Hukukta El Yazısının Rolü: Adli Grafoloji

Hukukta El Yazısının Rolü: Adli Grafoloji

Herkesin benzersiz bir el yazısı vardır. El yazımız hakkımızda çok şey yansıtır. Grafoloji, bir kişiyi el yazısı özellikleri temelinde tanımak için oluşturulmuş bir bilimdir. Adli bir grafolog, el yazısının tüm fiziksel özelliklerini analiz eder ve mahkemede ceza adaletini kolaylaştırmak için bir görüş oluşturur. Bu yazıda grafolojinin adli soruşturmadaki rolünden ve öneminden bahsedeceğiz.

Ortaya Çıkışı

Aristoteles, kişilik ile el yazısı arasındaki ilişkiyi 2000 yıl önce fark etmiştir. Çinliler tarafından ise geliştirilmiştir. Bununla birlikte, el yazısı ile kişilik analizine ilişkin ilk kitap; İtalyan bir doktor ve felsefe profesörü olan Camilio Baldi tarafından yayınlanmıştır.

Grafoloji bilimi birçok kültür tarafından önemsenmiştir. Bir bireyin davranışlarını ve kişilik özelliklerini incelemek için psikoloji ile uygulanmaya başlanmıştır. 19. yüzyıldan sonra daha etkili hale gelmiştir. Günümüzde ise özellikle adli vakalarda çok fazla kullanılmaktadır. Kişilik analizinde en güvenli ve en etkili yöntemlerden biridir. Buna ek olarak işe alım süreçlerinde kişilik analizi tespiti için sık kullanılan bir yöntemdir.

Adli Grafolojide Suç Çözme

Adli araştırmacılar, bir bireyin kişilik özelliklerini belirlemek için grafolojiyi kullanır. El yazısı, bir kişinin yazarken duygusal durumunu ortaya çıkarır. Grafologlar, el yazısını ve belirli özellikleri gözlemlemek için büyüteç hatta bazen mikroskop gibi farklı araçlar kullanır. Fiziksel analiz, eğik, kenar boşlukları, sözcük aralığı, kalem basıncı, satır aralığı, hareketler, oluşumlar, ‘i’ noktaları, t çubukları vb. gibi çeşitli el yazısı özelliklerinin incelenmesini içerir. Her özelliğin belirli bir anlamı vardır ve kişilik özelliklerini tanımlar. Doğruluğu, adli bir grafoloğun becerilerine bağlıdır.

Ayrıca adli grafoloji bir kişinin yaşını veya cinsiyetini el yazısından söyleyemez. Ancak bir şantaj mektubu veya intihar notu, belirli bir belgeyi ortaya koyarken kişinin ruh hali hakkında işaretler verebilir, betimlemesini yapabilir.

Adli birimler ve mahkemeler şüpheli sayısını azaltmak için grafologlara her zaman ihtiyaç duymaktadır. Bir adli grafolog, polisin şüphelilerin bir listesini hazırlamak için kullanabileceği bir adli psikolog ile birlikte kullanılabilir bir profil sağlamasına yardımcı olur.

Grafoloji ile Sahteciliğin Tespiti

Kayıp Hitler Günlükleri

Uzman bir analist birçok sahtecilik vakasını tespit edebilirken, iyi bir simülasyon tespit edilemeyebilir. Uzmanların gözden kaçırdığı bir sahtecilik örneği, kayıp Hitler günlükleridir.

1980’lerde, Nazi hatırası koleksiyoncusu olan Konrad Kujau adında bir adam, bir uçağın enkazında keşfedilen ve Adolf Hitler tarafından yazıldığı iddia edilen 60 adet el yazısı dergi ile bir Alman yayıncılık şirketine başvurdu. Metinler orijinal görünüyordu ve Kujau’nun iyi bir itibarı vardı. O yüzden yayıncılık şirketi günlükler için 2,3 milyon dolar ödedi. Günlükler hemen aynı yayınevine ait bir Alman gazetesinde yayınlandı ve The London Times da dahil olmak üzere birçok uluslararası yayına satılmıştır. The Times ise orijinalliği sağlamak için profesyonel bir el yazısı analizi talep etti.

Adli el yazısı analizinde uluslararası üç uzman, günlükleri Hitler tarafından yazıldığı bilinen diğer örneklerle karşılaştırdı. Hepsi, günlüklerin örnekleri yazan aynı kişi tarafından yazıldığı konusunda hemfikirdi. Günlükler gerçekti.  Ancak günlükleri yazmak için kullanılan mürekkep ve kağıt sahteydi. Bir ultraviyole ışık incelemesi ile 1954’e kadar kâğıtta kullanılmayan bir madde içerdiği ortaya çıktı. Hitler 1945’te öldü. Mürekkebin üzerinde yapılan diğer adli testler, kâğıda son 12 ay içinde uygulandığını gösterdi. Görünüşe göre, el yazısı analizi aslında doğruydu. Günlükleri yazan kişi örnekleri de yazmıştı. Daha sonra deneyimli bir dolandırıcı olduğu anlaşılan Kujau, polisin karşılaştırma belgeleri olarak kullandığı örnekleri de taklit etmişti. Hitler günlükleri vakası, analizin her aşamasını kapsayan bir dolandırıcılık ve uzman sahtekarlığı örneğidir.

Hukukta El Yazısının Rolü: Adli Grafoloji

Parmak İzi İle Olayların Aydınlatılması adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir