Amerikan Hukuk Sistemi’nde Jüri Önemi

Amerikan Hukuk Sistemi’nde Jüri Önemi

Amerikan Hukuk Sistemi’nden aşina olduğumuz Jüri kavramı her zaman aklımda soru işaretleri bırakmıştır? Günümüzün en net sorunlarından biri olan güven problemi nasıl koskoca bir hukuk sistemine sirayet etmemiştir? Kaderimi, benim etnik kökenim, dinim hatta fiziksel görüntümden etkilenmeksizin pür bir önyargısızlıkla karar verecek olan Jüriler nasıl belirleyebilir? OJ. Simpson davası bu noktada belki de milattır. 1995 yılında suçlu bulmadıkları bu kişi için 27 yıl sonra aynı jüri yine aynı kararı verebilir mi? Konu şüpheyse sorular bitmez. Ancak bu haftaki konumuz jüriler neden gereklidir ve nasıl seçilir?

Amerika Hukuk Sisteminde Jüri

Her bölge mahkemesi, kayıtlı seçmenler ve o bölgede yaşayan ehliyetli kişilerin listelerinden vatandaşların isimlerini rastgele seçer. Rastgele seçilen kişiler, bir jüride görev almaya hak kazanıp kazanmadıklarını belirlemeye yardımcı olmak için bir anket doldurur. Nitelikli olanlar, görevi için rastgele seçilmektedir. Bu seçim süreci, jüri üyelerinin ırk, cinsiyet, ulusal köken, yaş veya siyasi görüş gözetmeksizin; toplumun bir kesitini temsil etmesini sağlamaya yardımcı olur.

Federal mahkemelerde iki tür adli işlem vardır.

Ceza yargılaması: Bir bireyin, bir bütün olarak topluma karşı sayılan bir suçu işlemekle itham edilmesidir. On iki kişi ve alternatifleri olan, bir ceza jürisi oluşturulmaktadır. Sanık “suçlu” bulunmadan önce oybirliğiyle karar verilmelidir. Savcı, suçun “makul bir şüphenin ötesinde” işlendiğini kanıtlamalıdır.

Sivil yargılama: En az altı kişi bir sivil jüri oluşturur. Jüri aksi belirtilmedikçe oybirliği ile karar vermelidir.

Peki Jüri sistemine neden güvenilir ve avantajları nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde jüri sistemi tarafından verilen kararların doğruluk oranı sürekli olarak %99,97’de seyretmektedir. Savcılar davaları profesyonel nedenler yerine kişisel nedenlerle mahkemeye getirse bile, çoğu jüri suçlanan veya dava edilen kişi için adil ve objektif bir karar verebilmektedir. Hiçbir sistem %100 mükemmel olmasa da bu yasal yapının doğruluk oranı onu dünyadaki en etkili sistemlerden biri yapmaktadır.

1-Adalet sistemini toplum içinde tutar.

2-Adalet sistemine olan bilinçli ve bilinçsiz önyargıları ortadan kaldırmak için çalışır.

3-Herkesi vatandaşlık sorumluluklarına bağlı tutmak için çalışır.

Ancak her avantajın bir dezavantajı olacaktır.

1-Jürilerin gerçeklere dayalı bir karar verme yükümlülüğü yoktur.

2-Hala toplumdaki sınıfçılığı temsil etmektedir.

3-Medeni meseleleri nadiren küresel bir perspektiften ele alır.

12 Angry Men Amerikan Hukuk Sistemi adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir