Dünyanın En Genç Avukatı

Hukuk, neredeyse insanlığın var oluşundan bu yana hayatımızın içinde yer alıyor. Hak, adalet ve eşitlik kavramları her nesil ve her dönem dile getirilen ve üzerinde uzunca süren konuşmalar yapılan konular. Çok eski yıllardan beri hayatımızın içinde olan hukuk ve avukatlar ile ilgili bir çok efsane bir çok hikaye ortaya atılır. Tabi çok eski yıllardan bu yana resmi evraklara ulaşmak pek mümkün olamayabiliyor.

Dünyanın en genç avukatı denildiğinde aklınıza bir çok isim gelebilir. Ama son 600 yıllık hukuk tarihinde dünyanın en genç avukatı 2013 yılı itibari ile bir İngiliz avukat. Gabrielle Turnquest, dünyanın en genç avukatı olarak dünya tarihine adını yazmayı başardı. Tabi ki çok eski dönemlerden bu yana hayatımızda olan hukuk tarihinde daha genç avukatlar olmuş olabilir. Ancak resmi kayıtlar doğrultusunda şu an için dünyanın en genç avukatı az öncede söylediğimiz gibi Gabrielle Turnquest.

Dünyanın En Genç Avukatı Kimdir ?

Dünyanın En Genç Avukatı - Gabrielle Turnquest

Dünyanın En Genç Avukatı – Gabrielle Turnquest

Az öncede bahsetmiş olduğumu gibi dünyanın en genç avukatı Gabrielle Turnquest. Dünyanın en genç avukatını biraz daha yakından tanıyalım. Gabrielle Turnquest altı çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu. Annesi özellikle akademik kariyer yolunda ilerlemeleri için çocuklarına büyük katkı sağlamaya çalışıyor. Bu sebepten ötürü de çocukları çok daha iyi yerlere, diğer kişilere göre çok daha hızlı geliyor. Gabrielle Turnquest gibi annesi de bir avukat. Bu yüzdendir ki annesi de çocuklarının daha iyi yerlere gelmesi için çaba gösteriyor. Gabrielle Turnquest 14 yaşında psikoloji lisans eğitimi almaya başladı. 17 yaşı civarında ise mezuniyetini aldı. Onu tanıyanlar hala bir lise öğrencisi olduğunu düşünüyordu. Ancak o psikoloji lisansını tamamlamıştı bile. Kendinden yaşça büyük kardeşi mezuniyeti sonrasında Londra ‘da hukuk dalında uzmanlaşması gerektiği konusunda kendisini yönlendirir. Gabrielle Turnquest bunu mantıklı bulur ve baro sınavlarını kazanarak * barrister olarak göreve başlar. 18 yaşında mesleğe başlamış ve böylece dünyanın en geç avukatı olmuş olur. Bir çok farklı mecrada Gabrielle Turnquest daha genç avukatların mesleğe başladığına dair bilgi alabilirsiniz. Ancak resmi kayıtlarda dünyanın en genç avukatı olarak onu görebilirsiniz. Yaklaşık iki hafta önce ( 20 Nisan 2015 ) Avustralya’da da 18 yaşında bir avukat mesleğe başladı. Ancak gün farkı ile Gabrielle Turnquest ‘den daha yaşlı olarak mesleğe başlamak durumunda kaldı. Avukat olma yaş ortalamasının dünya üzerinde yaklaşık 26-27 düzeyinde olduğunu var sayarsak, gerçekten çok erken yaşta mesleğe başladıklarına hem fikir olabiliriz. Gabrielle Turnquest İngiltere ‘nin en genç avukatıdır.

Dünyanın En Genç Avukatı - Filipino Jozef Maynard Erece

Dünyanın En Genç Avukatı – Filipino Jozef Maynard Erece

Gabrielle Turnquest avukatlık kariyerinin devam ettiği bu günlerde moda hukuku üzerine kendisini geliştirmeyi ve uluslar arası düzeyde hizmet vermeyi planladığını açıkladı. Bildiğiniz gibi İngiltere ‘de faaliyet gösteren hukuk büroları şirket statüsünde gösterilmekte ve çeşitli ortaklıklar ile dünya çapında hizmet verebilmektedirler.

* Barrister : İngiltere’de avukatlık mesleği 2 sınıfa ayrılır. Barrister ve solicitor. Barristerlar davalara girip müvekkili adına mahkemede savunma yapma hakkına sahip olan avukat grubuna denir. Alt sınıf olarak tanımlanabilecek solicitorlar ise mahkemede konuşma hakkına sahip değildir. Kısacası mahkeme önünde müvekkillerini savunamazlar. Aslında her ikisinin birleşimi Türkiye’deki avukatın karşılığıdır. Mahkemede savunma yapmak dışında Türkiye’de avukatın yaptığı tüm işleri solicitorlar yapar. Kısaca özetleyecek olursak, dosyanın hazırlık aşamasını ve müvekkil ile iletişimi solicitorlar yaparken, barristerlar hazırlanan dosyanın sunumunu yaparlar. Anglosakson hukuk sistemine göre işlemler bu şekilde yürütülür.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir