5 Nisan Avukatlar Günü - 2019

5 Nisan Avukat Günü

Birey hak ve özgürlüklerinin savunulmasında, hukukun üstünlüğünün var olmasında yılmadan çaba gösteren avukatlarımızın 5 Nisan’da Avukatlar Günü kutlanmaktadır. Çeşitli etkinliklerle kutlanan bugünün tarihçesine göz attığımızda;

İlk kez” Türkiye Barolarının aynı çatı altında toplanması düşüncesinin benimsenmesi 3 Ocak 1934 yılında İzmir’de büyük bir katılımla gerçekleştirilen “Türkiye Avukatlar Birliği” toplantısında gerçekleşmiştir.

Benimsenen bu karardan 24 yıl sonra, Baro Başkanları ve baro temsilcileri 5 Nisan 1958 tarihinde İzmir Ticaret Odasında bir araya gelerek Barolar Birliğinin kuruluşu ile ilgili çalışmaları yürütmüşlerdir.

6 Ocak 1963 tarihinde adaletin toplanan İzmir Barosu Yönetim Kurulu 5 Nisan gününü Avukatlar günü olarak kutlanmasını kabul etmişlerdir.

Türkiye Barolar Birliği 1969 yılında kurulmuş ve birliğin yaptığı ilk genel kurul toplantısında kesin bir tarih belirtmeden, “… her yıl Avukatlar günü yapılmasına …” şeklinde karar alınmıştır.

5 Nisan Avukat Günü Hangi Tarihten Bu Yana Kutlanmaktadır?

5 Nisan Avukatlar Günü - 2019 -2
5 Nisan Avukatlar Günü – 2019 -2

5 Nisan Avukatlar Günü’nün oy birliği ile karar verilmesi ve her sene kutlanması kararı ise, Barolar Birliğinin 15 Mayıs 1987 tarihinde Tekirdağ’da yapılan Genel Kurul Toplantısı’nda oy birliği ile alınmıştır.

Bu tarihten itibaren her yıl 5 Nisan Avukatlar Günü olarak kutlanmaktadır.

Avukatlık mesleğini veya görevini sadece Hukuksal sorunlarda ve yasal konuları yorumlamak ya da Mahkeme veya yargı yetkilisi bulunan diğer organlar karşısında gerçek ve tüzel kişilerin haklarını dava etmek ve savunmak olarak tanımlamak haksızlık olacaktır.

Şöyle ki; TDK için Hukuk kelimesi,

Toplumu düzenleyen ve devletin yaptırım gücünü belirleyen yasaların bütünüdür olarak tanımlanır.

Oysa Hukuk Kelimesi Köken itibariye Hak’tan gelir ve taşıdığı anlam itibariyle insanoğlunun sosyal hayatında belki de en çok ihtiyaç duyduğu adalet kavramını da beraberinde getirir. Hukuk devletinin olmazsa olmazı yargı gücünün ve adaletin güvencesi olan Avukatların 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutlarız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir