Türkiye’nin İlk Kadın Hukukçularından Biri

Türkiye’nin İlk Kadın Hukukçularından Biri

10 Haziran 1924 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Nihal Enderen Uluocak; babasının Atatürk’ün ordu kumandanlarından biri olması nedeni ile okul hayatına Ankara’da devam etmiştir. Enderen Fransız okulunda ilkokul eğitimine başlamış. Lise eğitimine ise İstanbul’daki Notre Dame De Sion Fransız Lisesi’nde devam etmiştir. 1944 yılında mezun olduktan sonra Fransızca, İngilizce ve Latince bilen Enderen; üniversite eğitimi için İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydolmuştur. Mezuniyeti sonrası hocalarının Enderen’e okulda yüksek lisans yapması için ısrar etmesi üzerine yüksek lisansını burada tamamlamıştır. Avukatlık stajını İstanbul’da tamamlamış ve 1951 yılında 2430 numaralı sicil ile baroya kaydını yaptırmıştır.

Görev Aldığı Kuruluşlar

Mezun olduğu Üniversite’de öğretim üyesiyken Amerika’da Columbia Law School’da doktorasını yapmış. Doktora yapmış olduğu Üniversite başta olmak üzere birçok üniversitede öğretim üyesi olarak görev almıştır. Hukuk camiasında Türk Devletler Özel Hukuku’nun kurucularından biri olarak bilinir. Ayrıca ilk kadın avukat Süreyya Ağaoğlu ile 1968 yılında kurulan Türk Hukukçu Kadınlar Derneği’nin kurucularındandır. Hatta derneğin 1972-1976 yıllarındaki başkanlığı Uluocak yürütmüştür. Eğitim hayatında öğrenmiş olduğu 3 dilde ülkemizi Uluslararası Hukukçu Kadınlar Federasyonunda temsil etmiştir. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk kulübü olan Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun 1978-1980 yıllarında başkanlığı yapmıştır. Birçok sivil toplum örgütlerinde bizzat görev almıştır.

Almış Olduğu Ödüller

Türkiye’nin ilk kadın Hukukçularından biri olan Uluocak birçok alanda ödül almıştır. 1998 yılında Aydınlanma’nın Kadınları Ödülü’nün sahibidir. İstanbul Barosu’nun her yıl 5 Nisan Avukatlar Günü’nde hukuk alanında katkıları olan isimlere vermiş olduğu Mahmut Esat Bozkurt Hukuk Ödülü 2013 yılında Uluocak’a verildi. Hukuk alanında gerek kendi adını gerekse ülkemizin adını duyurmuş olan kıymetli hukuk insanı 2017 yılında aramızdan ayrılmıştır. Uluocak kendi döneminde birçok kadın hukukçu gibi oldukça iyi eğitim almış ve bu eğitimler sayesinde de yüksek başarılan elde etmiş kadınlardan biridir. Bir o kadar değerli bir diğer kadın hukukçu Süreyya Hanım ile de yakın arkadaştır.

Türkiye’nin İlk Kadın Hukukçularından Biri

İlk Kadın Avukat – Süreyya Ağaoğlu adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir