çeşitli örgütlerde aktif roller üstlenen bir aktivist. Öğrencilik yıllarından beri kadın hakları mücadelesi veren Aslı Hanım, Kadın Meclisleri ve KAHDEM (Kadınlara Hukuki Destek Merkez Deneği, UCİM (Saadet Öğretmen Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği) ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun üyesi.

Sen Bu Kadınların Avukatı Mısın?

Sebuka Nedir - 3
Sebuka Nedir – 3

Yıllardır süre gelen kadın erkek eşitliği olayının tamamen politik olduğunu düşünen Aslı Hanım yazılarında bu konuya ayrıntıları ile değinmiş. Resmi Gazete’de yayımlanan kararları kadın erkek eşitliği çerçevesinde değerlendirerek yorumlarını sayfasında okuyucularını ile paylaşıyor. Yazılarını annelik, hukuk ve feminist politikası başlıkları altında kaleme alıyor.

Aslı Hanım’ın en büyük hayali “Toplumsal cinsiyet eşitliğin sağlandığı bir dünyanın hayalden çıkıp gerçekleşmesi” somut hayalleri arasında meclise daha çok kadınların girmesi var.

Aslı Hanım bu ülkenin kadını olarak bu ülkenin kadınları için nefes, ses ve çığlık olmaya başta kadın, anne ve gerekirse avukatı olarak devam ediyor ve edecek. Çünkü o bu kadınların ve tüm kadınların avukatı!

Aşağıda Aslı Hanım’ın kişisel sosyal medya platform hesapları ve web sitesinin adresi yer almaktadır. Kendisini ve yazılarını takip edebilirsiniz.

Sebuka Web Adresi

Sebuka Linkedin Hesabı

Sebuka Instagram Hesabı

Sebuka Twitter Hesabı

Sebuka Facebook Hesabı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir