Hukuk Fakültesinde Size Öğretmedikleri Şeyler -1

Hukuk Fakültesinde Size Öğretmedikleri Şeyler (Ama Olmalı)

Avukatlar en az 4 yılını verdiği Hukuk Fakültesinden mezun olduklarında, adliyenin koridorları ile tanışır. Bu tanışma staj ile başlar. Staj, avukatlarımızı mesleğine hazırlamak için en önemli süreçtir. İki ayrı adımda staj tamamlanır. İlk adımda adliye stajı vardır. Bu staj 6 ay sürer ve Hukuk, Ceza ve İcra Dairelerini kapsar. İkinci adım ise avukat yanı stajıdır ki bu öyle her avukatın yanında yapılamayan mesleğinde 5 yılı tamamlamış bir avukat yanında tamamlanması gereken bir süreçtir. Bu süreç ve sonrasında hukuk fakültesinde sizlere pekte öğretilmeyen ama öğretilmesi gereken birçok şeyi hatta pek çok şeyi öğrenmeye başlarsınız ki bu öğrenme ömür boyu devam edecektir.

Hukuk Fakültesinde Size Öğretmedikleri Şeyler

Uyap Eğitimi

Hukuk Fakültesinde Size Öğretmedikleri Şeyler -2

Hukuk Fakültesinde Size Öğretmedikleri Şeyler -2

Uyap Türkiye’de mevcut hukukçuların olduğu kadar mezun olan yeni hukukçularında öğrenmesi gereken hatta şart olan bir program ve maalesef üniversitelerde öğretilen bir ders değil.

Bilgisayarı Etkili Kullanma Eğitimi

Hukuk Fakültesinde Size Öğretmedikleri Şeyler -3

Hukuk Fakültesinde Size Öğretmedikleri Şeyler -3

Teknolojinin gelişmesi ile sadece Office programlarını kullanmayı bilmek maalesef yeterli değil. Bilgisayarınızı ve akıllı telefonlarınızı en etkili şekilde kullanmak sizi yaptığınız meslekte ileriye taşıdığı gibi zaman kelimesinin önemli olduğu sektörünüzde rakiplerinizin önüne geçirecektir. Ama maalesef bu eğitim size fakültede verilmemekte.

Rapor Hazırlama – Sunma Eğitimi

Hukuk Fakültesinde Size Öğretmedikleri Şeyler -4

Hukuk Fakültesinde Size Öğretmedikleri Şeyler -4

Birçok meslektaşınız büyük şirketlerin hukuk danışmanlığı yapıyor ve bu şirketler belli aralıklarla hukuk danışmanlarından dosyalarını ve finansal durum analizlerini içeren raporlar talep ediyorlar. Bu taleplere zamanında ve doğru cevap vermek için bu eğitim çok önemli ama fakültelerde verilmiyor.

Zamanı Doğru Yönetme Eğitimi

Hukuk Fakültesinde Size Öğretmedikleri Şeyler -5

Hukuk Fakültesinde Size Öğretmedikleri Şeyler -5

Gelişen teknoloji sizleri zamanı doğru ve hızlı bir şekilde kullanmaya yönlendiriyor. Her an her yerde sizden hizmet bekleyen müvekkilleriniz ve danışanlarınız olacak. Onlara hızlı bir şekilde dönüş yapmanız sizleri kendi alanınızda ve birçok meslektaşınız içinde öne çıkaracak ama maalesef bu eğitim size fakültelerde verilmemekte.

Etkili Dilekçe Yazma

Hukuk Fakültesinde Size Öğretmedikleri Şeyler -6

Hukuk Fakültesinde Size Öğretmedikleri Şeyler -6

Dilekçe hiç tartışmasız avukatların en önemli silahlarıdır. Fakültede dilekçenin nasıl yazılacağı öğretilir ama nitelikli dilekçe yazmak avukatın bilgisine ve yeteneğine kalmıştır. Siz üniversitelerde sadece doğru eksiksiz bir dilekçe nasıl yazılır bunları öğrenirsiniz ama etkili bir dilekçe nasıl yazılmalı öğretmezler.

Stresle Baş Etme

Hukuk Fakültesinde Size Öğretmedikleri Şeyler -7

Hukuk Fakültesinde Size Öğretmedikleri Şeyler -7

Avukatlık mesleği ülkemizde yeterince stresli bir iş bunu içine birde adliye ve müvekkiller giriyor ki tam bir kaosa dönüşüyor meslek avukatlar için. Bu durum ile baş etmek maalesef sizin elinizde ve fakültede bunun için herhangi bir ders bulunmamakta

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir