Şirketlerde Dış Hukuk Bürolarının Yönetimi

Kurum ve şirket hukuk departmanlarında yürüyen iş süreçleri hukuk bürolarına nazaran çok daha farklılıklar göstermektedir. Şirket veya kurum içerisinde yürütülen faaliyet konusunda hukuki anlaşmazlıklar konusunda çözüm üretmesi ve çözüm yolları konusunda yönlendirmeleri ile şirket ve kurumların kazançlarını artırması beklenen hukuk departmanları sundukları çözümlerin başarı oranı tek başına departmanın değerlendirilmesinde bir kıstas olmamaktadır.

Dış Hukuk Bürolarının Yönetimi

Hukuk direktörü ve altındaki hukuk departmanı çalışanlarının şirket ya da kurum yapısına göre çeşitli görevleri bulunmaktadır. Şirketlerin borsaya kote olması durumunda ifrs ile birlikte davalar neticesinde serbest piyasa kuruluna bildirmek ile yükümlü oldukları karşılık ayırmaların finans departmanıyla birlikte koordinasyonu ve yürütülmesi. Tahsilatı yapılamayan alacakların varlık şirketlerine devir işlemler, sözleşme ve kontratlarda verdikleri mütalaalar, şirket personeli ile ilgili ilgili işlemler ve bütün bunların yanında dış hukuk büroları ile yürütülen dava işlemlerinde hukuk bürolarının performans ölçümleri ve dava dosyaları ile ilgili raporlar ile şirket yönetimine durum ile ilgili raporların sunulması gibi birçok alanda faaliyet gösteren hukuk departmanlarının başarı ölçütü bilgi ve buna ulaşma süresidir. Elindeki bilgileri istediği an ulaşabilme özgürlüğünde ise işleri idaresi üst yönetime vereceği raporlamalar ile yürüttüğü operasyonlarda daha verimli hamleler yaparak ciddi bir maliyet tasarrufu sağlayacaktır.

Dış Hukuk Bürolarının Yönetimi

Sorulması gereken ana soru aslında bu bilgileri nasıl kimseye bağımlı olmadan elinde bulundurabilir ve organizasyon yönetiminde mutlak hakimiyeti sağlayabilir. Gelişen teknoloji ile birlikte KolayOfis Kurumsal hukuk otomasyonu gibi yazılım sistemleri ile yapılan işleri kendilerinin belirlediği süreçler ile yürütebilmektedirler. Türkiye de şu anda onlarca holding ve kurum KolayOfis ile kendi belirledikleri iş akış süreçleri ile dış hukuk bürolarını idare edip dava dosyaları ile ilgili bütün bilgi ve raporlara anında ulaşabilir ve kendi şirket içi sözleşme ve kontrat yönetimi ile şirket iç işleyişlerini devam ettirebilmekte aynı zamanda eğer isterlerse proje kapsamında eklenecek finansman modülü ile karşılık ayırmalar ile ilgili işlemleri finansman ile birlikte yürütebilmektedirler.

Dış hukuk büroları kendilerine verilen kullanıcı adları ile sorumlu oldukları dosyadaki yapılan bütün işlemleri girmekteler. Bu sayede kurum avukatı dava dosyaları ile ilgili kimseye bağımlı kalmadan dosyalar ile ilgili son durum hakkında bilgi sahibi olabilmektedirler. Daha da önemlisi çalıştığı dış hukuk bürolarının dava kapatma süreleri gibi çeşitli ölçütler vererek performanslarını ölçümleyebilir ödediği vekâlet ücretlerinin hak edişlerini dava dosyalarının son durumuna göre gerçekleştirebilir. Geri Alacağı reddiyatların kontrolü tamamen kendi inisiyatiflerinde kontrol altında tutabilirler.

Siz Oyuncuları İdare Etmeye Bakın; O Zaman Oyunlar Kendi Kendilerini İdare Ederler.

George Bernard Shaw

Dış Hukuk Bürolarının Yönetimi -2

Böyle bir yönetim şansına sahip olan hukuk departmanları artık hukuk bürolarının peşinde bilgi edinmek için koşuşturmadıkları için artık kişilere bağımlılıkları da sona erecektir. Kendi şirket kültürlerine göre oluşan çalışma sistemlerini belirtecekler ve bu hizmeti kendi standartları ile sağlayabileceklerdir. Kendi departmanındaki bu tam hâkimiyet ise maliyetlerin aşağıya çekilmesinde çok büyük bir etken olacaktır.

Uzun lafın kısası hukuk departmanınızdaki kurulu sistemi KolayOfis gibi bir hukuk otomasyon sistemine geçirmeniz iş takibi ve maliyetler konusunda sizlerin önünü çok fazla açacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir