İngiliz Avukatlar Neden Hala Peruk Takıyor

İngiliz Avukatlar Neden Hala Peruk Takıyor

Dönem filmlerinde sıklıkla gördüğümüz beyaz kabarık peruk takan hâkim ve avukatlar bana eskiden beri çok komik gelmiştir. Küçükken anlamlandıramadığım, büyüdükçe de anlamlandırmak istemediğim aksesuarın statü göstergesi kavramı peruklar içinde geçerli midir? Günümüzde bizim için çok demode görünen beyaz kabarık peruklar İngiliz avukatlar için hala popüler.

Peki Neden Hala Bu Perukları Takıyorlar?

Sorumuza yanıt vermeden önce Avrupa’da peruğun tarihsel gelişiminden kısaca bahsedelim. Genelde kadınlara özgü bir aksesuar olarak tanımlanmışsa da özellikle erkeklerde 17. yy. da statü amaçlı takmaya başlamıştır. Bunun en büyük nedeni İngiltere Kralı 2. Charles’ın peruk kullanmaya başlamasıydı. Seçkin sınıfı olarak tanımlanan kişiler at kılından yapılmış pudralı peruklar takarken, parası yetmeyen ama seçkin olarak tanımlamak isteyen diğer bireylerde keçi kılından, örülmüş pamuktan veya insan cesetlerinden yapılan peruklar takarlardı. Sınıfsal farkı hissetmemek adına kafana insan cesedi parçası takmak nasıl bir çaresizliktir bilemeyiz ama günümüze kadar bu teamülün gelmesi ve avukatlık mesleğine evirilmesi ilginç.

İrlanda, Kanada ve Jamaika’da avukatlar aynı İngiliz avukatlar gibi peruk takıyorken artık peruk takma geleneğini sadece tören zamanında devam ettirmektedirler. Şimdi İngiliz avukat ve hakimler arasında bu peruğun neden popüler olduğuna bakalım. Bunun birincil sebebi peruğun güce ve hukuka saygının bir sembolü olduğuna inanmaları. Hatta peruk takmamak mahkemeye hakaret olarak algılanabiliyor. Diğer bir sebepte, anonim bir imaja sahip olmak. How Stuff Works’a göre; bir avukatın peruk takmasının tek amacı anonimlik fikrinin altını çizmektir. Anonimlikten kasıt; etnik köken, sosyal statü veya maddi güç gibi unsurların hepsinden ari olmaktır. Belki üçüncü sebep olarak da formal görüntüyü devam ettirme isteğidir. Üniformanın insan üzerindeki etkisi her zaman güçlüdür.

Peruk veya Peruke Olarak Adlandırılan Bu Aksesuarın Maliyeti Nedir?

Peruke veya avukat perukları fiyatlara göre değişim gösterir. Burada da hâkim ve avukatlar arasında bir farklılık görülmektedir. Örneğin, yargıçlar tarafından takılan uzun saçlı bir peruk 3.000 dolara kadar mal olabilirken, avukatlar tarafından takılan peruklar daha ucuz olma eğilimindedir ve yaklaşık 500 dolara mal olmaktadır.

İngiliz Avukatlar Neden Hala Peruk Takıyor

Hukuk Fakültesi Mezunu Dünyaca Ünlü İsimler adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir