Şeytanın Avukatı Jacques VERGES -1

Şeytanın Avukatı Jacques VERGES

Benim tutkum savunmak. Suçu değil suçu işleyeni savunuyorum. Av.JACQUES VERGES

Verges’ i, idol olarak alıp almamak herkesin kendi bakış açısıyla alakalı ama mesleki açıdan her meslektaşının saygı duyması gereken bir avukat. O kimine göre “Şeytanın Avukatı” bazılarına göre ise “Kahramanların Savunucusu” ama bir gerçek var ki VERGES dünyanın en sıra dışı avukatlarından biri.

Şeytanın Avukatı Jacques VERGES Kimdir

Şeytanın Avukatı Jacques VERGES -2

Şeytanın Avukatı Jacques VERGES -2

Babası Katalan asıllı Fransız bir doktor aynı zamanda diplomattı, annesi ise Vietnamlı bir öğretmen. VERGES doğduğunda, Fransa hükümeti, babası Fransız olmayan bir kadınla evlendiği için konsolosluk görevinden kovmuştu. VERGES ikiz kardeşi ile birlikte Fransa’ nın Reunion adasında dünyaya geldiğinde tarih 05 Mart 1925’ i gösteriyordu. 3 yaşındayken annesini sıtmadan kaybetti. Babası ve ikiz kardeşi Katalonya’ ya geri döndü. VERGES ise Reunion adasında kaldı, siyasete ilgi duymaya başladığında henüz 12 yaşındaydı. Renunion Kominist Partisine katıldı ve sömürgeci ve sömürgeciliğe karşı mücadele verdi. 1945 yılında Nazi karşıtı direnişe katıldı ve “Sömürgeciliğe karşı çıkan tek partiydi” sözleriyle Fransız Kominist Partisine üye oldu. Savaştan hemen sonra Paris Üniversitesi hukuk fakültesine girdi. Uluslararası öğrenci birliğine üye oldu ve tarihler 1950 yılını gösterdiğinde bu birliğin yönetiminde 1952 yılında ise Uluslararası Öğrenci Birliği Sekreterliğine getirilmişti.

Mesleki yaşantısına henüz başladığı yıllarda VERGES, adını ilk kez hakkında idam kararı verilen General De GAULLE’ ü savunma kararı almasıyla olmuştu. Ancak daha sonra VERGES, De Gaulle’ nin Cezayir savaşında ki duruşu ve Özgür Fransa Kuvvetlerinin gerekli tavrı almamasıyla, savunma kararından vazgeçti.

Kopuş Kuramı

Şeytanın Avukatı Jacques VERGES -3

Şeytanın Avukatı Jacques VERGES -3

Aynı yıllarda ülkesinin Cezayir ile girdiği savaş sırasında ülkesinin karşısında bir duruş göstererek Ulusal Kurtuluş Cephesini savundu. Özellikle ülkesine karşı bağımsızlık mücadelesi veren Cezayirli Örgüt Ulusal Kurtuluş Cephesinin efsane kadın militanı Cemile BUHAYRED’ i dünya hukuk litarürüne ”Kopuş Kuramı” olarak geçen bir müdafayla savunarak idamdan kurtarmış daha sonra da Cemile ile evlenmiştir.

Peki nedir “Kopuş Kuramı”? Normal yollarla kazanılması beklenilmeyen ya da iyi bir savunmayla cezanın indirilmesini beklemeden, yargılamanın bir parçası olmayı reddetmektir. Örneğin Savcı Cemile’ ye “Sen teröristsin” dediğinde, Cemile’ nin “Terörist değilim, direnişçiyim”, “İnsanları Öldürüyorsunuz” dediğinde, Cemile’ nin “İnsanlarımızın ölmesini engelliyorum” demesidir. Hakim, Cemile’ ye idam cezası verdiğinde Cemile gülümser… Hakim der ki; “Neden gülüyorsunuz, gülmeyin. Bu ciddi bir olaydır.”

Cemile’ nin bu savunması karşısında dava öyle bir ilgi görür ki, Cemile aleyhine dışarıda slogan atanların sayısı her yeni duruşmada daha da artar. Duruşmaya yüzlerce insan katılır. Bir yandan da VERGES medyayı örgütleyerek Cemile lehine kamuoyu oluşturur. Bir anda Cemile direnişin ve bağımsızlığın sembolü olur ve dünyanın her yerinden Cemile’ nin serbest bırakılması için Fransa’ ya karşı kamuoyu oluşur ve baskılar kurulur. Cemile arık dünyada ki tüm sömürgeler için bir idoldür. Fransa hükümeti baskılara daha fazla dayanamaz ve Cemile’ yi serbest bırakmak zorunda kalır. Ancak bu davadan sonra 2 ay ceza alıyor ve Fransa Devletine karşı dava alması yasaklanıyor.

Jacques VERGES Ortadan Kayboluşu

Şeytanın Avukatı Jacques VERGES -4

Şeytanın Avukatı Jacques VERGES -4

Cezayir’ den mi yoksa içinde bulunduğu hayattan mı sıkıldı bilinmez 1970 yılında ortadan kaybolmuş 1979 yılına kadar ortalıklarda görünmemiştir. Hatta bir çok insan her aldığı davalar nedeni ile karanlık güçler tarafından ortadan kaldırıldığını ya da bir suikaste kurban gittiği düşünülmüştür. Bu süre içerisinde nerde olduğu ve neden ortadan kaybolduğu konusunda bir çok dedikodu çıkmasına rağmen, bu süre içerisinde Paris’ te sahte bir kimlikle yaşadığı ortaya çıkmıştır.
VERGES’ in ünü Cemile’ nin davası ile sınırlı kalmıyor, eski bir nazi savaş suçlusu Klaus BARBİE, Sırp diktatör Miloseviç, Çakal Karlos lakabıyla bilinen Ramirez SANCHEZ, Eski Irak Dışişleri bakanı Tarık AZİZ, Ünlü Fransız yazar Roger GARAUDY, Çad cumhurbaşkanı ve eski Yurtsever Kurtuluş Hareketinin aşı İdriss DEBY, Eski Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Laurent GBAGBO, Alaaddin ÇAKICI gibi bir çok kişinin savunmasını yapmıştır. Saddam HÜSEYİN ve Abdullah ÖCALAN’ ı da her ne kadar savunmak istese de, ailelerin karşı çıkması nedeniyle bu davaları alamamıştır.

Hukukçular Derneğinin davetlisi olarak 28 Mayıs 2009’ da ülkemize gelerek İstanbul’ da bir konferans veren VERGES, “Galip gelecek olan estetiktir, adalet değil” sözleriyle çok tartışılmıştır. VERGES, “Hitler’in avukatlığını yapar mıydınız?” Sorusuna, “suçunu kabul ederse BUSH’ u bile savunurum” diye yanıt vermiştir.

Ankara barosu 2014 seçimlerinde bir Ankara Barosu seçimlerinde bir avukatın başkan adayı olarak Av.Jaques VERGES’ i pusulaya yazdığı görülmüştür.
2007 yılında “Terör Avukatı” isimli belgesele konu olup, 20 ye yakın esere imza atan VERGES, 15 Ağustos 2013 yılında, Paris’ te Voltaire’in 1778 öldüğü odada, kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yummuştur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir