Genç Avukatlar Nelere Dikkat Etmeli

Genç Avukatlar Nelere Dikkat Etmeli

Staj hayatları sona eren ve avukat olarak iş hayatına başlayan Genç Avukatlar , kendilerini bir çok alanda geliştirmeleri gerekiyor. Hukuk fakültelerinden mükemmel bilgiler ile ayrılsalar da iş hayatında sadece bilgi ve teorik işlemler yeterli gelmiyor. Hem müvekkil ilişkileri anlamında hem kişisel gelişim anlamında kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Hukuki bilgilerin yanı sıra , Genç Avukatların dikkat etmeleri gerektiği hususları sıralayacak olursak , aşağıda yer alan konular ortaya çıkacaktır ;

Genç Avukatlar Sorunlarını Nasıl Çözebilir

Genç Avukatlar Sorunlarını Nasıl Çözebilir

  • Genç avukatların en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri ticari anlamda da kendilerini geliştirmiş olmalarıdır. Hem yeniden düzenlenen Avukatlık Yasası hem de büyüyen hukuk büroları , şirketleşmiş hukuk bürosu kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu noktada sadece hukuki bilgi yeterli olmayacak aynı anda ticari bilgilerin de önemi ön plana çıkacaktır.
  • Müvekkiller olan ilişkilerde çözüm odaklı olunması gerekir. Müvekkillerin sorunlarını iyi şekilde anlayarak , sorunun çözümüne hitaben yapılacak olan işlemler , müvekkiller ile olan iletişim seviyeni yükseltecek ve sizleri daha iyi noktaya getirecektir.
  • Üstesinden gelemeyeceğiniz işleri kesinlikle almamalısınız. Nasıl olsa hallederiz mantığı Genç Avukatlar için çok tehlikeli bir kavramdır. Başarısız olarak sonuçlandıracağınız işler sonrasında var olan müvekkillerinizi kaybedebilir ve genel anlamda imaj kaybına da uğrayabilirsiniz.
  • Bir hukuk bürosunda avukat olarak çalışıyorsanız , yani kendi hukuk büronuzu daha açmadıysanız , unutmayın ki çalıştığınız hukuk bürosunun müvekkilleri sizlerin gelecekte ki potansiyel müvekkillerinizdir. Müvekkiller her ne kadar hukuk bürosu ile çalışıyor gözükse de , bire bir olarak belli başlı avukatlar üzerinden işlemlerini yürütürler. Siz ne kadar iyi hizmet verirseniz ve ne kadar sonuç odaklı işler yaparsanız , müvekkiliniz hukuk bürosundan çok sizinle iletişim kuracaktır.
Genç Avukatlar ; Kendinizi Global Anlamda Geliştirmeyi Unutmayın

Genç Avukatlar ; Kendinizi Global Anlamda Geliştirmeyi Unutmayın

  • Çok fazla konuşarak müvekkilinizi sıkmaktansa , sorunları iyice dinleyerek , yanlış ve hatasız bilgiler ile çözüme ulaşmaya çalışın.
  • Hukuk sektöründe ki çevrenizi arttırın. Çevrenizi ne kadar genişletirseniz , o kadar çok yeni müvekkil ile tanışma fırsatını yakalarsanız. Ayrıca sorun yaşadığınız hukuk konularında da yardım isteyebileceğiniz bir çevreye sahip olursunuz.
  • Kişisel gelişiminize önem vermelisiniz. Konuşmadan , mimiklerinize , vücut dilinizden , giyiminize kadar bir çok noktada kendinizi geliştirmeniz gerekir.
  • Son olarak globalleşen dünyaya ayak uydurabilmek adına , birden fazla yabancı dil bilmeniz size bir çok anlamda artılar katacaktır. Yurt dışı müvekkillere sahip olabilirsiniz. Yabancı müvekkilleriniz ile kendinizi her anlamda daha da fazla geliştirebilir ve başarılı yönetimler ile büyük firmaların yurt dışı hukuk temsilciliklerine sahip olabilirsiniz.

Hukuk fakültelerinde hukuki bilginin dışında kendinizi geliştirmeniz ve piyasa şartlarına göre hazırlanma konusunda yeterli bir eğitim alamayabilirsiniz. Kendinizi her alanda ve her daim geliştirmeyi unutmayın. Her meslekte olduğu gibi hukuk alanında da , mesleğe yeni başlangıçta sıkıntılar ve bazı problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Her sıkıntının ve problemin karşısında dimdik durmaktan asla vazgeçmeyin !

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir