Nazan Moroğlu - 1

Nazan Moroğlu

1947 yılında İstanbul’da doğmuştur. Alman Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi’nde hukuk eğitimi alan Moroğlu, Kadın Hukuku alanında yüksek lisans yapmıştır. Kendi gibi başarılı bir hukuk adamı olan Erdoğan Moroğlu ile evlidir. Erdoğan Moroğlu 1995 ile 1977 yıllarında Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu’nun Baş Hukuk Müşavirliği’ni yapmıştır. Çocuklarından Erhan Seyfi Moroğlu’da ebeveynlerin izinden gitmiş ve hukuk eğitimi almıştır. 1996 yılından beri İstanbul Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık görevini icra etmektedir. Erhan Bey aynı zamanda Uluslararası Girişimciler Derneği’nin Türkiye kurucularındandır. Ayrıca birçok önemli kuruluşa üyeliği bulunmaktadır.

Nazan Moroğlu Kimdir?

Nazan Moroğlu - 3
Nazan Moroğlu – 3

Türkiye’nin ilk kadın hukuku uzmanıdır. Şu anda bir fiil İstanbul Barosu Başkan Yardımcılığı görevini devam ettirmektedir. Birçok üniversitede “Kadının İnsan Hakları Hukuku” adlı dersini vermektedir. Avukatlık mesleğini Nişantaşı’nda bulunan ofisinde icra etmeye de devam etmektedir.

Birçok derneğe ve kuruluşa üye olan Moroğlu bazı önemli kuruluşlarında başkanlığını yapmaktadır. Ayrıca Avrupa Birliği Kadın Hukukçular Derneği’nin kurucu üyelerindendir. Toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan Yanındayız Derneği’nin Danışma Kurulunda yer almaktadır. Derneğin linkini yazımızın sonunda bulabilirsiniz. Kendisi birçok önemli kuruluş ve dernekten çeşitli alanlarda ödüle layık görülmüş olup son aldığı ödül IWSA Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneği tarafından 2019 yılında “KADINLARA GÜÇ KATAN GÜÇLÜ KADIN LİDER” ödülüdür.

Bir diğer başarılı kadın avukat Saadet Yüksel’i daha yakından tanımak için tıklayabilirsiniz.

Moroğlu çok sıkı bir kadın hakları savunucusu ve üstlendiği bu görevi her fırsatta layığı ile yerine getirmeye çalışıyor. Zaman zaman yanlış anlayanlara, manipüle etmeye çalışanlara rağmen her zaman doğru bildiği ve inandığı yolda emin adımlarla yürüyen bir kadın olmaya devam ediyor.

Nazan Moroğlu - 2
Nazan Moroğlu – 2

Kadın ölümlerinin arttığı şu son günlerde hassas olan cinsiyet eşitliği davası daha da hassas hale geldi. Üzerine yakın zamanda meclis önerisine sunulan nafaka düzenlemesi ise tuzu biberi oldu ki sormayın. Hali ile oldukça gergin günler geçirdiğimiz ve kanayan yaramız olan bu konularda daha duyarlı ve dikkatli olmakta yarar var. Her toplumun Moroğlu gibi kadınlara ihtiyacı var. Kadınlarımızın hakkı olan haklarını almak için ise daha çok Moroğlu’na ihtiyacı var.

Yazımızın sonunda yer alan link Moroğlu’nun resmi web sayfasıdır. Kendisi ile ilgili detaylı bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Nazan Moroğlu

Yanınızdayız Derneği

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir