Avukatlar İçin Yasal Araştırmaları Kolaylaştıracak Öneriler

Avukatlar İçin Yasal Araştırmaları Kolaylaştıracak Öneriler

Başarılı bir avukat olmanın altın kurallarından birisi araştırma ve inceleme yapma konusunda usta olmaktır. Her ne kadar yasal araştırmalar sıkıcı ve zaman alıcı gibi gözükse de yapmış olduğunuz araştırmalar sonucu sahip olduğunuz verilerle meslektaşlarınızdan bir adım önde olmanız kaçınılmazdır.
Yasal araştırmaları her zamankinden daha kolay hale getiren hizmetler olsa da biz bu yazımızda yasal araştırma yaparken daha hızlı ve verimli olmanın ipuçlarını listeleyeceğiz.

Avukatlar İçin Yasal Araştırmaları Kolaylaştıracak Öneriler

1. Çeşitli kaynaklardan yararlanın

Avukatlar İçin Yasal Araştırmaları Kolaylaştıracak Öneriler - Çeşitli kaynaklardan yararlanın

Avukatlar İçin Yasal Araştırmaları Kolaylaştıracak Öneriler – Çeşitli kaynaklardan yararlanın

Konu, dosyalar üzerinden detaylı inceleme yapmak, saatlerce daha önceki kararları, içtihat ve mevzuatları araştırmak olunca tek bir “mükemmel’ yasal araştırma kaynağı diye bir şey olmadığını göreceksiniz. Birden fazla kaynak kullanarak ihtiyaçlarınız için en iyi sonuçları elde edebilirsiniz.

Google Akademik ‘in temel içtihat aramaları için ücretsiz bir seçenek olduğunu hatırlatmak isteriz.

2. Arama Terimlerinizi Hassaslaştırın

Avukatlar İçin Yasal Araştırmaları Kolaylaştıracak Öneriler - Arama Terimlerinizi Hassaslaştırın

Avukatlar İçin Yasal Araştırmaları Kolaylaştıracak Öneriler – Arama Terimlerinizi Hassaslaştırın

Önceden planlama yapmak ve arama terimleri oluşturmak, araştırma yaptığınız zamanın değerini artırır. Beyin fırtınası yaparak ve farklı terimleri kaydederek, araştırmanızı daha verimli bir hale getirebilirsiniz. Arama terimlerinizi hassaslaştırmak için en iyi yaklaşım için birkaç öneri aşağıda belirtilmiştir.

 • Sorunuzda yer alan belirgin olguları ve önemli hukuki kavramları tanımlayınız.
 • Araştırdığınız konuyla yakından ilgili olan arama terimlerini yazınız.
 • Aramanıza eklemek istediğiniz belli kelimeler varsa, bulmak istediğiniz konunun yanına artı işareti koyup, dahil etmek istediğiniz kelimeyi yazın.
 • Elde ettiğiniz sonuçları ilk sonuçlarınıza ekleyerek aramanıza devam edin.

3. Konuya odaklanın

Avukatlar İçin Yasal Araştırmaları Kolaylaştıracak Öneriler - Konuya odaklanın

Avukatlar İçin Yasal Araştırmaları Kolaylaştıracak Öneriler – Konuya odaklanın

Sorunuzla ilgili her türlü incelemeyi, yasa inceleme yazısını, ek açıklamaları okumak zorunda değilsiniz. Gerçekten ihtiyacınız olan şey, konunuzu kontrol eden vakayı, tüzüğü veya düzenlemeyi bulmaktır ve bu tutum davanızı kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Araştırma kaynaklarınızdan bulduğunuz milyonlarca doküman, içinde kaybolacağınız bir veri denizi haline gelecektir. Ne yazık ki müşterinize yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğunuz cevaplar bu geniş bilgi alanlarında saklı, bu nedenle konuyla ilgisiz bilgi selini bir kenara itmelisiniz.

Kendinizi, müşteriniz için daha fazla değer yaratmak için sık sık araştırdığınız konuya odaklamaya çalışmanız bilgi toplama hızınıza ivme kazandıracaktır.

4. Düzenli molalar verin

Avukatlar İçin Yasal Araştırmaları Kolaylaştıracak Öneriler - Düzenli molalar verin

Avukatlar İçin Yasal Araştırmaları Kolaylaştıracak Öneriler – Düzenli molalar verin

Herkes yasal araştırmalarında bir noktada sıkışır. Aslında bu iyi bir durumdur. Bir engele çarptığınızı fark etmenizi sağlar, böylece bir mola vermek için adım atabileceğiniz bir zaman oluşur.

10 ya da 20 dakikalık bir mola ile fikrinizi farklı bir açıdan ele almanıza yardımcı olacak şekilde düşüncelerinizi yeniden odaklayabilir ve yeniden canlandırabilirsiniz. Araştırmaya ara verip, yürüyüşe çıkıp, araştırmanıza tekrar geri döndüğünüzde, yeni fikirler bulabilir veya araştırma yapmayı bırakıp yazmaya başlamak için zamanın geldiğini fark edersiniz. Durum ne olursa olsun, aralar zihninizi temizleyebilir ve tekrar etkili bir şekilde arama yapmaya hazırlayabilir.

5. Yardım isteyin

Avukatlar İçin Yasal Araştırmaları Kolaylaştıracak Öneriler - Yardım isteyin

Avukatlar İçin Yasal Araştırmaları Kolaylaştıracak Öneriler – Yardım isteyin

Hukuki araştırma konularıyla ilgili internette büyük araştırma platformları ,yer almaktadır.Bu siteler de size araştırmalarınızda yardımcı olacak referans avukatlar mevcuttur.Talep ettiğiniz destek genellikle ücretsizdir, bu yüzden araştırmanıza gerçekten çıkmaz bir sokağa girdiğinizi hissettiyseniz, bu yolda yürümeye devam etmeyin ve yardım alın.Bu avukatlar profesyonel hukuk araştırmacılarıdır ve paylaşacak çok fazla deneyime sahiptir.

Ayrıca sorununuzu, şirketinizdeki diğer avukatlardan veya güvendiğiniz bir mentor veya meslektaşınızdan yardım alarak da çözümleyebilirsiniz. Yeni bir çift göz, farklı bir düşünme şekli, yasal araştırmanızda tıkandığınızı hissettiğinizde size yardımcı olacaktır. Unutmayın nerede olursanız olun, yardım etmek için istekli olabilecek insanlar var.

6. İşiniz bittiğinde bilin

Avukatlar İçin Yasal Araştırmaları Kolaylaştıracak Öneriler - İşiniz bittiğinde bilin

Avukatlar İçin Yasal Araştırmaları Kolaylaştıracak Öneriler – İşiniz bittiğinde bilin

Yasal araştırmanın en zor kısımlarından biri, ne zaman araştırmanın sonlandırılması gerektiğini kestirememektir. Yasal araştırmanızı devam ederken makul bir zaman diliminde okuyabileceğinizden çok daha fazla belgeyle karşılaşacaksınız. Peki hangi noktada araştırmayı bitirmelisiniz veya araştırma listesinin tamamlandığını nasıl anlayabilirsiniz?

Bu üç madde sizin için doğruysa, muhtemelen aramanızı bitirme zamanı gelmiş demektir.

 • Farklı kaynakları ararken bile, aynı davalara ve tüzüğe geri dönmeye devam ediyorsanız.
 • Yasal ilkeyi açıkça dile getirebilir ve açıklayabilir hale gelmişseniz.
 • Sizin konunuzla ilgili olmayan bazı kanunları bulup anladıysanız.

Artık bu araştırma için rahat bir nefes alma zamanı gelmiş demektir.

Konuyu kısaca toparlarsak bir avukat için yasal araştırma söz konusu olduğunda;

 • İyi bir planlama yapın.
 • Yeni araştırma kaynakları bulun.
 • Yeni terimleri hayatınıza geçirin.
 • Teknolojiyi etkin bir şekilde kullanın.

Molaları almayı, yardım istemeyi ve araştırmanızı doğru zamanda bitirmeyi unutmayın. Doğru yaklaşımla, yasal araştırma düşündüğünüzden çok daha keyifli olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir