Japonya’da Bir Suç Örgütü: Yakuz

Japonya’da Bir Suç Örgütü: Yakuza

Yakuza Japoncada “kutsal yol” anlamına gelen Japonya merkezli uluslararası bir organize suç örgütüdür. 400 yıllık Japon tarihine sıkı sıkıya bağlı tamamen farklı bir organizasyondur.

Yakuza Nasıl Kuruldu?

Kuruluşu hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır ancak bugünkü Yakuza örgütünün temelleri 1603-1868 yılına denk geldiği düşünülür. Bu dönemlerde örgüt farklı bir isim ile ortaya çıkmıştı ve genelde hırsızlık yapıyorlardı.  Örgüt İlk zamanlarda Japonya’da en düşük kesimdeydi. Zaman geçtikçe de güç sahibi olmuştu ve tanınmaya başladılar. İkinci Dünya Savaşı sırasında dağılan grup savaş sonrası tekrar bir araya gelmiştir.

Yakuza Örgütünün Yapısı

Tıpkı orta çağdaki derebeylik sistemine benzer bir şekilde örgütlenen Yakuza; toplamda 102.000 üyesi ile faaliyet göstermektedir. Katı davranış kurallarına sahiplerdir. İçlerinde toplumun her kesiminden insan bulunmaktadır. Özellikle hiyerarşik ilişkileri ve aile bağları ile karakterize edilirler. Yani hiyerarşik yapı örgütün ayrılmaz bir parçasıdır.

Kültürü

Belirli sembolleri, ritüelleri, kuralları ve değerleri içeren bu kültür, organizasyonun aile ve güven duygusunun sürdürülmesinde rol oynar. Bu kültürel nitelikler onlar için büyük bir öneme sahiptir. 1970 li yıllarda yakuzaların yaklaşık %70’i dövmeliydi. Bugün ise nispeten daha az yaygındır. Ayrıca şiddetin simgesi olan parmak kesme uygulaması da onlara aittir. Yani Yakuza’nın değerleri ve sosyal organizasyonu genellikle çok tutucudur. Parmağının ucunu keserek ifade ettikleri patronlarına bağlılık, güçlü milliyetçilik gibi geleneksel değerlere sahip çıkmaktadırlar.

Yakuza’nın İş Dünyasına Girişi

Yakuza ilk beyaz yaka dolandırıcılığını gayrimenkul üzerine yapmıştı. Gayrimenkul sektörü sonrası iş dünyasına da giriş yaptılar.  Bir şirketten hisse satın alacaklardı. Ardından şirketleri korkutup istediklerini yapmaları için şantaj yapacaklardı.

Birçok şirket Yakuza’yı davet etti. Hiçbir bankanın teklif etmeyeceği krediler için yalvardılar. Karşılığında, Yakuza’nın meşru bir şirkette kontrol hissesi almasına izin vereceklerdi.

Yakuza’nın çabucak öğrendiği bu iş, suçtan bile daha kârlıydı. Bir hisse senedi yatırım planı oluşturmaya başladılar. Bu dönem onlar için yepyeni bir suç türü, yepyeni bir dönem olmuştur.

Özetle, Yakuza, ABD ve İtalya’daki Mafya gibi suç örgütleri olarak örgütlenen suçlulardır. Uzun zamandır küçük çaplı bir suçlu organizasyonuydu, ancak son yıllarda daha fazla büyüyerek bir sorun haline geldiler.

Japonya’da Bir Suç Örgütü: Yakuza

Hindistan’da Bir Çete: Gulabi Gang adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir