Hukuk Hikayeleri – Avukat Petrocelli

Hukuk dünyasında yer alıp da Avukat Petrocelli ‘yi duymayan var mıdır acaba ? Ünlü avukat Petrocelli’nin kaybettiği tek dava , Trt ‘nin bir dönem yayınlanmış efsane dizisi… Avukat Petrocelli bir televizyon dizisi olarak yayınlanmaya başladığında bu kadar popüler olacağı ve dizinin yayınlanmasından neredeyse 40 yıl sonra bile üzerinde yazıların yazılacağı, tartışmaların yapılacağı ve “yine çekilse yine izlerdik” denileceği, ne yapımcının ne de diziyi yaratan Barry Newman’ın aklından geçmiyordur. Ancak gördüğünüz gibi hala üzerinde konuşabiliyor, tartışabiliyor ve yazılarımızı yazmaya devam edebiliyoruz.

"Söz Savunmanın" İsmiyle Yayınlanan Avukat Petrocelli Dizisi

“Söz Savunmanın” İsmiyle Yayınlanan Avukat Petrocelli Dizisi

Avukat Petrocelli’nin kaybettiği tek dava hikayesine geçmeden önce biraz dizi hakkında bilgi verelim. Petrocelli dizisi 11 ekim 1974 ve 31 mart 1976 yılları arasında çekilmiştir. Dizinin ana konusu, İtalyan asıllı Amerikalı Petrocelli’nin başından geçen hikayeleri anlatır. Petrocelli biraz farklı bir karakterdir. Harvard mezunu bir avukattır ve standart avukatların dışında farklı bir yaşam sürmektedir. Eşi Maggie ile birlikte, inşa edilmesi beklenen (ama dizi bitene kadar bir türlü inşa edilmemiş olan) evlerine bir türlü taşınamazlar ve bu sebeple bir karavanda yaşarlar. Avukat Petrocelli müvekkillerinin çoğundan herhangi bir ücret talep etmez ve yapmış olduğu başarılı savunmalar ile halkın kalbinde taht kurar. Özellikle akışı kaybetmeye doğru ilerleyen davalarda son anda bir kanıt ve farklı bakış açıları ortaya çıkartarak davalarını kazanmayı bilir. Ülkemizde TRT tarafından 1977 ve 1979 yılları arasında “Söz Savunmanın” ismiyle yayınlanmıştır. İzleyenleri ekran başına ülkemizde de kitlemeyi başaran Petrocelli’nin Türkçe seslendirmesini Sadrettin Kılıç, Maggie Petrocelli‘nin seslendirmesini ise Arsen Gürzap yapmıştır.

İtalyan asıllı olan Petrocelli kendisine "Petroselli" diye hitap edenleri "Benim adım Petroçelli" diye uyarırdı.

İtalyan asıllı olan Petrocelli kendisine “Petroselli” diye hitap edenleri “Benim adım Petroçelli” diye uyarırdı.

Gelelim Petrocelli’nin o meşhur kaybettiği tek davaya.

Petrocelli yine savunma avukatlığı içerisindedir. Ünlü bir futbolcunun avukatlığını yapmaktadır. Ünlü futbolcu eşini öldürmekle suçlanmaktadır. Tek suçlu ünlü futbolcu gösterilmektedir. Ancak eşinin cesedine bir türlü ulaşılamadığı için, ceset üzerinde herhangi bir işlem yapılamamıştır ve bu yüzden suçlunun kesin olarak kim olduğu bilinmemektedir. Petrocelli savunmasına yine çok iyi hazırlanmıştır. Jüri karşısında ünlü futbolcuyu savunacaktır. Petrocelli savunmasına başlar;

Sayın jüri, müvekkilimin suçsuz olduğuna yürekten inanıyorum. Buna az sonra sizlerde inanacaksınız. Neden mi??? Bakın, şimdi 1’den 10’a kadar sayacağım ve müvekkilimin öldürdüğünü iddia edilen karısı bu kapıdan içeri girecek.1,2,3,4,5,6,7,8,9,10..“. 

Jüri, yargıç ve mahkeme salonunda ki herkesin bakışları bir anda kapıya yönelir. Ancak kapıdan herhangi bir gelen kişi yoktur. Jürinin bakışları yeniden Petrocelli’ye odaklanır. Petrocelli öldürücü hamlesini yapmak için artık hazırdır ;

Bakın, siz de kadının öldüğüne inanmıyorsunuz. Çünkü hepiniz içeri girecek diye kapıya baktınız. İşte karar! buna güvenmenizi talep ediyorum.

Avukat Thony Petrocelli

Bakın, siz de kadının öldüğüne inanmıyorsunuz. Çünkü hepiniz içeri girecek diye kapıya baktınız. İşte karar! buna güvenmenizi talep ediyorum.

Savunma sonrasında jüri kendi arasında toplantı yapmaya başlar. Petrocelli davayı kazandığından adı gibi emindir. Jüri kararını açıklamak üzere, tüm mahkeme salonunun dikkatini toplar ve karar açıklanır. Jüri ünlü futbolcunun suçlu olduğuna karar vermiştir. Petrocelli adeta şok geçirir. Duruşma sonrasında hemen jürinin yanına gider ve nasıl böyle bir karara varmış olduklarını öğrenmek ister ;

” 10’a kadar saydığımda siz de diğer üyeler gibi kapıya bakmıştınız. Neden böyle bir karara imza attınız?”

Jüri başkanı hoş bir gülümseme ile Petrocelli’nin bu çıkışını karşılar. 

Siz dersinizi çok iyi çalışmışsınız Petrocelli. Ancak aynı şeyi müvekkiliniz için söylemeyeceğim. O anda hepimiz kapıya yöneldik. Mahkeme salonunda kapıya dönmeyen sadece bir tek kişi vardı. O da müvekkiliniz.” der. 

Petrocelli böylece ilk davasını kaybetmiş olur.

 

Petrocelli'nin Tek Kaybettiği Dava

Petrocelli’nin Tek Kaybettiği Dava

 

KolayOfis hukuk tarihi ve KolayOfis hukuk hikayeleri yazılarımız devam edecek.

Sizlerde paylaşmak istediğiniz hikayeleri ve tarihi olayları bizlere gönderebilirsiniz.

1 cevap
  1. ibrahim
    ibrahim says:

    Harika bir dizi bütün hukukçuların izlemesi gerek.Ünlü avukat Petrocelli’nin tüm bölümlerini heyecanla izledim.

    Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir