Tarihte Gönderilen İlk Spam Mesajı

Tarihte Gönderilen İlk Spam Mesajı

1864 yılının mayıs ayında bazı İngiliz politikacıları bir diş hekiminden diş beyazlatma ürününe ait bir spam telgrafı almışlardı. Bu spam mesajının sorumlusu ise telgraf şirketi Western Union’du. Çünkü ağdaki bu istenmeyen mesajın birden çok hedefe ulaşmasına izin vermişti. Bu telgraf reklam amaçlı yoksa yanlışlıkla mı gönderildi bilinmiyordu. Nitekim reklam ise de pek başarılı olmamıştı. Buna rağmen bilinen ikinci spam denemesi ilkinin aksine istenilen başarıya ulaşmıştı. İkinci olay; 1 Mayıs 1978 yılında ABD ‘de gerçekleşmişti. İnternetin atası Arpanet adreslerine gönderilen mail içeriğinde bir bilgisayar şirketi olan Dijital Equipment Corporation’nın yeni çıkardıkları Marlboro isimli bilgisayar modelinin tanıtımını yer almıştı. Şirketin pazarlamacısı olan Gary Thuerk’in Arpanet kullanıcılarından 400’üne atmış olduğu reklam içeren bu spam maili başarılı olmuş ve satışlar oldukça yükselmişti.

Spam Nedir?

İstenmeyen mesaj anlamı taşımaktadır. Elektronik ortamlarda birden fazla kullanıcıya eş zamanlı olarak gönderilen gereksiz ya da uygunsuz iletilerdir. Peki İngilizce olan bu kelime nasıl ortaya çıktı? Kelime yaygın olarak bulunabilen ve istenmeyen şeyler anlamı taşımaktadır. Bu anlamı almasının sebebi ise 2.Dünya savaşı sırasında askerler tarafından kullanılan bir hazır et konservesi vardı ve adı SPAM’dı. Bu konserve dışında et bulmak imkansızdı. Bu yüzden her yerde bu konservelerden vardı. Bu konservenin sahibi şirket ABD’deki Hormel Foods Corporation şirketidir. Kelimenin her bir harfini büyük yazmadığınız sürece şirket için herhangi bir sorun yok. Bu kelime nasıl oldu da istenmeyen mesaj olarak kullanılmaya başladı? 1971 yılında Monty Pyhton skecinde sürekli tekrar eden bir reklam yer alıyordu. Bu reklam için ilk defa spam kelimesi kullanılmaktaydı. Böylece istenmeyen ve tekrar eden anlamı taşıyan bu kelime şimdiki kullanımı için bir başlangıç oldu.

İlk Büyük Ticari Spam

Laurence Canter ve Martha Siegel çifti 5 Mart 1994 yılında Usenet uygulamasını kullanarak göçmenlik hukuku hizmetlerinin reklamını yapan bir gönderim başlattılar. Çift avukattı ve hareketlerini özgür konuşma hakkına sahip olduklarını ifade ederek eylemlerini savundular. Dahası kendilerine tepki gösterenleri “ticaret karşıtı radikaller” olarak etiketlediler.

Tarihte Gönderilen İlk Spam Mesajı

Avukatlar için E-posta Güvenliği adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir