Avukatların Dikkatini ve Verimliliğini Arttıran 5 İpucu

Bir avukat olarak kendinizi bunalmış mı hissediyorsunuz? Merak etmeyin yalnız değilsiniz. Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere merkezli yapılan bir araştırma sonucunda, avukatların diğer meslek dallarında çalışanlara göre kaygı ve stres seviyelerinin dört kat fazla olduğunu açıkladı. İş yükünün her geçen gün artması, rekabet ortamının günden güne bir üst seviyeye çıkması ve bunların dışında uzun yıllar avukat olarak hizmet verenlerin profesyonel anlamda tükenmişlik sendromuna girmesi; Avukatların Dikkatini ve Verimliliğini hatırı sayılır şekilde düşürüyor.

Artık bir çok avukatın hayatında kaygı verici seviyede bulunan stres ve tükenmişliğin önüne geçebilmeniz için sizlere 5 küçük ipucu hazırladık. Avukatların Dikkatini ve Verimliliğini Arttıran 5 İpucu ile stres ve kaygı seviyenizi düşürebilir, dikkatinizi ve verimliliğini arttırarak işlerinizde daha başarılı olabilirsiniz.

İşte Avukatların Dikkatini ve Verimliliğini Arttıran 5 İpucu

Zamanınızı İyi Yönetin

Zamanınızı İyi Yönetin

Güne kendi öncelikleriniz ile başlayın, başkasının ki ile değil !

Güne nasıl başlarsanız o şekilde gider diye eski bir tabir vardır. Bu aslında basit ama doğru bir kuraldır diyebiliriz. Düşünün ki sabahın erken saatlerinde ofisinize geliyorsunuz ve gelir gelmez sizlere gelen elektronik postaların cevapları ile güne başlıyorsunuz. Hayatınızın programını başkalarının eline bırakmayın. Belirli bir düzeniniz ve çalışma prensibiniz olsun. Böylece güne başkalarının işlerine yardımcı olarak değil, kendi işleriniz ile başlayabilirsiniz. Belirli bir sistem ve düzen içerisinde çalıştığınızda dikkatiniz dağılmayacak ve verimliliğiniz de bir hayli artacaktır. Sizin iş akışlarınıza başkalarının müdahale etmesini pek fazla izin vermeyin.

Yarının işini bugünden planlayın .

Günün Yoğunluğu İçinde Kaybolmayın

Günün Yoğunluğu İçinde Kaybolmayın

Az öncede belirttiğimiz gibi düzenli çalışma dikkatinizi ve verimliliğinizi bir hayli arttıracaktır. ” Bugünün işini yarına bırakma! ” felsefesinin bir adım önüne geçin. Bir sonraki gün yapacağınız önemli işlerinizi bir gün önceden not alın. Aldığınız küçük notlar ile güne başlamanız ve bu işlere önceliği vererek tamamlamanız, iş yükünüzü azaltacak ve üzerinizde ki baskıyı azaltacaktır. İşi bitirmenin vermiş olduğu rahatlık ile günün geri kalanında çok daha efektif şekilde çalışabilirsiniz.

İşinizi tanımlayın. Prototip Oluşturun. Test edin. Zihninizi Boşaltın. Ve tekrarlayın .

Avukatların Dikkatini ve Verimliliğini Arttıran 5 İpucu nun geldik üçüncü maddesine. Yukarıda belirmiş olduğumuz ifade “Tasarım Düşünme” tekniğidir. Bu tekniği ofiste ki günlük hayatınıza yansıtabilirsiniz. Verimlilik anlamında konuyu ele alırsak basit bir uygulama mantığı çerçevesinde şöyle bir işlem yapabilirsiniz. Öncelikli olarak verimliliğinizi düşüren, size gereksiz şekilde vakit kaybettiren bir işinizi ele alın. Örneğin, çalışanlarınızın sosyal medya hesaplarının denetlenmesi. Tamamen size vakit kaybı olan bir iş. Ve neredeyse siz farkında olmadan 20 dakikanıza mal olacak. İşinizi tanımladıktan sonra, prototip yani çözüm yollarını aramaya geçebilirsiniz. Bulacağınız çözüm yollarını, birden fazla bulmanızı tavsiye ederiz, test edin. Testlerinizi basit şekilde analiz edin. Son olarak çözüm noktasında karar vermedin önce zihniniz boşaltın. Analizlerinizi değerlendirin  ve uygulamaya geçin. Uygulamanın hem kendi tarafınızdan hem de ofis çalışanları tarafından uygulanmasını sağlayın. Bir sorunun çözümü hem size büyük bir rahatlama katacak hem de her gün sizin dikkatinizi dağıtan, işinizden alıkoyan bir işlemin önüne geçmiş olacaksınız. Bunların yanı sıra çözüm yolu üretiminde ve analizlerin değerlendirilmesinde ortaya koyduğunuz yaratıcılık sizi bir hayli tatmin edecektir.

Artık rahatsızlık boyutuna gelen bildirimlere son verin !

Düzenli ve Sistemli Hayat Çok Önemlidir

Düzenli ve Sistemli Hayat Çok Önemlidir

Teknoloji hızı her geçen gün artarak devam ediyor. Bazen farkında olmadan o kadar işin içine dahil oluyoruz ki bir çok yerden gelen bildirimleri, hatırlatmaları ve reklamları okumaktan dolayı kendi işimizden uzaklaşıyoruz. Sosyal medya bildirimleri, küçük hatırlatmalar, elektronik alış veriş sitelerinin göndermiş olduğu reklamlar ve daha fazlası. Gün içinde elektronik posta kutunuza gelen yüzlerce mailden, sosyal medya hesaplarınızdan, akıllı telefonunuza gelen bildirimleri artık düzenlemenin vakti geldi. Hazır yeni yasa sayesinde sanal reklam faaliyetleri sizin izninize bırakılmışken, bu fırsat değerlendirilmeli. Bildirim almak istemediğiniz, reklamlarını görmek dahi istemediğiniz ve daha bir çok dikkatinizi dağıtan uyarıları kapatın. Artık rahatsızlık boyutuna gelen bildirimlere son verdiğinizde hem dikkatinizi hem de verimliliğinizi bir hayli arttıracaksınız.

İşinizi daha eğlenceli hale getirecek yollar bulun .

Saatlerce ofis içinde aynı iş üzerinde çalışmak tabi ki dikkatinizi dağıtacak ve konsantrasyonunuzu azaltacaktır. Bu noktada hem işinizden sıkılmamanız hem de dikkatinizin dağılmaması için zihninizi rahatlatacak bazı aktiviteler yapmanızda fayda var. Uzun süre aynı konu üzerinde çalışmak yerine örneğin saat başı veya iki saatte bir vereceğiniz küçük molalar veya aktiviteler sayesinde işinizi çok daha hızlı tamamlayabilirsiniz. Hızın yanı sıra bir diğer önemli konu olan işin doğru ve düzgün yapılması konusunda da çok daha fazla başarılı olabileceksiniz. Küçük küçük molalar veya benzeri işlemler yaptığınız işin canınızı sıkmaksını engelleyecek ve daha başarılı işlemler yapabilmenize yardımcı olacaktır.

Avukatların Dikkatini ve Verimliliğini Arttıran 5 İpucu bu şekilde. Sizlerde kendi dikkatinizi nasıl topladığınızı ve verimliliğinizi nasıl daha yukarıya çektiğinizi paylaşabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir