Avukat Canan Arın

Avukat Canan Arın Kimdir?

Avukat Canan Arın 1942 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. 10 yaşındayken anne ve babası ayrılma kararı alır ve Canan Arın annesi ile birlikte İstanbul’a taşınmıştır. Hukuk eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde almıştır. Arın 1970 ve 1975 yılları arasında London School of Economics and Political Science’de anayasa hukuku alanında çalışmalar yapmıştır. Ardından 1976 yılında Türkiye’ye dönmüş ve avukatlık yapmaya başlamıştır. Avukat Canan Arın aynı zamanda kadın hakları savunucusu bir aktivisttir.

Canan Arın’ın Kurucusu Olduğu Kurumlar

1980’lerde Türkiye feminist hareketlerinin öncülerinden biri olan Şirin Tekeli Canan Hanım’ı arar ve kadın hakları konuşması yapmak için toplanacakları söyler. Bunu duyan Arın koşarak Tekeli ile buluşmaya gider. Böylece dostlukları ve ilerdeki yıllarda beraber yapacakları çalışmaların temellerini atmış olurlar. 1990 yılında kutulan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfın diğer kurucularından biri olan yazar ve aktivist Şirin Tekeli ile beraber çalışmıştır. Aynı zamanda 1997 yılında kurulan KA.DER’in (Kadın Adayları Destekleme Derneği) kuruluş aşamasında da birlikte çalışmışlardır. Ayrıca Arın 2007 yılında kurulan İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi’nin kurucularından biridir.

Mor Çatı’nın Öyküsü

1988 yılında Canan ve Şirin Hanım yürüttükleri çalışmalarda fark ederler ki; diğer ülkelere de sığınma evi diye bir yer var. Hemen bu durumun yerinde incelemek için Canan Hanım İsveç’e, Şirin Hanım ise Almanya’ya gider. 2 yıl içerisinde çalışmaları tamamlar ve Türkiye’ye dönerler. Sığınma evi için Mor Çatı Sığınma Vakfı’nı kurarak çalışmaya başlarlar. 1995 yılında çalışmalar sonuç verir ve Mor Çatı Sığınağını açalar. Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı web sitesinde bağış yapabileceğiniz bir sayfa bulunmaktadır. Bağış miktarını istediğiniz gibi belirleyebiliyorsunuz. Dilerseniz kredi kartı ile dilerseniz de banka havale yolu ile ödeme yapmanız mümkün.

Avukat Canan Arın Ait Ödüller

2018 yılında Bruno Leoni Enstitüsü tarafından hukuk ödülüne. Heinrich Böll Vakfı tarafından 2012 yılından beri düzenli olarak verilen Anne Klein Kadın ödülüne; 2020 yılında Canan Arın layık görüldü. 2021 yılında ise 13.Uluslararası Hrant Dink Ödüllüne layık görülmüştür.

Avukat Canan Arın

Sebuka Nedir adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir